UV-C, 200-280nm aralığında yer alan gözle görünmeyen bir ışıktır. Hava, su veya yüzeydeki virüslerin, bakterilerin, sporların ve küflerin DNA ve/veya RNA’sını parçalayarak onları zararsız hale getiren güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. UV-C aydınlatma, insanlara virüssüz bir alan sağlayarak okullarda (gıda) perakendede, endüstride, ofislerde, kamusal alanlarda ve hastanelerdeki havanın, yüzeylerin ve nesnelerin dezenfekte edilmesinde hayati bir rol oynayabilir.

Antiseptik UV-C radyasyonuna maruz kalmak, insanların ve hayvanların derisi ve gözleri için tehlikelidir. Bununla birlikte, uzun yıllardır kullanılmakta olan UV-C aydınlatma sistemlerinin, güvenlik talimatlarına göre tasarlanıp, montajı yapılıp, kullanıldığında güvenli olduğu kanıtlanmıştır.

Covid-19, ne ölçeği ne de toplum üzerindeki etkisi bakımından eşi benzeri görülmüş bir salgındır. Birçok insan endişe duyuyor ve yeni normale geçiş yaptığımız bu süreçte güvende kalmanın yollarını arıyor.

Bu durumun işe olan etkisi çok büyük. Şirketler ve kurumlar, insanların çalışırken, eğitim alırken, seyahat ederken, alışveriş yaparken veya egzersiz yaparken kendilerini güvende hissettikleri ‘virüssüz’ bir alan sağlamak için çözümler arıyor. Çeşitli uygulama alanlarında UV-C aydınlatmaya olan talebin hızla arttığını görüyoruz.

Artan dezenfeksiyon talebini karşılamak için, profesyonel uygulamalara özel çok çeşitli son ürünlerle portföyümüzü genişleterek UV-C aydınlatma konusundaki çalışmalarımıza hız kazandırıyoruz.

Ürünlerimiz arasında hava, yüzey ve nesneleri dezenfekte etmek için kullanılabilen ışık panelleri, armatürler, arabalar ve dolaplar yer alıyor. Ürünlerimiz perakende, ofisler, okullar, toplu taşıma ve gıda endüstrisi gibi çok çeşitli uygulama alanları için kullanılabiliyor.

Boston Üniversitesi’nin yaptığı araştırma, Philips UV-C aydınlatma çözümünün COVID-19’a neden olan SARS-COV-2 virüsünü etkisiz hale getirmedeki etkinliğini doğruladı.

Araştırma testi, virüsün %99’undan fazlasının altı saniye içinde etkisiz hale geldiğini gösteriyor.

Boston Üniversitesi, araştırmaları sırasında aşılanmış materyalleri bir Signify ışık kaynağından gelen farklı dozlardaki UV-C radyasyonuna maruz bırakan ekip, bu uygulamanın çeşitli koşullar altındaki inaktivasyon kapasitesini değerlendirdi.

5mJ/cm2’lik bir doz uygulayan ekip, altı saniye içerisinde SarS CoV-2 virüslerinde %99 oranına bir azalma kaydetti. Bu veriler ışığında, 22mJ/cm2’lik bir dozun 25 saniye içerisinde virüsü %99,9999 oranında azaltabileceği tespit edildi.3

Signify’ın UV-C Portföyü:

 • UV-C ışık kaynakları alanında lider olan Signify, 35 yılı aşkın süredir UV teknolojisinde öncü bir rol üstleniyor.
 • Signify’ın UV-C aydınlatması virüsleri, bakterileri ve küf sporlarını etkisiz hale getiriyor.
 • İnsanları güvende tutmak için havayı, yüzeyleri, nesneleri ve suyu dezenfekte etmek için etkili ve hızlı bir yol sunuyor.
 • Kullanıma sunulmuş olan bu teknoloji aynı zamanda uygun fiyatlı.
 • Dünya çapındaki müşterilere UV-C dezenfeksiyon sistemleri sunduğumuz küresel bir etki ağına sahibiz.
 • Signify kapasitesini artırarak ve UV-C portföyünü genişleterek yeni normale alışmaya çalışan dünyada insanların güvende kalmalarına katkıda bulunuyor.
 • Signify’ın yeni UV-C ürün grubunda çok çeşitli profesyonel uygulamalara yönelik lambalar ve kabinler yer alıyor.
 • Hava, yüzey ve eşya dezenfeksiyonu için özel olarak geliştirilen 12 adet UV-C aydınlatma armatürü ailesini pazara sunduk. Bu ürünlerle ofis, okul, spor salonu, mağaza, depo ve toplu taşıma gibi pek çok farklı müşteri segmenti hedefleniyor.
 • Ürünler arasında ofislerde, okullarda ve tuvaletlerde derin yüzey dezenfeksiyonu için ideal bir çözüm olan UV-C armatürleri yer alıyor. Bu ürünlere sadece insansız ve hayvansız ortamlarda kullanımı garanti etmek üzere sensörler ve kontrol mekanizmaları eklendi. Bunların dışında, otel odasına taşınabilen veya otobüs ve tren gibi toplu taşıma araçlarındaki yüzeylerin dezenfeksiyonunda kullanılabilen ayaklı mobil UV-C armatürler yer alıyor.
 • Signify, eşya dezenfeksiyonu için bir dizi güvenli ve pratik UV-C dezenfeksiyon kabinini piyasaya sunuyor. Bu kabinler, ofislerde ve belediye binalarında ziyaretçi kartlarının, telefonların, çantaların, dizüstü bilgisayarların ve cüzdanların dezenfeksiyonunda kullanılıyor. Mağazalarda ise iade edilen ürünlerin, gözlüklerin ya da kabinde denenen kıyafetlerin dezenfeksiyonu için ideal çözüm olarak öne çıkıyorlar.
 • UV-C armatürler, yüzey dezenfeksiyon tünellerinin içerisinde de kullanılabiliyor. Kuzey Amerika’da faaliyet gösteren dev bir perakende şirketi, alışveriş arabası dezenfeksiyonu için pilot UV-C tüneli uygulamasını başlattı. Hindistan’da ise bir otel, otele giriş sırasında misafirlerin çantalarını Signify UV-C tüneliyle dezenfekte etme planları yapıyor.
 • UV-C lambalar, uzman profesyoneller tarafından kullanıldığı sürece güvenlidir. Kullanım sırasında ışınlar zarar verebileceği için gözler ve cilt örtülmelidir.
 • İnsanlar, UV-C ışınlı lambaları asla kendilerinde veya hayvanlarda kullanmamalılar, aksi takdirde göz ve deride ciddi hasarlar görülebilir.

Günlük hayatta mikroplarla temas edilen bazı durumlar

 • Klasik bir market arabasında bir banyo kapısının kolundan 361 kat daha fazla bakteri vardır.
 • Süpermarketlerdeki buzdolabı kapılarında cep telefonunuzun yüzeyinden 1.235 kat daha fazla bakteri bulunur.
 • Self servis kasalarındaki dokunmatik ekranların %50’sinde dışkıda bulunan bakteriler tespit edildi.

Kaynak: Yeniden kullanılabilen alışveriş çantaları satan perakende e-ticaret markası reusethisbag.com tarafından paylaşılan araştırmada Amerika’daki 10 eyaletteki çeşitli büyüklük ve fiyat aralığındaki 100’den fazla gıda marketinde bakteri miktarları incelendi. Araştırmada New York, California, Texas, Florida ve Maine eyaletleri de yer aldı.

Bu yüzden hava, yüzey ve su dezenfeksiyonu sağlığımız için önemlidir.

G.L.A İş birliği:

Signify, geçtiğimiz günlerde UV-C dezenfeksiyon çözümlerinde engin bir uzmanlığa sahip olan Hollanda merkezli Germicidal Lamps & Applications (GLA) adlı küçük bir şirketin hisselerini satın alarak portföyünü tamamladı. İki şirketin anlaşması, GLA’nın UV-C üst hava dezenfeksiyon portföyünün yanı sıra derin uygulama bilgisini kapsıyor.

G.L.A Kimdir?

Hollanda’nın Enkhuizen şehrinde bulunan G.L.A. (Mikrop Kırıcı Lambalar ve Uygulamaları), 1985 yılından bu yana UV-C ışık konusunda uzmanlaşmıştır.

Hava ve yüzey dezenfeksiyonu için kapsamlı bir UV-C ekipmanı serisi tasarlayan, üreten, satan ve bakımını yapan şirket, bu konuda danışmanlık hizmeti de sunuyor.

G.L.A., kapsamlı lamba ve sürücü programlarımız, geliştirme gücümüz ve kalite ve teslimatta sunduğumuz güvenilirlik sebebiyle 90’lı yılların başından beri bizimle olan ortaklığına devam ediyor. G.L.A., Signify için Hollanda ve yurt dışında UV-C alanındaki en yetkin uzmandır.

Bizde olmayan fakat G.L.A.’den aldığımız uzmanlık nedir?

Bu anlaşma ile oda üstü hava dezenfeksiyonu aydınlatması teknolojisi ve uygulamaları hakkında kapsamlı bir bilgi birikimine sahip oluyoruz.

Bu, ışık açıkken dahi insanların odada bulunmasına olanak tanıyan hava dezenfeksiyon ürünlerini pazarlamamızı sağlayacak. Pazarın önemli ölçüde büyümesi bekleniyor. Bu sayede yaklaşık altı aylık bir geliştirme süresinden tasarruf edeceğiz.

L.A.’yle nasıl çalışacağız?

Şirketin sadece temel varlıklarını satın alarak bunları kendi işimiz için birer yapı taşı olarak kullanacağız. G.L.A.’in sahibi, daha fazla genişleme elde etmek adına ürünleri daha da geliştirmek ve yerelleştirmek için ürün ve Ar-Ge ekiplerimize katılacak. Montaj süreçleri tesislerimizde gerçekleşirken, satışlar da bizim kanallarımız üzerinden yapılacak.