Covid-19 virüsünün tüm dünyayı etkisi altına aldığı bu dönemde yangın önleme sistemlerini daha etkin kullanmak önem kazanmıştır. Olası yangınlardaki can ve mal kayıplarını önlemek açısından yangın alarm sistemi bir gerekliliktir. Aynı zamanda standartlara uygunluk açısından yangın alarmları bir zorunluluktur.

Yangın alarm sistemlerinin daha verimli kullanılabilmesi, sistemin özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Maksimum verim alabilmek için bazı özellikleri etkin hale getirmek gereklidir. Bu özelliklere geçmeden önden Sensormatic yangın alarmlarının gerekliliğine ve önemine değinelim.

Yangın Alarm Sistemi Gerekliliği

Olası tehlikelere karşı alınacak en önemli tedbirlerden biri olarak görülen yangın alarm sistemleri nedir? Bu sistem bir bütün içinde çalışan duman tanıyıcılar sayesinde alevler büyümeden yangını haber vermektedir. Tanımlanan özelliklere bağlı olarak alarmla birlikte gereken yerlere haber verme ve yangına müdahale gibi işlevleri de yerine getirebilmektedir.

Zorunlu hale de gelen yangın alarm sistemleri nedir, sorusunun cevaplarından biri de “Yaşanacak can ve mal kayıplarını önlemek için alınan tedbir.” olmaktadır. Olası bir yangın başlangıcında sesli uyarılar yapan ve yangına acil müdahalede bulunabilen Sensormatic yangın sistemleri, özellikle kurumlarda en önemli gerekliliklerden birisidir. Yangın belirtileri başlar başlamaz haber veren sistem, oluşabilecek can ve mal kayıplarını önlemektedir. Şimdi yangın alarmlarının özellikleri ve kullanımı bölümüne geçelim.

Uzaktan İzleme ve Kontrol

Covid 19 tedbirleri nedeniyle bazı işletmelerde m2 başına kişi azaltma yöntemi uygulanmaktadır. Tedbirler doğrultusunda çalışanların bir bölümü evden çalışmaya devam etmektedir. İşyerindeki bulunan personel sayısında yaşanan düşüş nedeniyle yangın alarm sistemleri kontrol sorumlusu bulunamayabilir. Oluşan bu durumda kullanılan sistemin özelliğine bağlı olarak uzaktan kontrol ve izleme yapılabilmektedir. Sistem sorumlusu uzaktan bağlantı sayesinde sistemi rahatlıkla kontrol edebilmektedir.

Özel Çalışma Modları

Sistemde bulunan özel çalışma modlarıyla daha verimli sonuçlar elde etmek mümkündür. Kullanılan sisteme bağlı olarak gece-gündüz ve haftasonu modu gibi farklı ayarlar bulunmaktadır. Özel çalışma modları aktif hale gelen yangın alarm sistemleri ile erken algılama yapılabilir. Ayrıca covid 19 nedeniyle değişen çalışma koşullarına uygun olarak düzenleyebileceğiniz özel modlar sayesinde maksimum performansa ulaşılabilir.

Otomatik ve Hassas Algılama Ayarları

Yaşanan bu özel durumda değişen koşullar nedeniyle sistemin daha etkin çalışması bir zorunluluktur. Sistemin otomatik ayarları ve hassasiyet durum ayarları da gözden geçirilmelidir. Otomatik algılama ayarları açılmalı ayarların hassasiyet oranı yükseltilmelidir.

Adresli Alarm Sistemi Kullanımı

Mümkünse adresli yangın alarm sistemleri etkin şekilde kullanılmalıdır. Adresli sisteme dahil cihazlar çevrim hattına bağlanarak sıranın kendisine gelmesini beklemez. Olası bir yangın tehlikesinde hızla ana santrali alarma geçirir.

Yangının çıkış bölgesini ise nokta olarak haber verebilecek yapıya sahiptir. Yangının çıkış noktası hızla belirlendiğinden erken müdahale olanağı sunan adresli yangın alarm sistemleri sayesinde zarar oluşması maksimum düzeyde önlenmektedir. Özellikle hassas bir dönem içinde olduğumuz bu günlerde olası zarar ve kayıpların önlenmesi için gerekli bir sistemdir.

Yangın Alarm Sistemi Fiyatları

İhtiyaca uygun olarak seçeceğiniz yangın alarm sistemleri fiyat bilgilerini araştırdığınızda olası yangında uğranacak zararla kıyaslanamaz. Olası yangınlarda birçok maddi kayıp oluşabileceği gibi can kayıpları da yaşanabilmektedir. Yangındaki hasarı en aza indirmek için yangın oluşmadan önce tedbir alınması gereklidir. Ayrıca birçok alanda yangın tedbiri almak yasal bir zorunluluktur. Seçeceğiniz yangın alarm sistemleri fiyat tarifesi ise sistem özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Uygun fiyata kaliteli hizmet istiyorsanız Sensormatic ile iletişime geçin.