doepke-artik-akim-devre-kesiciler

Novsen’in yeni markası Doepke, Almanya’nın ve dünyanın önde gelen kaçak akım koruma ve izleme ürünlerine sahip. 1956 yılında kurulan ve 1950’li yıllarda artık akım devre kesiciler (RCCB) bilinmezken ve kullanılmazken ilk RCCB üretimi ve satışı yapan Doepke, sektörün öncüsü olarak biliniyor.

Başarılı çalışmaları ve öncü davranışlarıya her geçen gün büyüyen Doepke, Novsen Elektrik ile Türkiye pazarına giriş yapıyor. Türkiye’de kaçak akım hakkında uzman ekibe ve profesyonel ürünlere sahip olan Novsen, Doepke ile ürün yelpazesini ve kaçak akım çözümlerini genişletirken, iş birlikleri ile de Dünya piyasasında adından söz ettiriyor.

Artık akım devre kesiciler, sistemde artık akım oluştuğunda enerjiyi keserek yangına ve dolaylı veya doğrudan temasa karşı koruma yapan devre elemanlarıdır. Her RCCB bir açtırma akımına sahiptir ve artık akım bu değerin üzerine çıktığında açma yaparak enerjiyi keser. A tipi, F tipi, B tipi ve B+ tipi RCCB seçenekleri ile bulunan Doepke’nin artık akım devre kesici yani RCCB’lerini yakından inceleyelim.

Doepke RCCB’ler Türkiye pazarına iki seri olarak giriyor. DFS 2 serisi RCCB’ler, tek fazlı sistemler için kompakt iki kutuplu olan ve sadece iki modül genişliğinde yer kaplayan artık akım devre kesicilerdir. Kompakt boyutlarına rağmen, 125 A’e kadar nominal akımlarda ve bir dizi farklı açma akımlarına sahip. DFS 4 serisi RCCB’ler, kompakt iki veya dört kutupludur. Dört modül genişliğinde yer kaplayan DFS 4 RCCB’ler, aslında üç fazlı şebekeler için tasarlanmış olsa da, tek fazlı şebekelerde de kullanılabiliyorlar. 125 A’e kadar nominal akımlarda ve farklı açma akımlarında geniş kullanım değerleri sunuyor.

deopke-bccbler-turkiye-pazarina-iki-seri-olarak-gelecek

Her iki seride de RCCB’ler TT, TN-S ve TN-C-S sistemler için uygun, yüksek kısa devre akımlarına karşı dayanıklı olarak üretiliyorlar. Büyük iletken kesitleri için büyük iki katmanlı terminallere sahip olan RCCB’ler, anahtar konum göstergesi ve açık, kapalı ve trip bilgisini üzerinde bulunduruyor.

A Tipi Artık Akım Devre Kesici (A Tipi RCCB)

A tipi artık akım devre kesiciler, temel AC yükler, LED aydınlatma sistemleri gibi çok karışık yüke sahip olmayan yerler için kullanıma uygun. Doepke A tipi RCCB için en uygun çözümü sunmak adına, farklı ortamlarda kullanılmak üzere 6 farklı versiyon sunuyor.

a-tipi-artik-akim-devre-kesici

 1. Temel Uygulamalar İçin: Anma gerilimi 230 V ve frekansı 50 Hz olan devrelerin korunması için tasarlanmıştır. Bu kategoride bulunan ikiz tasarıma sahip A tipi RCCB’ler, enerji kesintisi olmadan her bir RCCB’de fonksiyon testinin yapılmasına izin vererek, fonksiyon testi sırasında da artık akım koruması sağlıyor. Test sırasında sürekli akım akışı, her iki RCCB’nin anahtarlama kontaklarının paralel bağlanmasıyla elde ediliyor.
 2. Özel Gerilimler İçin: Doepke A tipi RCCB’nin bu versiyonu özel gerilimler ve özel frekanslar için üretiliyor. Örneğin 120V, 500V vb.
 3. Elektrikli Araç Şarj İstasyonları (EV) İçin: Bu kategorideki A tipi RCCB’ler, elektrikli araçların şarj ekipmanları için 6 mA’e kadar düzgün DC artık akımları algılayarak, üst devresinde bulunan A veya F tipi artık akım devre kesicilere bağlı, toroid akım trafolarının, arızaya duyarsızlaşmasını (saturasyona uğraması, körleşme etkisi) önleyerek, sağlıklı bir şekilde çalışmalarını sağlıyor. EV kategorisindeki RCCB’ler, sadece TS EN 62196-2’ye göre elektrikli araçları şarj etmek için şarj sütunlarında veya duvar kutularında kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve B tipi yerine geçmemektedir.
 4. Kısa Süreli Gecikmeli: Bu kategorideki Doepke RCCB’ler, kısa süreli gecikmeye ve KV özelliğine sahipler. Kısa süreli gecikmeli RCCB’ler yalnızca güç frekansının yarım periyodundan daha uzun süren artık akımlara yanıt veriyor. Anlık kesicilerin aksine, KV özelliği ile sistemde oluşabilecek ani ve aşırı gerilim artışı, yıldırım etkileri, kapasitif dalgalanma, komşu devrelerdeki, yalıtım delinmelerinden etkilenmeksizin sorunsuz çalışıyorlar. Avusturya standardı OVE E 8601’e göre yıldırıma dayanıklı RCCB’lerin tüm gereksinimlerini karşılayarak Doepke’nin kaçak akım çözümleri arasında öne çıkıyorlar. Bu kategoride de bulanan ikiz versiyon RCCB’ler ile test işlemleri kolay ve güvenli şekilde, enerji kesilmeden yapılabiliyor.

b+-tipi-artik-akim-devre-kesici

 1. Acil Durum Kapatma Fonksiyonlu (NA): Bu kategorideki RCCB’ler kontrol elemanlarının bağlanmasını mümkün kılıyor, acil durumlarda RCCB’nin devreyi açması için kullanılan butonlar buna örnek olarak verilebilir. Boyut olarak diğer RCCB’lerden yarım modül daha büyük olan bu RCCB’lerin üzerinde bulunan entegre LED, arıza durumunda veya kablo kopması durumunda da sinyal veriyor. Ayrıca NA serisi RCCB’ler, acil durum kapatma devresi için ek bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyor.
 2. Seçici (Selective) Özellikli:

Seçici RCCB’ler artık akımın ani kesicilere göre daha uzun süre akmasına izin verir. Herhangi bir kaçak durumunda, sadece kaçak akım tespit edilen bölgedeki RCCB devreyi keser ve arıza olmayan bölgelerde gereksiz enerji kesintisi yapmaz. Uzun açma süreleri ve yüksek anma artık akımları nedeniyle, seçici RCCB’ler yangın koruması ve dolaylı temas durumunda koruma yapar. Çoğu durumda ADP’den alt dağıtım panolarına giden yerleri korur. RCCB’nin seçiciliğini sağlamak için, RCCB’nin nominal artık akımı, alt devrelerinden en az bir seviye daha yükseğe ayarlanmalıdır.

F Tipi Artık Akım Devre Kesici (F Tipi RCCB)

F tipi RCCB’ler, 10kHz’e kadar ulaşan AC artık akımlara ve titreşimli DC artık akımlara duyarlı olarak, karışık frekans devrelerinde kullanılmak üzere üretiliyor. Her ortama uygun kaçak akım çözümleri sunan Doepke’nin F tipi RCCB’leri arasında ağır hizmet çalışma koşullarına uygun, kimyasallara dirençli, korozyona ve zorlu ortam koşullarına dayanıklı özel RCCB’ler de mevcut. Doepke F tipi RCCB’lerin 3 farklı versiyonu bulunuyor.

 1. Temel Uygulamalar İçin: F tipi ile korunması gereken 230 V – 50 Hz olan ve karşık yüklere sahip devreler için tasarlanmıştır. Konut veya endüstriyel sistemlerde kullanıma uygundur.
 2. Ses Sistemleri İçin: Doepke tarafından plak çalarlar, ağ yayınları, amplifikatörler, tiyatrolar ve sinemalar için olan ses sistemleri gibi yüksek kaliteli ses sistemlerine bağlı elektrik devrelerini korumak için üretiliyorlar. Sınırsız akım akışı ve bozulmamış ses kalitesi sağlamak için özel olarak üretilerek çok düşük empedanslı bir tasarıma sahiptirler.
 3. Elektrikli Araç Şarj İstasyonları (EV) İçin: F tipi RCCB’ler, Doepke tarafından elektrikli araçların şarj ekipmanlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Karışık frekans devrelerinde 6 mA’e kadar düzgün DC artık akımları algılayarak üst devresinde bulunan A veya F tipi artık akım devre kesiciler bağlı, toroid akım trafolarının, arızaya duyarsızlaşmasını (saturasyona uğraması, körleşme etkisi) önleyerek, sağlıklı bir şekilde çalışmalarını sağlıyor. EV kategorisindeki RCCB’ler, sadece TS EN 62196-2’ye göre elektrikli araçları şarj etmek için şarj sütunlarında veya duvar kutularında kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve B tipi yerine geçmemektedir.

endustriyel-uygulamalar

B Tipi Artık Akım Devre Kesici (B Tipi RCCB)

B tipi artık akım devre kesiciler, 0 Hz ila 150 kHz frekanslarında AC, DC ve PV sistemlerde, AC/DC kaçakların tamamına karşı koruma yaparlar. Endüstriyel sistemlerde, 1kHz üstü karışık frekans devreleri, DC sistemler, elektrikli araç şarj istasyonları, UPS olan yerler ve fotovoltaik vb. uygulamalar için kullanılması gerekmektedir. AC, A ve F tipini kapsar. Doepke B tipi RCCB’lerin harmonik akımlara ve yıldırıma karşı artan dirençleri vardır. Doepke B tipi RCCB’lerin 5 farklı versiyonu mevcut.

 1. Temel Uygulamalar İçin: B tipi ile korunması gereken 230V/ 400V – 50 Hz AC, DC ve PV devreler için tasarlanıyor. SK kategorisindeki artık akım devre kesiciler daha dar frekans aralığında (1 kHz, 300Hz veya 100Hz) açma yaparak gereksiz açmaların önüne geçiyor. NK kategorisindeki RCCB’ler ise daha geniş frekans aralığında (20kHz ila 150kHz) açma yaparak yangına karşı hassas ve tam koruma yapıyor.
 2. Seçici (Selective) Özellikli: Seçici RCCB’ler artık akımın ani kesicilere göre daha uzun süre akmasına izin vererek, herhangi bir kaçak durumunda, sadece kaçak akım tespit edilen bölgedeki RCCB’nin enerji kesmesini sağlar. Seçici RCCB’ler yangın koruması ve dolaylı temas durumunda koruma yapar. Çoğu durumda ADP’den alt dağıtım panolarına giden yerleri korur. RCCB’nin seçiciliğini sağlamak için, RCCB’nin nominal artık akımı, alt devrelerinden en az bir seviye daha yükseğe ayarlanmalıdır. Selective RCCB’lerde de SK ve NK kategorisi mevcuttur.
 3. Mobil Tesisler İçin: Ml kategorisi AC ve DC tüm kaçakları algılarken ayrıca DC artık akımlar için 6 mA’lik bir açma eşiği ile donatılmıştır. Arttırılmış darbe akımı dayanımlı, kısa süreli sabit zaman gecikmesi ve yıldırıma bağışık oluşuyla taşınabilir tesisatlar ve şantiye priz panoları için mükemmel bir çözümdür.
 4. Acil Durum Kapatma Fonksiyonlu: Bu kategorideki RCCB’ler kontrol elemanlarının bağlanmasını mümkün kılıyor, acil durumlarda RCCB’nin devreyi açması için kullanılan butonlar buna örnek olarak verilebilir. Boyut olarak diğer RCCB’lerden yarım modül daha büyük olan bu RCCB’lerin üzerinde bulunan entegre LED, arıza durumunda veya kablo kopması durumunda da sinyal veriyor. Ayrıca NA serisi RCCB’ler, acil durum kapatma devresi için ek bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyor.
 5. Özel Gerilimler İçin: Doepke B tipi RCCB’nin bu versiyonu özel gerilimler ve özel frekanslar için üretiliyor. Örneğin 120V, 500V vb.

rccblerde-sk-ve-nk-kategorileri-mevcuttur

B+ Tipi Artık Akım Devre Kesici (B+ Tipi RCCB)

B+ RCCB, Doepke tarafından özel olarak üretilerek  AC-DC ve karışık frekanslı artık akımlara karşı koruma sağlarlar. Maksimum 420 mA açma eşiği ile 20 kHz’e kadar tüm frekanslardaki artık akımları sorunsuz bir şekilde algılayarak tam anlamıyla mükemmel şekilde yangın koruması sağlamaktadır.

 1. Temel Uygulamalar İçin: B+ tipi ile RCCB’ler, 230V/ 400V – 50 Hz olan ve 1kHz üstü karşık yüklere sahip AC, DC ve PV devreler ve yangın riski taşıyan tesisler için tasarlanıyor.
 2. Mobil Tesisler İçin: Ml kategorisi AC ve DC tüm kaçakları algılarken ayrıca DC artık akımlar için 6 mA’lik bir açma eşiği ile donatılmıştır. Taşınabilir tesisatlar ve şantiye priz panoları için en iyi kaçak akım çözümüdür.

b+-tipi-artik-akim-devre-kesici

Doepke ile kaçak akım çözümlerini kaliteli bir şekilde genişleten Novsen, piyasada çok sık karşılaşılan, her yere A tipi kaçak akım koruma ürünleri konulmasının yeterli koruma yapmadığını hatırlatıyor. Yük tipine göre AC, A, F ve B tipi rölelerden birinin seçilmesi gerektiğini belirten Novsen’den kaçak akım hakkında detaylı bilgi ve eğitim alabilirsiniz.