dunyada-led-aydinlatma-sektoru-pazar-analizi-2

Küresel LED aydınlatma pazarı, yakın geçmişte hızlı bir büyümeye tanık oldu. Büyük ülkelerde akkor ampullerin yasaklanması gibi teknoloji geliştirme ve enerji verimliliği politikaları sayesinde, LED aydınlatmanın penetrasyonu 2014 yılında %11 arttı.

Artan nüfusla beraber, geleneksel floresan lambaların yaydığı ısı miktarına ilişkin yaşanan endişe, insanların daha fazla enerji tasarrufuna yönelmesine neden olarak LED aydınlatma pazarının genel boyutunu genişletti.

Pazar şu anda büyüme aşamasında ve büyüme, artan hükümet müdahalesi ve cazip teşviklerle birlikte LED’lerin yüksek verimliliği ile daha uzun ömürlü olmasına bağlanıyor.

Aydınlatma standartlarına ilişkin hükümet düzenlemelerinde yapılan yeni değişiklikler, uzun vadede piyasa için olumlu bir görünüm sağlıyor. Ürün sunumlarındaki yeni teknolojik gelişmeler ve yenilikler, pazarın büyümesine de ciddi oranda katkı sağlıyor.

Küresel LED Aydınlatma Pazar Segmentasyonu

LED Türleri

Piyasada iki tip LED lamba bulunmaktadır; lambalar ve armatürler. LED armatürlerin, 2020’deki pazar payı yüzde 65,0 ile en yüksek gelir payını artırarak genel LED aydınlatma pazarını yönlendirmede başarılı oldu.

Küresel olarak kullanılan başlıca LED armatür türleri;

  • Troffer
  • Downlight
  • High Bay

Kamu yapıları ve ticari aydınlatmaları güçlendirmeyi amaçlayan hükümet programları, LED lambalardan elde edilen gelirlerin artmasında önemli bir katkı sağladı.

Kullanıma Göre

Küresel Dünya’da enerji tasarruflu kaynaklarla ilgili artan farkındalık, konut sektöründeki iç mekan LED ışıklarına olan talebi artırarak, 2020’de küresel gelire en yüksek paya katkıda bulunmalarını sağladı.

Bununla birlikte, dış mekan LED aydınlatma segmentinin, öngörülen dönemde (2020-2025) yüzde 8,3 gibi yüksek bir seviyede büyümesi bekleniyor.

Global pazarın öncü şirketleri, 2025 yılına kadar tüm geleneksel ışıkları LED akıllı aydınlatmalarla değiştirmek ve dış mekan akıllı aydınlatma ürünleri pazarının büyümesini sağlamak için suskun bir işbirliği içinde gibi görünüyorlar.

Sektörlere Göre

LED ışık kullanan firmaların giderlerine eklenen daha yüksek ilk kurulum maliyetine rağmen, bu aydınlatma teknolojisi daha uzun raf ömrü ve enerji tasarrufu avantajları nedeniyle ticari sektör tarafından tercih çok tercih edildi ve 2020’de en yüksek paya hakim oldu.

LED ışıkların enerji tasarrufunun faydaları konusunda, müşteriler arasında artan farkındalık ile LED aydınlatma sisteminin konut müşterileri tarafından daha fazla uygulanmasında önemli bir itici güç etkisi de yarattı ve böylece toplam gelire en yüksek katkıyı sağladı.

Bölgesel Analiz

Asya Pasifik

Asya-Pasifik, 2020’de en yüksek gelir payına katkıda bulunarak pazara hakim oldu. Çin, büyük ekonomik büyüklüğü ve güçlü büyümesi nedeniyle bu bölgede önemli bir rol oynayarak, 2020’de toplam gelirlere en yüksek katkı payını sağladı.

Hindistan ise LED pazarında; 2014-2020 döneminde yüzde 18,0 oranında muazzam bir büyüme kaydetti. Çin’de artan ve yüksek işçilik maliyetleri nedeniyle üretilen malların ihracatında, diğer ülkeler Çin’e karşı maliyet açısından rekabetçi hale gelebildiler.

Endonezya; Güneydoğu Asya ülkeleri arasında LED aydınlatma pazar payına liderlik ederken, Vietnam en yüksek pazar büyümesine tanık oluyor. Yeni inşaata olan yoğun talep, konut uygulamalarında artan kullanım ve düşen LED fiyatları, konumunu daha da güçlendirecek gibi görünüyor.

Kuzey Amerika

Akıllı aydınlatma teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte hükümet girişimlerini ve indirim programlarını teşvik etmek, Kuzey Amerika’nın gelir payını 2020’de yüksek şekilde artırdı.

Yüksek verimli ve çevre dostu aydınlatma çözümlerini benimsemeye yönelik artan tüketici ilgisi ile birlikte iç ve dış mekan uygulamaları için bağlantılı aydınlatma kontrollerinin trendi, önemli bir büyüme faktörü oluşturdu. ABD-Çin ticaret savaşı ve artan hammadde fiyatlarının etkisiyle aydınlatma ürünlerinin maliyetinin tüketicilere yansıması bekleniyor.

Avrupa

Avrupa, 2020’de en yüksek pazar payını elde eden Almanya gelir payına önemli ölçüde katkıda bulundu. Avrupa, yeni LED teknolojilerini benimsemede ön saflarda yer aldı ve gelecekte de bölgenin akıllı aydınlatma sistemi ve Li-Fi kurulumlarına liderlik etmesi bekleniyor.

Doğu Avrupa ülkelerinden gelen talebi karşılamak için başta Sırbistan olmak üzere Balkan ülkelerinde birçok üretici fabrikalar kuruyor.

Konut ve ticari sektörde gelişmiş aydınlatma sistemlerine yönelik artan ilginin büyümeyi de tetiklemesi bekleniyor.

Latin Amerika

Latin Amerika, küresel Dünya’daki LED aydınlatma pazarına daha düşük gelir payı kattı. Brezilya, Meksika ve Arjantin’deki konut, dış mekan ve mimari uygulamaların yanı sıra kentsel aydınlatmadaki büyümenin pazarı yönlendirmesi bekleniyor. Şili, Peru ve Kolombiya’daki konut ve altyapı gelişmelerinden gelen yoğun talebin ortalamanın üzerinde büyümeye yol açması bekleniyor.

Orta Doğu

Orta Doğu ve Afrika (MEA), küresel Dünya’daki LED Aydınlatma pazarının kalan tüm gelir payının sahibi oldu. Özellikle öne çıkan şehirlerde akıllı binaların ve akıllı şehirlerin geliştirilmesi, LED büyümesini de besliyor.

BAE, Katar ve Suudi Arabistan’da kamu ve özel altyapıya büyük yatırımlar (2019-2023 yılı için ~ 1.580 milyar $) öngörülüyor. Dış aydınlatma sistemleri aynı zamanda turistleri BAE’deki Dubai Mall’ın ışık ve su gösterileri kullandığı, Burj Khalfia’nın düzenlediği ışık gösterisi gibi popüler yerlere çekmenin bir ölçüsü olarak da kullanılıyor.

Ayrıca, 2020 Dubai World Expo ve 2022 Katar Dünya Kupası gibi GCC ülkelerinde planlanan küresel etkinlikler ve Afrika’daki kırsal elektrifikasyon, LED aydınlatma pazarını yönlendirecek.

Küresel LED aydınlatma pazarında faaliyet gösteren büyük oyuncuların rekabet ortamı LED aydınlatma pazarı, önde gelen 10 oyuncunun 2019’da pazar payını ele geçirmesiyle son derece parçalanmış ve rekabetçi bir pazar.

Pazarda bulunan başlıca oyuncular Signify, Osram, GE Lightings, Acuity Brands, Cooper Industries (Eaton), Zumtobel’dir. Group, Seoul Semiconductor, Everlight Electronics, Cree, Dialight PLC ve diğerlerini de hemen arkasından sıralamak mümkün.

Kilit oyuncular tarafından, pazar paylarını korumak için benimsenen stratejilerden bazıları ise; yeni ürün geliştirmeleri, mevcut ürün serisindeki iyileştirmeler ile birleşme ve satın almalar olarak göze çarpıyor.

Yeni LED ürünlerinin sık sık piyasaya sürülmesi, teknolojideki hızlı değişiklikler, değişen müşteri gereksinimleri, kısa ürün yaşam döngüleri ve çeşitli şirketler tarafından benzer teknolojinin fiyatları, genel aydınlatma pazarında rekabetin hüküm sürdüğü ortak platformlar olmaya devam edecek.

Küresel LED Aydınlatma Pazarı Geleceğe Bakış Ve Öngörüler

Küresel LED aydınlatma pazarının, inşaat endüstrisindeki büyüme, kentsel nüfustaki artış, hükümetlerin politikaları doğrultusunda aktarılacak mali destek ve gelişmekte olan büyük küresel ekonomilerdeki (ABD ve İngiltere) ilerlemeler ile altyapı geliştirmeleri artışı yaşanan lokomotif ülkelerin (Hindistan ve Çin) hareketleri toplamında orta düzeyde büyüme kaydetmesi bekleniyor..

Asya Pasifik ve Afrika’daki gelişmekte olan ekonomiler, uzak yerlerde elektrik sağlamak için solar LED’leri benimsiyor ve bu tahmin dönemi boyunca piyasa oyuncularına kazançlı bir büyüme fırsatı sunması bekleniyor.

Bununla birlikte, küçük ve orta ölçekli işletmelerin mevcut aydınlatma çözümlerini LED lambalarla değiştirmedeki isteksizliğinin, tahmin döneminde küresel LED aydınlatma pazarının büyümesini sınırlaması da öngörüler arasında.

Kaynak: greentechlead.com