acil-aydinlatma-standartlari

Aydınlatma elektroniği sektöründe Türkiye’de tasarım ve üretim yapan en önemli sanayi kuruluşlarımızdan Beş A Elektronik Ar-Ge ekibi; acil aydınlatma sistemlerinde ürün ve sistem kalitesi kadar, sağlıklı işleyiş, verim ve uzun ömürlü kullanım için, doğru bakım ve onarım faaliyetlerinin yapılmasının da hayati öneme sahip olduğunu söyleyerek tüketicileri bilinçlendiriyor.

Acil Aydınlatma Nedir?

Acil Aydınlatma, normal aydınlatma sisteminin, yangın, deprem vb. gibi herhangi bir acil durumda devre dışı kalması sonucu anında devreye girerek insanların binadan güvenli bir şekilde tahliyesini amaçlayan bir aydınlatma türüdür.

Acil aydınlatma sistemleri, acil durumların yönetimi ve insan güvenliği açısından büyük öneme sahiptir. Sistemin amacı ve beklenen işleyişi; beklenmedik durumlarda hızlı tepki vermek, oryantasyonu ve güvenliği sağlamak, kriz yönetimini kolaylaştırmaktır.

bes-a-tetra-pwc-elco

Bu nedenlerle, acil aydınlatmanın, standartlara ve mevzuatlara uygun şekilde uygulanması yasal bir zorunluluktur.

Tüketici tarafında yaygın bilgi henüz oluşmamışsa da; acil aydınlatma sistemlerinde yasal olarak uyulması gereken kurallar;

  • Ürünün çalışır durumda olmasının tespiti
  • Ürünün çalışır vaziyette olduğuna ilişkin gerekli kontroller
  • Bu kontrolleri gerçekleştirecek ve düzenli olarak uygulanması gereken testler
  • Yapılan testlerin kayıt defterinde tutulması
  • Ürünler ve sistemin bakım ve onarım faaliyetlerinin yapılmasıdır.

Gelişen teknolojiyle birlikte akıllı sistemler özellikle üretim sektörü için kilit rol oynamaktadır. Yeni teknolojiyi yakından takip edip, gelişmelere ayak uyduran birçok firma üretimde maliyeti azaltmanın yanında yenilikçi, modern, kullanışlı ürünler ile sektörde fark yaratmaktadır.

bes-a-tetra-pwc-elco

Acil Aydınlatmada Manuel Kontroller Yerini Otomasyona Bırakıyor

Özellikle armatür sayısının oldukça fazla olduğu ve yüksek tavanlı yerlerde yapılan uygulamalarda manuel olarak kontrollerin yapılıp test edilmesi oldukça zor, masraflı ve yeteri kadar güvenli olmayan uygulamalardır.

Günümüzde haberleşme özelliklerine sahip, acil durumda hızlı tepki verebilen otomasyon uygulamaları tercih edilmektedir.

acil-yonlendirme-aydinlatmasi-testleri

Acil aydınlatma sistemlerinde otomasyon kullanımında ilk akla gelen markalardan olan Beş A Elektronik, kendi bünyesinde geliştirdiği kablolu ELCO ve kablosuz WELCO acil aydınlatma izleme sistemleri ile kullanıcılarına; izlenebilir ve adreslenebilir şekilde tasarlanmış acil aydınlatma ürün seçeneklerini sunuyor.

ELCO ve WELCO acil aydınlatma izleme sistemleri ile sisteme bağlı tüm ürünler bir merkezden sürekli izleniyor ve periyodik testleri otomatik bir şekilde yapılıp raporlanabiliyor.

Sonuç olarak, ELCO ve WELCO izlenebilir acil aydınlatma sistemleri ile kolay test, güvenilirlik, çalışırlık garantisi ve bakım kolaylığı gibi birçok avantaj beraberinde geliyor.

Beş A Elektronik, kendi fabrikasında ve Türk mühendislerinden oluşan AR&GE ekibinin yürüttüğü çalışmalarıyla, teknolojiyi ürünlerine entegre eden profesyonel sanayi kuruluşlarının başında geliyor.

Müşteri memnuniyetinin ayrı ayrı avantaj yaratan birimler yerine; kalite, hizmet, inovasyon süreçlerinin tamamını bir arada mükemmel şekilde sunmakla sağlanabileceğini belirten Beş A, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda öne çıkan bir marka olma sürecini, bu şartlara bağlı kalarak başardıklarını aktarıyor.