pandemi-surecinde-yayincilik-nedir-nasil-yapiyoruz-1

Paydaşlarımızın ve okurlarımızın yakından bildiği üzere, Elektrik Aydınlatma sektöründe öncü yayın olan dergimiz, ulusal ve uluslararası platformlarda uzun süredir online dergi formatında okurlarla buluşuyor.

E-dergi yayınımıza aldığımız dönüşler, dijital dönüşümün dergi ayağında ne denli başarılı olabileceğinin bir kanıtı.

Günümüzde artık matbu yayınların yerini hızla dijital olanlar alıyor. Bu da, daha geniş bir ölçekte gerçekleşen dönüşüm hakkında bize ipuçları veriyor.

Her şeyden önce, elektrik aydınlatma gibi teknolojik gelişme trendiyle yakından bağlantılı olan bir alanda bu dönüşümü sayfalarımıza taşımaktan gurur duyuyoruz.

İnteraktif yayınların getirdiği birçok avantajla beraber her geçen gün yeni aksiyonlara hazırlanıyoruz.

Hologram teknolojisinin gelişimiyle baş döndüren hızı dolayısıyla tanıştığımız bazı yenilikleri hayatımızın içinde gözlemleyebiliyoruz. Muhtemelen yakın gelecekte dergileri avucumuzun içinde görüntüleyebilir hale geleceğiz.

Belki de bir gün istediğimiz dergiler, kitaplar, makaleler doğrudan zihnimize yüklenebilir hale gelecek. Böylece okuma fiili de tarihe karışacak, kimbilir..

Teknolojik gelişim tahminimizden çok daha hızlı bir şekilde ortaya konuluyor. Birkaç yıl içinde hiç de ummadığımız yenilikleri evimizde, iş yerimizde görebiliriz.

Sektörüm Dergisi ekibinin #sektörümdijital ismiyle, yaşanan dijital dönüşümde yerini alan alanındaki ilk grup olmasının tatlı bir gurur verdiğini de söyleyeceğim.

İnteraktif e-dergi formatıyla çıta bambaşka bir yere taşındı. Bundan sonraki adımları şimdiden ön görmek kabaca da olsa mümkün.

Fakat mevcut değişim hızı bile insanın başını döndürebilecek nitelikte ve biz alanımızda referans noktası olmak üzere çabamızı herzaman olduğu gibi sürdürmeye devam edeceğiz.

Hepimizin bildiği üzere dünya yalnızca teknolojik gelişmelerle değil, son yaşadığımız salgın hastalık ile de ciddi anlamda sarsılıyor.

Karantina uygulamaları, iş yeri kapatmalar, sokağa çıkma yasakları derken, kendimizi adeta bir distopyanın içinde bulduk. Bu durum ilgi ve çalışma alanımızda olan sektörlerde de kendini iyiden iyiye hissettirdi.

Bazı firmalar üretimi durdurmak zorunda kalırken bazıları ise üretimlerini yarıya indirdi. Elbette hiç etkilenmeden yoluna devam eden çok az sayıda sektör ve firma da var. Hatta belli sektörler söz konusu durumu, yani krizi fırsata çevirmeyi başardı.

Şartlar ne olursa olsun ülkemiz dünyanın tamamıyla birlikte zor bir dönemden geçiyor. Kuşkusuz böyle bir dönemde yayıncılığa devam etmek işimizin olmazsa olmazlarındandır.

Çünkü gerek haber alma kaynaklarımız gerekse yayın olanaklarımız ciddi anlamda kısıtlanmış durumda.

Yine de, böyle zor bir dönemde de olsa yayıncılık ilkelerimiz doğrultusunda, takipçilerimize, kamuoyuna kendi alanlarımızda ışık tutan bilgilendirici, faydalı yayınlar, firmalarımızın ürün tanıtımları, firmalarımızın katalog ve fiyat listelerinin dijital formatlara çevirerek yayınlanması, teknik içerikli makalelerimiz, genel kültür araştırma yazılarımız ile yolumuza devam ediyoruz.

Yaşadığımız zorluklar bizden özgürlüğümüzü bir parça almış olabilir. Daha da kötüsü sağlık problemleri hatta ölümlerle karşılaşıyoruz.

Biliyoruz ki; gece ne kadar karanlık olursa şafak o kadar yakındır. Bugün yaşadıklarımız her ne kadar bizleri zorlasa da ileride daha parlak bir geleceği inşa etmede hepimize katkı sunacaktır.

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede ön saflarda yer alan sağlık personelleri başta olmak üzere bu alanda gayret gösteren tüm değerli insanlara teşekkürü bir borç biliyoruz. Bu vesileyle, tüm okurlarımızın bu zor günlerde idrak ettiğimiz Ramazan ayını kutluyor, önümüzdeki bayramı “çifte bayram” olarak kutlamayı temenni ediyorum.

Sağlıcakla kalın.

Nursah SUNAY
1983 İstanbul doğumlu olan Nurşah Sunay aslen Of’ludur ? Elektrik Aydınlatma sektöründe reklam satışı, marka danışmanlığı, sektörel fuar hizmetlerine kadar olan tüm Satış-Pazarlama birikimini, 2010 yılında kurduğu Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dijital Dergisi’ne taşıyarak sektöre önemli katkı sunan bir medya organı oluşturmuştur. Farklı disiplinlerde bilgi edinmeyi kişisel ilgi alanı olarak benimsemiş; Ekonomi alanında Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler Borsası, Dinler Tarihi alanında İlahiyat ve Gazetecilik alanında Yeni Medya lisans ve ön lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Evli ve 4 çocuk annesi olan Nurşah Sunay, tüm mesleki faaliyetlerini, Sektörüm Dergisi’nin Dijital Medya Direktörlüğünü de üstlenen eşi Serdar Sunay ile birlikte yönetmektedir.