Vestel City Üretim Tesisleri mega bir proje olduğu için, can güvenliğinin yanı sıra mal güvenliği de çok büyük önem arz etmektedir.

Böyle bir tesiste kurulan yangın alarm sisteminde birçok firma arasından seçilerek, gerek teknik yeterlilik, gerek hizmet kalitesi anlamında üstlenmiş olduğumuz görevi senelerdir yerine getirmenin mutluluğu içerisindeyiz.

Vestel Manisa tesislerinin yangın algılama ve alarm sistemini, UTC Fire&Security’nin satın aldığı 145 yıllık bir firma olan Edwards’ın ürünleriyle projelendirilip kurulumunu gerçekleştirdik. Mega fabrikaya akıllı, algoritma tabanlı dedektörler ile yüksek teknoloji bir elektronik güvenlik sistemi tesis ettik.

Edwards’ın EST-3 yangın kontrol paneli, esnek programlama yeteneği ve çok büyük networkler oluşturabilme özelliğiyle, Vestel gibi mega projelerde kullanmak üzere tasarlanmış bir sistem olarak kabul edilebilir.

Vestel’in yangın algılama ve alarm sistemi, tasarımından kurulumuna, test ve devreye alma süreçlerinden bakım süreçlerine kadar tüm detayları, hem Vestel Güvenlik Müdürlüğü organizasyonu hem de EEC için üstün özelliklerin uygulandığı örnek bir projedir.

Vestel Yangın Algılama Sistemi Proje Detayları

Vestel Manisa Tesisleri, iki farklı yerleşke olarak planlanmıştır. Bunlardan birisi ilk kurulan Vestel Elektronik Merkez Fabrikası’dır. Merkez fabrikada 6 tane merkezi yangın alarm kontrol paneli ve 2 tane de tekrarlama paneli olmak üzere toplam 8 panel network olarak çalışmaktadır.

Toplamda 1200’e yakın algılama noktası ve bir o kadar da izleme ve kontrol noktası aynı altyapı dahilinde çalışmaktadır.

Vestel City’de ise 11 tane merkezi yangın alarm kontrol paneli, 2 tane de tekrarlama paneli olmak üzere toplamda 13 kontrol paneli, UTC Fire & Security Edwards’ın ürün gamında bulunan fiber optik network arabirimleri üzerinden haberleşerek tek bir merkezden, Vestel City’deki güvenlik merkezinden yönetilmektedir.

Vestel Manisa tesislerinin yangın algılama ve alarm sistemi, 3.700’ün üzerinde noktasal tip dedektörü, 400’e yakın ışın tipi duman dedektörü, 140’tan fazla hava çekmeli duman dedektörü ve de yaklaşık 2000’e yakın da izleme ve kontrol noktası içermektedir.

Toplamda 21 panellik bir yangın alarm sistemi işletmeleri korumaktadır. Yangın algılama ve alarm sistemi görsel olarak Fireworks grafik izleme yazılımı ile izlenmektedir.

Vestel Manisa tesislerinde kurduğumuz ve 13 yılı aşkın bir süredir çalışmalarımızın devam ettiği bu çoklu sistem mimarisi, oldukça ileri seviyede bir yapı teşkil etmektedir ve teşkil etmeye devam edecektir.