sosyal-medyanin-ticaretteki-ve-seodaki-onemi-1

İnternet bir çok konuda olduğu gibi ticareti de fazlasıyla kolaylaştırdığı bir gerçektir. Yerel ticareti bırakın global anlamda ticareti de çok kolaylaştırdı.

Oturduğunuz yerden başka bir kıtadaki tanımadığınız x birinden bir ürün siparişi verip birkaç gün sonra elinizde olması internetin ticaretteki gücünün kanıtıdır.

Peki biz müşterilerimize web sitemizi kullanarak nasıl ulaşacağız?

Öncelikle sitenizin hem seo hemde tasarım açısından iyi olması gerekmektedir. (Sade, müşteriyi yormayan, en fazla 3 tıklamada ürüne ulaşılabilen)

Seo bir çok adımdan oluşan karmaşık bir yapıdır ve sosyal medya sitenizi beslemek, müşterilerinize ulaşmak için olmazsa olmazlardandır.

 • Web Sitenizden Sosyal Medya Hesaplarınıza, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Web Sitenize Mutlaka Link Verin

Web sitenizin görünen bir bölüme sosyal medya hesaplarınıza giden linkleri mutlaka ekleyin. Bu linkleri sosyal medya sitelerinin logolarını kullanarak vermeniz ziyaretçilerinizin dikkatini çekmesi açısında kolay olacaktır.

Ayrıca sosyal medya hesaplarınızdaki profil fotoğrafları mutlaka logonuzun olması müşterilerinizin gözündeki karışıklılığı giderecek ve size kurumsal bir imaj verecektir.

Bununla birlikte kapak fotoğrafınızda işinizi ve sizi anlatabilen kaliteli ve size özel bir görsel seçiniz. Mümkünse bir profesyonelden destek alarak tamamen size özgü bir tasarım yaptırın.

 • Web Sitenizde ve Sosyal Medya Hesaplarınızda İletişim Bilgilerinizi Tam ve Eksiksiz Yazın

Web sitenizinde, telefon numaranız ve mail adresiniz siteye ilk girildiğinde diğer iletişim bilgileriniz ise sitenizin altında görülecek şekilde yazılmalı.

Bununla birlikte sitenizin iletişim sayfasında müşterilerinizin doldurması için basit bir iletişim formu ve harita mutlaka olmalıdır.

Bu müşterilerinizin gözünde güveninizin artmasına sebep olacaktır. Aynı şekilde iletişim bilgilerinizi sosyal medya hesaplarınızda da mutlaka tam ve eksiksiz olarak belirtmelisiniz.

Sayfa kapak görsellerinin üzerine yazmanız bile güven ve müşterilerin size ulaşması konusunda sizi bir adım öne getirecektir.

 • Sosyal medya paylaşımlarınız nasıl olmalıdır?

Paylaşımların mutlaka kaliteli dikkat çekici ve üzerinde çok az yazı bulunan görseller ile yapılması gerekmektedir.  Sunduğunuz hizmet veya ürüne göre dikkat çekici, eğlenceli görseller seçmeniz paylaşımlarınızın etkileşimini arttıracaktır.

Bununla birlikte görsellerinizde logonuzun olması veya bir kenarına bant çekerek iletişim bilgilerinizin özetini yazmanızda iyi olacaktır.

Mesajlarınızı ve anlatmak istediklerini görsel yerine paylaşım açıklaması bölümüne eklemelisiniz. Ayrıca mesaj bölümüne mesajınızdan sonra daha fazla bilgi için telefon veya web sitenizin linkini yazmalısınız.

Mesajınızın sonuna mesajınız ile alakalı # ile başlayan en az 3-4 hastag eklemeyi unutmayın. Hastag twitter ile başlamış olsa bile şu anda tüm sosyal medya hesaplarında geçerlidir.

 • Paylaşım sıklığı ve izlenmesi gereken strateji nasıl olmalıdır?

Kurumsal ticari hesapların günde 1 veya 2 paylaşım yapması çok yerinde bir karar olacaktır. Daha fazla paylaşım müşterilerinizi sıkacağından takibi bırakacaklardır.

Bu paylaşımların yanında özel günlerde mutlaka ekstra paylaşımlar yapılması unutulmamalıdır. (Örn, 23 Nisan, Öğretmenler Günü, Bayramlar gibi) Bu paylaşımları sabah 9’dan önce ve akşam 17’den sonra yapmak ulaşmak istediğiniz kitleye daha fazla ulaşmanızı sağlayacaktır.

Çünkü asıl tüketici kitle sosyal medya hesaplarına işlerine gelirken ve evlerine dönerken yolda bakmaktadır. Bunlarla birlikte bazı zamanlarda cüzzi rakamlarla paylaşımlarınıza reklam vererek çok daha fazla kişiye erişebilir ve sizi sosyal medyada takip eden kişi sayısını arttırabilirsiniz.

Reklam vermek için bir şey satmak zorunda değilsiniz. Marka değeri diye bir gerçek olduğunu da unutmayın.

 • Günde 1 Kez Bile Olsa Sosyal Medya Hesaplarınızda Mutlaka Paylaşım Yapın!

Sosyal Medaya Hesaplarında Uyulması Gereken Bazı Kurallar Vadır:

Facebook’ta;

 • Mümkünse tüm paylaşımlarınızda kaliteli ve dikkat çekici görseller kullanın.
 • Paylaşımlarınıza yapılan yorumları ve beğenileri günlük olarak takip edin
 • Size gelen mesajları en hızlı şekilde cevaplayın
 • Farklı gruplara üye olarak hem işinizi hemde facebook sayfanızın paylaşımlarını bu gruplarda da paylaşın.
 • Normal paylaşımlarınızı durumlarınızda da paylaşın.
 • Profil sayfanıza iletişim bilgileriniz mutlaka tam ve eksiksiz olsun ve web sitenize link vermeyi unutmayın.

Twitter’ta

 • Seo açısından belkide en önemli sosyal ağ Twitter’dır. Çünkü Google sıralamayı belirleyen algoritmasını açıklarken sıkça Twitter’dan bahsetmiştir.
 • Twitter çok sık güncellenen ve gündemin çok sık değiştiği bir mecradır. Saniyeler içinde binlerce paylaşım yapılmaktadır. Mutlaka gündemi takip etmeli ve Twitter paylaşımlarınızın gündeme uygun olmasını sağlamak sizinde gündemi takip ettiğiniz aldısı uyandıracağından size artı puan kazandıracaktır.
 • Hastagleri hayatımıza sokan Twitter olduğunu unutmayıp mutlaka paylaşımlarınıza işiniz, hizmetiniz ve sizinle ilgili hastagleri eklemelisiniz.
 • Profil sayfanıza iletişim bilgileriniz mutlaka tam ve eksiksiz olsun ve web sitenize link vermeyi unutmayın.

Instagram’da

 • Son zamanlarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanıcı sayısı çok hızlı artan Instagram’ı mutlaka eksik bırakmayın.
 • Kaliteli görseller seçerek etkileşimi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.
 • Hastagleri kullanarak çok daha fazla etkileşim alabileceğinizi unutmayın. Instagram’da kullanıcılar ilgi alanlarına göre hastagleride takip etmektedirler.
 • Paylaşımlarınızı durumunuza ekleyerek etkileşim sayınızı arttırabilirsiniz.
 • Mesajlarınızda web sitenize link vermeyi unutmayın.
 • Profil sayfanıza iletişim bilgileriniz mutlaka tam ve eksiksiz olsun ve web sitenize link vermeyi unutmayın.
 • Instagram hesabınızı ticari hesap haline getirerek Facebook sayfanız ile birbirine bağlayın. Ticari hesap olmanız detaylı istatistiklerinizi görmenizi de sağlamaktadır.

Linkedin’de

 • Linkedin bir çok kişi için karışık gözüksede kurumsal iletişim ve seo için önemli sosyal ağlardandır.
 • Diğer ağlarda yaptığınız paylaşımları mutlaka Linkedin’dede yapınız.
 • Hedef kitlenizi oluşturan gruplara katılarak o gruplara özel paylaşımlar yaparak kendinizi tanıtınız.
 • Profil sayfanıza iletişim bilgileriniz mutlaka tam ve eksiksiz olsun ve web sitenize link vermeyi unutmayın.

Google+

 • Madem sosyal medyanın ticaretteki ve seodaki etkisini konuşuyoruz o zaman Google’ın ürünü olan Google+’ı göz ardı etmek imkansızdır. Nede olsa bize müşteri bulan en büyük arama motoru ve seo yapılmasının en önemli sebebi… Mutlaka firmanızın bir Google+ sayfası olmalı! Seo açısından çok faydalı olacaktır.
 • Google+ sayfanızda günlük paylaşımlar yapmaya bilirsiniz. Fakat haftada en az 2 paylaşım mutlaka yapın.
 • Görseller dışında uzun makalelerde paylaşabilirsiniz.
 • Google+ içindeki topluluklara paylaşımlarının etkileşim sayılarını arttıracaktır.
 • Profil sayfanıza iletişim bilgileriniz mutlaka tam ve eksiksiz olsun ve web sitenize link vermeyi unutmayın.

Bilinen bu sosyal ağlar dışında videolarınız varsa mutlaka Youtube ve Vimeo sayfası açmalısınız. Düzenli olarak paylaşım yapmasanızda videolarınız mutlaka bu iki mecrada yer almalı. Videonuzla alakalı etiketleri ve video açıklamalarının sonuna web sitenizin linkini eklemeyi unutmayın.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle

Ekrem Karataş
Sektörüm Dergisi dışında vakit buldukça farklı mecralarda SEO ve dijital pazarlama konusundaki yazılarım ile tecrübelerimi paylaşarak Arama motoru optimizasyonu konularında meraklılara yardımcı olmaya çalışıyorum. Seolog SEO firma sahibi Ekrem Karataş'ın verdiği hizmetler; Marka Danışmanlığı · Grafik Tasarımı · Dijital Pazarlama · BT Danışmanlığı · Reklam · Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) · Arama Motoru Pazarlama (SEM) · E-posta Pazarlama · Kurumsal Fotoğrafçılık · Web Tasarımı.