Lamp 83’ün Adını 2020’li Yıllarda, Avrupa’nın İlk 50 Firması Arasında Görmek İstiyoruz

Sektörümüzün önemli temsilcilerinden profesyonel aydınlatma markası Lamp 83’ün Satış Grup Müdürü Elektrik Mühendisi Sn. Serhan ACAR ile firmanın hedef stratejileri ve yeniliklerini konuştuk

Serhan Bey Dilerseniz Söyleşimize Lamp 83 Hakkında Kısa Bir Bilgi Alarak Başlayalım

1963 yılında temel aydınlatma gereçlerinin imalatı ile faaliyete başlayan Lamp 83, yarım yüzyılı aşan imalatçı tecrübesine,

sahip olduğu teknolojik üstünlükleri ve tasarımcı kimliğini de ekleyerek Türk aydınlatma sektörünün öncü markalarından olmayı başarmış bir firmadır.

Ağırlıklı olarak iç aydınlatma alanında bulunan ürünlerimizi, bu birikimin getirisi olan tecrübe ile tasarlayıp üretirken, aydınlatma projeleri ile müşterilerimize eksiksiz bir hizmet sağlıyoruz. Bunun dışında farklı markalarla birlikte, dış aydınlatma anlamında çözüm sunduğumuz ürünlere de sahibiz.

 

Bugün itibariyle kendi markamıza ait ürünlerle 40’tan fazla ülkeye ihracatımız var. Tamamı Avrupa Birliği normlarına uygun olarak hazırlanan ürünlerimizi, dünyanın hangi ülkesinden talep gelirse gelsin, ilave birkaç belgeyi tamamlayıp derhal ihraç edebilecek kapasitedeyiz.

Birçok ülkede distribütörlüklerimiz bulunuyor ve bu ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. En büyük ihracat pazarımız ise Almanya. Kalite standartları ve beklentilerin yüksek seviyede olması sebebiyle rekabetin çok zor olduğu, tüketicinin çok bilinçli olduğu bu ülkede, sağladığımız başarıdan dolayı ayrıca gururluyuz.

Son aylarda Almanya ve İsveç’e en fazla ihraca yapan Türk firması olduk. Diğer distribütörlüklerimizin bulunduğu ülkeler ise; Avusturya, Slovakya, Macaristan ve İran..

Lamp 83 aydınlatma üretimi konusundaki faal firmalar arasında en rafine Ar-Ge’ye sahip.

Verimli, güvenilir ve gelişimci ürün/sistemler tasarlamaya odaklanarak; ürün ve projelerimizisürekli olarak dinamik tutuyor ve geliştiriyoruz.

Üç boyutlu (3D) baskı ve Sphere Optics ölçüm sistemlerini, Ar-Ge faaliyetlerinde kullandığımız üst düzey teknolojilere örnek olarak verebiliriz.

Alman kalite kontrol kuruluşu Dekra tarafından onaylı ve periyodik olarak denetlenen 350 m2 genişliğindeki laboratuvarımızda, Avrupa normlarına uygun olarak aydınlatma ile ilgili yaklaşık 300, elektronik, mekanik ve güvenlik gibi konularda ise yaklaşık 1000 farklı testi bünyemizde yürütebiliyoruz.

Lamp 83 Hedef Kitle Profilinizde Kimler Bulunuyor?

Ağırlıklı olarak, perakende sektöründe mağaza aydınlatması yapıyoruz. Bunun dışında; ofis, otel, müze ve sanat, otomotiv galerileri projeleri üstleniyoruz.

Aydınlatma ile ilgili her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde bir ürün gamımız var. Ray spot, ankastre, sıva üstü, sarkıt ve acil durum aydınlatma ürünlerinden dış mekan aydınlatma ürünlerine kadar 600’ün üzerinde tescilli tasarıma sahip ürünüyle Lamp 83, her tür proje ve talebi rahatlıkla karşılayan bir firmadır.

Ürünlerimizin büyük kısmında 50.000 (L70) saat üzerinde LED ömrü sunuyoruz. Bu da, 365 gün, günde 12 saat aydınlatılan bir mağaza için 11 yıla denk geliyor ki; bu sürenin sonunda ise ürün tamamen sönmüyor, sadece ürünün verdiği ışıkta %30’luk bir kayıp ortaya çıkmış oluyor.

Ürünün gerçek kullanım ömrü ise bundan çok daha uzun. Dolayısıyla müşterilerimiz, bazen bizden aldığı ürünü ne zaman aldıklarını bile unutabiliyor.

Özellikle değinmek istediğim bir konu da özel tasarım ve konsept ürünlerimiz. Aydınlatma projesini ihtiyaçlara uygun olarak geliştirip, rakiplerinden ayrılmak isteyen müşteriye özgün, tamamen ihtiyaç ve isteğe göre tasarlanmış ürünleri üretiyor ve bu ürünleri başka bir projede kullanmıyoruz. Böylece firmaların kurumsal kimliğinin, daha fazla ortaya çıkmasını sağlıyoruz.

600’ün Üzerinde Tescilli Ürününüz Olduğunu Söylediniz. Bu Ürünlerini Kullandığınız Projelerden Bahsedecek Olursak İlk Akla Gelenler Kimler Olur?

LAMP 83 60’ın üzerinde zincir mağaza ve isim yapmış marka ile çalışıyor. Adidas, Altınbaş, ATÜ Duty Free, Bellona, Bosch, Cacharel, Camper, Colin’s, Damat&Tween, D’S Damat, Dedeman, Defacto, Flormar, Hilton, Hyundai, Kahve Dünyası, Kiğılı, Koleksiyon Mobilya, Komşu Fırın, Loft, Little Big, Mondi, Lacoste, Loft, New Balance, Nike , Nine West, Pierre Cardin, Profilo, Renault, Sarar, Sephora, Simit Sarayı, Starbucks, Turkcell, U.S. Polo ASSN, Vodafone, Yatsan ve daha pek çok marka…

LAMP 83, 52 yıllık imalat tecrübesi ve AB standartlarındaki üretim kalitesiyle, küçük bir dükkandan devasa zincir mağazalara, anahtar teslim otel projelerinden otomotiv galerilerine, rezidanslardan ofislere, havaalanlarından sanat galerilerine kadar her türlü mekanda aydınlatma konsepti belirleme, danışmanlık yapma, aydınlatma projesinin hesaplanması ve nihayetinde doğru aydınlatmanın yakalanabilmesi için projeye uygun ürünlerin üretilmesi hususunda başarıyla hizmet veriyor.

Peki Önümüzdeki Süreçte Lamp 83’te Bizi Neler Bekliyor?

Aslında bizim için yenilik döneminin, sektörün dünya çapında takip ettiği ve iki yılda bir yapılan Light&Building Franfkurt fuarı olduğunu söyleyebiliriz.

Önümüzdeki dönemde müşterilerimizin karşısına yenilenen kurumsal kimliğimiz, yeni showroomumuz ve lansmanını yapıp duyuracağımız yeni Ray spot ve Ankastre ürünlerimizle çıkacağız. Hedeflerimizi daha ileri taşımak için yöntemlerimizi, geçmişimizi ve gelecekte gitmek istediğimiz yeri sorgulayarak 10 yıllık bir strateji planı çalıştık ve harekete geçtik.

Hedefimiz ihracatı 2020’li yıllarda ihracat kapasitemizi %60’ın üzerine çıkartmak ve Lamp 83’ü Avrupa’daki ilk 50 aydınlatma firması arasında görmek olacak. Yarım yüzyılı aşkın bir sürenin getirdiği bir miras ve çok iyi bir marka algımız var. Cebimizdeki birikimlerin üzerine daha fazlasını koyarak Lamp 83’ü hak ettiği yere taşımak için uğraşıyoruz.

Aydınlatma Sektörüyle İlgili Yaşadığınız Sorunlar Nelerdir? Bunlara Çözüm Önerileriniz Var mıdır?

AB ülkelerinde satılamayacak ürünlerin Türkiye’ye rahatlıkla girebiliyor olması hem biz yerli üreticiler, hem ürünü alan tüketiciler ve hem de ülke ekonomisi için büyük bir problem. Yani temelde hepimizi ilgilendiren sektörel sorunlar yaşıyoruz.

Döviz fiyatlarındaki artışın bütün maliyetleri etkiler hale gelmesi de, bir başka negatif yansıma olarak sayılabilir. Genel anlamda ise imalatçı firmaların pazarda rekabet edebilmeleri için doğru şartları oluşturarak kaliteye hedeflenmeleri gerekiyor. Sektörün ve tüketicinin bilinçlenmesi, üretici firmalar ile beraber tüm sektörü daha yukarı taşıyacaktır.

eng. version:

We Aim To See Lamp 83 Stand Firm Through 2020s, Among The Top 50 Firms Of Europe

Sektörüm Dergisi : We have discussed the target strategies and innovations with Mr. Serhan Acar, Electrical Engineer, Sales Group Director of Lamp 83, one of the most important representatives of our industry, a professional lighting brand.

Serhan ACAR: Let’s Start Our Conversation With A Brief Information About Lamp 83

Launching its operations in 1963 with basic lighting appliances manufacture, Lamp 83 is the leading brand of Turkish lighting industry with its manufacturing experience of more than 50 years, its technological superiority and designer identity.

We are manufacturing and designing mainly interior lighting products using our experience while offering our customers an impeccable service. In addition, we are partnering with other brands with some of our products in order to provide exterior lighting solutions.

As of today, we are exporting to more than 40 countries with products under our brand. Manufactured in compliance with the EU standards, we are able to deliver any order from all around the globe providing the necessary certifications in a short while.

We have distributors in many countries and the number of these countries is ever increasing. Our largest target market is Germany. It is a challenging country as quality standards and expectations are high while the competition is very fierce and consumers are conscious; we are really proud of our success in this market.

We have been the top Turkish firm to export the largest amount to Germany and Sweden in the recent months. Among the other countries we have distributors in are Austria, Slovakia, Hungary, and Iran.

Lamp 83 conducts the most refined R&D operations in terms of lighting manufacturing. Being focused on designing efficient, reliable and innovative products/systems, we are bringing dynamism to our products and projects while developing them.

3D print and Sphere Optics are among the state-of-the-art technologies we use in our R&D operations. We are able to conduct almost 1,000 tests for safety, electronics and mechanics and almost 300 tests for lighting in compliance with the European norms in our 350m2 lab facility which is approved and being monitored by DEKRA, German QA Institution.

What Makes Your Target Market?

Mainly, we are performing store lighting projects for retail industry. Additionally, we are also undertaking office, hotel, museum and art and auto gallery projects. We are offering a wide product range to meet any lighting need.

With its more than 600 propriety designs ranging from rail spot, modular, surface mounted, pendant and emergency lighting products to exterior lighting appliances, Lamp 83 is able to meet any need confidently. We are offering a lifecycle of more than 50,000 (L70) hours with many of our LED products.

This number adds up to 11 years for a store illuminated 12 hours a day for 365 days; after this period the luminaire does not fail but loses its luminosity by 30%. The actual lifecycle of our products are much longer than this. Therefore, it is a common thing that our customers regularly forget when they have purchased that product from us.

I would like to take note on our custom made concept products. We are manufacturing custom made, authentic products for individual customers who wants to shine out with different designs and we are not reusing the same design in other projects. Thus, we are helping firms to state their corporate identity to the fullest.

You Have Mentioned More Than 600 Propriety Products. Can You Tell Us Which Brands Did You Install These Products For?

LAMP 83 has been working with more than 60 select brands and chain stores. Among them are Adidas, Altınbaş, ATÜ Duty Free, Bellona, Bosch, Cacharel, Camper, Colin’s, Damat&Tween, D’S Damat, Dedeman, Defacto, Flormar, Hilton, Hyundai, Kahve Dünyası, Kiğılı, Koleksiyon Mobilya, Komşu Fırın, Loft, Little Big, Mondi, Lacoste, Loft, New Balance, Nike , Nine West, Pierre Cardin, Profilo, Renault, Sarar, Sephora, Simit Sarayı, Starbucks, Turkcell, U.S. Polo ASSN, Vodafone, Yatsan and many more…

With its 52 years of experience and manufacturing quality complying EU standards, LAMP 83 is offering consultation and services such as defining the lighting concept for spaces such as retailers, chain stores, turnkey hotel projects, auto galleries, residences, offices, airports, art galleries, etc. and designing project specific products in order to install the lighting precisely needed at that space.

What Is The Future Look Like For Lamp 83?

Actually, we can say that our season for innovation collides with the biannual Light&Building Franfkurt Fair which is the global hub for our industry. We will be taking steady steps towards the future with our renewed corporate identity, our new showroom and our new rail spot and modular products which we will be launching in the close future.

We laid out a strategy plan for 10 years and set it out after contemplating on the methods to be adopted in order to further our goals, our past and our future.

Our aim is to increase our export capacity by 60% in 2020s and to become one of the top 50 firms operating in Europe. We have a legacy of more than half a century and a great brand perception.

We are working towards the future to see Lamp 83 in its rightful place building on what we have achived.

What Are The Issues You Are Dealing With The Lighting Industry? Do You Have Any Suggestions For Solutions?

It is an important issue that products which cannot meet the quality standards of EU are easily finding their way into Turkey creating a big problem for both local manufacturers, consumers and the economy.

In other words, we are also suffering from the common industrial problems. Increasing foreign exchange rates are also a drawback with their impact on the costs.

Overall, manufacturers need to focus on the quality which will make it possible for them to compete in the market. Raising awareness both in the industry and consumer will take manufacturers to the top with the industry itself.