Kartlı Geçiş Sistemleri

Kartlı Geçiş Sistemleri Kamusal binalarda, çeşitli işletme, hastane, okul, yurt, laboratuvar, fabrika ve özel alanlarda giriş-çıkışların denetlenmesi, yetkili olmayan kişilerin girişinin engellenmesi, güvenliğin sağlanması ve bu bilgilerin elektronik ortamda raporlanabilmesi amacı ile oluşturulan geçiş kontrol sistemleri, binanın güvenilirliğini artırırken çalışma disiplininin oluşması açısından da somut veriler sunuyor.

Güvenlik ve puantajlama alanında önemli bir uygulama haline gelen kartlı geçiş kontrol sistemleri, iş verimliliği ve düzenin oluşturulmasına ilişkin kuşatıcı özellikleriyle de öne çıkıyor.

Genel anlamda giriş çıkışları kontrol etmek amacıyla hizmet veren geçiş kontrol sistemleri, günümüzde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip.

Bu sistemler, özellikle endüstriyel tesislerde, büyük bina ve AVM’lerde kontrol, yetkilendirme, giriş-çıkış sınırlamasını sağlamak gibi kolaylaştırıcı nitelikleri nedeniyle zorunlu hale geldi.

Bilgisayar tabanlı veya bilgisayara bağlı olmaksızın, şifreli, proximity kartlı, turnikeli ve biyometrik sistemlere göre uygulanması mümkün olan geçiş kontrol sistemleri aynı zamanda gözetleme sistemleriyle de entegre olabilme özelliklerine sahip.

Kartlı geçiş kontrol sistemlerinde kullanılan teknolojilerin başında kartlı (RF-ID, manyetik, vb.) ve şifre tabanlı sistemler gelmektedir.

Bu tip kullanımlarda kartın veya şifrelerin başkalarının eline geçme olasılığı, kaybolma, kartın deforme olması gibi sakıncalar ek güvenlik tedbirlerini gündeme getirmiştir.

Bu nedenle geçiş kontrol sistemleri içinde biyometrik çözümlerin kullanım ağı genişlemektedir. Bilgi olarak bireyin fiziksel ve davranışsal karakteristiklerini tanıyarak geçiş kontrole izin veren biyometrik sistemler, klasik kartlı ve şifreli sistemlerin yerini hızla almaya başladı.

Parmakizi, el, yüz tanıma, iris tanıma gibi biyometrik uygulamalar artık daha çok tercih ediliyorlar. Özellikle dokunmasız biyometrik sistemlere olan talepler artış gösteriyor. Uluslararası araştırmalar, 2020 yılında dünya biyometrik pazar büyüklüğünün yaklaşık 20 milyar USD civarında olacağını söylüyor.

Kartlı geçiş sistemleri, Access (erişim) kontrol sistemleri; belirli bir alana giriş ve çıkışları sınırlandırmak ve kontrol altında tutmak amacı ile kullanılmaktadır.

Bunun için; her kontrol noktası için bağımsız cihazlar kullanılabileceği gibi bir merkezden yazılımla kontrol edilebilen sistemler de kullanılmaktadır.

Kullanım alanları çok geniş olup, plazalar, alışveriş merkezleri, fabrikalar, kamu kuruluşları, ofisler vb. yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Access kontrol sistemlerinde girişi sınırlandırılacak alanların girişlerine; kilit sistemleri, turnikeler bariyerler gibi mekanik aletler ve bunlara kumanda eden kart veya biyometrik okuyucular yerleştirilmektedir.

Access kontrol sistemlerinde girişi sınırlandırılacak alanların girişlerine; kilit sistemleri, turnikeler, bariyerler gibi mekanik aletler ve bunları kumanda eden kart veya biyometrik okuyucular yerleştirilmektedir.

KilitSistemleri: Manyetik tutucular veya elektrikli kapı kilitleri kullanılabilmektedir. Manyetik tutucular, daha çok güvenlik sistemleri kuran firmalardan temin edilebilirken elektrikli kilitler herhangi bir nalburdan kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Hem manyetik tutucuların hem de elektrikli kapı kilitlerinin normalde açık (N/O) ve normalde kapalı (N/C) modelleri mevcuttur. Projenin durumuna göre seçim yapılmaktadır.

Turnikeler

Kullanım alanları çok geniş olmakla birlikte daha çok, plazalar, genel müdürlükler, bankalar ve bu gibi yüksek standartlı binalarda sıklıkla kullanılırlar.

Elektromekanik yapıya sahip olup bir kontrol sistemi tarafından yönlendirilmektedirler. Daha çok yaklaşım tipi (proximity) kartlarla çalışan kart okuyucularda kullanılmalarına rağmen son zamanlarda parmak izi okuyucularla çalışan sistemlerde de artış görülmektedir.

Bel turnikeleri ve boy turnikeleri olmak üzere iki ana sınıfa ayrılmaktadırlar. Boy turnikeleri daha çok stadyumların ve cezaevlerinin girişlerinde kullanılmaktadır. Genelde paslanmaz çelikten yapılırlar.

Trafik Bariyerleri

Bunlar daha çok otopark girişlerinde, site ve apartmanların otoparklarının girişlerinin kontrolünde ve otobanlarda kullanılmaktadır. Profesyonel otoparklarda biletli sisteme entegre edilmektedirler. Site ve apartman girişlerinde ise daha çok uzaktan kumandalı ve yaklaşım tipi (Proximity) kartlarla çalışanları kullanılmaktadır.

Okuyucu Tipleri

Kart Okuyucular:

Proximity (yaklaşım tipi), manyetik, barkodlu ve üzerine kredi yüklenebilen akıllı kart okuyucular vardır.

Güvenlik amaçlı kullanımda daha çok proximity kartlar kullanılmaktadır. Ayrıca hiç karta gerek duymadan şifre girme yöntemi ile çalışan cihazlar da kullanılmaktadır.

Bir merkezden yazılım vasıtası ile kontrol edilebildikleri gibi bağımsız çalışabilen modelleri de vardır.

Biyometrik Okuyucular:

Parmak izi okuyucular, el okuyucuları, iris okuyucular, yüz okuyucular gibi değişik çeşitleri olmasına rağmen daha çok parmak izi okuyucuları kullanılmaktadır.

Parmak izi okuyucular hem fiyat olarak daha ucuz hem de kullanımı son derece kolaydır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, parmak okuyucunun sadece parmağın izini okuması değil sıcaklığını da hissetmesidir.

Aksi durumda parmağın bir kağıda izi çıkartılarak kullanılabilir ve güvenlik sakıncası doğurabilir. İris okuyucular ise güvenliğin çok çok önemli olduğu yerlerde kullanılmaktadır.

Fiyatı çok pahalı ve kullanımı zordur. Biyometrik okuyucular konusunda çalışmalar hızla devam etmektedir.

Access (Erişim Kontrol) Yazılımları ve Entegrasyon

Kontrol yazılımları sayesinde birçok girişi ve çıkışı olan binalar kontrol edilebilmekte ve gerçek zamanlı olarak izlenebilmektedir.

Kim, hangi saatte hangi kapıdan giriş yaptı, ne kadar içerine kaldı veya hangi kişi nerede, izlenebilmekte ve raporlanabilmektedir.

Ayrıca giriş ve çıkışlar kişiye ve zamana bağlı olarak yetkilendirilebilmekte ve sınırlandırılabilmektedir.

Access kontrol sistemleri, CCTV kamera sistemleri, hırsız alarm sistemleri ve yangın algılama sistemleri gibi diğer güvenlik sistemleri ile entegre çalışabilmektedir.