binalarin-guvenli-ve-etkili-bir-sekildetahliye-edilmesi

2019’da Bina Tahliyesindeki Farklar

2019’da güvenli ve etkili tahliyeler, sağlam, prosedürel planlama, kaçış yolu haritalama, eğitim ve yeni teknolojilere dayanıyor.

Bu hususlar, yalnızca yangın olasılığı için değil, terörizm, toplumsal eylemler veya aşırı hava koşulları da dahil olmak üzere bir dizi yeni tehdit için hazır olmaları gereken tüm ticari binalar için son derece önemli.

Planlama, bu alanlarda kritik öneme sahip ve bugünkü binalar, bina kullanıcılarını en iyi şekilde korumak için daha fazla esneklik sağlamalı.

acil-cikis-bina-tahliye-gorseli
Binaların Güvenli ve Etkili Bir ŞekildeTahliye Edilmesi

Kuşkusuz, tahliye planlamasına duyulan ihtiyacın, tasarımın doğası gereği risk taşıyan binalarda daha fazla olduğu şüphesiz. Örneğin hastaneler gibi büyük ve karmaşık yapıda olan veya stadyumlar gibi acil çıkışları bilmeyen kalabalıkların olduğu ve dolayısıyla tahliyenin daha zor olabileceği binalar mevcut.

Ayrıca, acil durum esnasında teröristler tarafından saldırılma riski gibi diğer durumlardan daha fazla etkilenmesi muhtemel binalar da var.

Daha karmaşık, kentsel bir ortama girerken, çıkış yollarının görsel olarak algılanmasını geliştirmek ve bina sakinlerinin rotalarına daha fazla esneklik sağlamak için yeni kaçış yolu yönlendirme sistemleri tanıtılıyor.

Bu ayarlanabilir teknolojiler, bina sahiplerinin, insanları tehdidin niteliği değiştiği anda ve en güvenli şekilde bina dışına yönlendirmesini sağlama potansiyeline sahip.

Örneğin, uyarlanabilir acil durum aydınlatması, acil durum sırasında belirli bir çıkış yolunun engellendiğini gösteren kırmızı bir çarpı gibi, tehdide göre görüntülenen yön işaretlerini ayarlayarak bina sakinlerini güvenliğe yönlendirebilir.

Bu tahliye teknolojilerine olan ihtiyaç artarken, üstesinden gelinmesi gereken zorluklar var. Endüstri, mimarlar, planlayıcılar, tasarımcılar, itfaiye yetkilileri ve güvenlik danışmanları arasında uyarlanabilir teknoloji bilincini arttırmaya devam ediyor.

Bu uyarlanabilir teknolojiler, ticari binalarda tahliyenin nasıl görüneceği konusunda yeniliğe sahip ve uzmanların bulunduğu pazardaki gelişmelere bağlı olarak değil, aynı zamanda daha geniş bir endüstriyi eğitmek için konuyla ilgili farkındalık yaratmaya devam etmesi de önemli.

makale: Eaton Ticari Binalar Segment Müdürü, John Robb