Mayıs 2020’de dergimizde yayımlanan  makalemde, UV-C konusuna değinmiştim. Hatırlayacağımız üzere, o tarihler ülkemiz ve bizler için pandeminin ilk aylarıydı. (Türkiye’de ilk vaka 11 Mart’ta görüldü)

Üzerinden geçen bir yıl içinde UV-C konusunda, Dünya’da ve Türkiye’de özellikle Covid-19 ile ilgili olarak geldiğimiz noktaya değinmek istedim. O yazımda şöyle başlamıştım; Ultraviyole (UV) nedir ?

Biraz teknik olmakla beraber Ultraviyole; radyasyon, yani güneşten gelen ışık enerjilerinden biridir diyebiliriz. Güneş, bilinen tanımıyla elektromagnetik spektrum adlı bir dizi enerji yayar.

Bu enerjinin şekilleri, dalga boylarına göre sınıflandırılır. En kısa dalga boylu olanı radyasyon, aynı zamanda en fazla enerjik olanıdır.

En fazla enerjik olan ultraviyole ışınım, bilim insanları tarafından, laboratuvar ortamında birebir üretimi sağlanmış ve insanlığın hizmetine sunulmuştur.

1900’ lü yılların son çeyreğinde sağlanan bu gelişme, yaklaşık 40 yılı aşkın bir süredir hayatımızdadır.

UVC ışınımı, 40 yıldır, tüm Dünya’da, hastanelerin ameliyathanelerinin vazgeçilmezidir.

Çok önemli detay: O günden bugüne; UVC’ye dirençli herhangi bir mikro-organizma bilinmemektedir. Hemen her türlü virüs ve bakteriyi etkisiz hale getirmektedir.

Dolayısıyla UV-C ışınımlı çözümler için, bugün ve yarın gelecekte; salgın veya pandemi benzeri olası her türlü virüs-bakterilerin inaktif edilmesinde mucizevi bir çözüm olduğunu hep hatırlayalım.

Uv-C Işınımı, Nasıl Etki Eder?

 • UV-C’ye dirençli herhangi bir mikro-organizma bilinmemektedir. (1)
 • UV-C teknolojisi 40 seneyi aşkın süredir hastane ve kamu binalarında güvenli ve etkin şekilde kullanılmaktadır. (2)
 • UV-C ışınımları bakteri, virus ve sporların DNA ve RNA’larına etki ederek etkisiz hale getirir.
 • UV-C dezenfeksiyon veya arındırma amaçlı geliştirilen aydınlatmalar hava, su ve yüzeyde kullanım içindir, direkt insan temasının engellenmesi şarttır.
 • UV-C 3mm kalınlıktan ince duvar ve cam yüzeylerden geçer.
 • Bakteri, virüs çeşidine bağlı olarak mikro organizmanın etkisiz hale getirilmesi için gerekli UV ışınım dozu farklıdır. Bir hesaplama sonucunda elde edilen veriye göre, alana, havaya veya yüzeye uygun çözüm uygulanır.

Çok enteresan üç veriyi dikkatinize sunarım;

1- Klasik bir market arabasında, bir banyo kapısının kolundan 361 kat daha fazla bakteri vardır.

2- Süpermarketlerdeki buzdolabı kapılarında cep telefonunuzun yüzeyinden 1.235 kat daha fazla bakteri bulunur.

3- Self servis kasalarındaki dokunmatik ekranların %50’sinde dışkıda bulunan bakteriler tespit edildi.

UV-C nin Covid -19’u inaktif ettiği bilimsel olarak ispatlandı.

2020, Haziran ayında, aydınlatmada dünya lideri olan Signify (Euronext: LIGHT),  ABD’de bulunan Boston Üniversitesi Ulusal Yeni Görülen Bulaşıcı Hastalıklar Laboratuvarları’yla (NEIDL) (3)  birlikte Signify’ın UV-C ışık kaynaklarının COVID-19’ a neden olan SARS-CoV-2 virüsünü etkisiz hale getirmedeki etkinliğini doğrulayan araştırmalara imza attı ve Boston Üniversitesi, Signify UVC’lerin COVID-19’a neden olan virüsü etkisiz hale getirdiğini doğruladı.

Test sonuçları, virüsün ışına maruz kaldıktan saniyeler sonra ortadan kalktığını gösteriyor.

Signify, 35 yılı aşkın süredir UV teknolojisinde öncü bir rol üstleniyor.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Doçent Dr. Anthony Griffiths ve ekibi, SARS CoV-2 salgının başlangıcından bu yana bu alandaki bilimsel gelişmeleri desteklemek için yeni araçlar üzerine çalışıyor. (4)

5mJ/cm2’ lik bir doz uygulayan ekip, altı saniye içerisinde SarS CoV-2 virüslerinde %99 oranına bir azalma kaydetti. Bu veriler ışığında, 22mJ/cm2’ lik bir dozun 25 saniye içerisinde virüsü %99,9999 oranında azaltabileceği tespit edildi.(3)

Konuyla ilgili konuşan Dr. Anthony Griffiths;

“Test sonuçlarımız, belirli bir dozun üzerindeki UV-C radyasyonunun virüsleri tamamen inaktive ettiğini gösteriyor; radyasyon uyguladıktan saniyeler sonra herhangi bir virüs tespit edemedik. Gerçekten heyecan verici olan bu bulguların, COVID-19’un yayılmasını sınırlandırmaya yardımcı olabilecek ürünlerin geliştirilmesine hız kazandırmasını umuyoruz.” dedi.

Aşı üreticisi firmalar, Covid-19 a karşı  %99 etkinlik raporu açıklayamadı. UV-C ışınımıyla % 9999,9 çözüm üretilebiliniyor olması hafife alınacak bir konu değildir.

Az öncede bahsettiğim üzere; UV-C çözümlerinin bugüne kadar (son 40 yıldır) etkili olmadığı bakteri-virüs, tespit edilemedi. Bu demektir ki; bugün yarın ve gelecekte, olası benzer problemlerin de çözümü olacaktır.

UV-C çözümü için doğru marka doğru ürünler ile ilerlediğimizde gelecekte de işlevselliğini koruyacağı gün gibi ortadadır.

Maske, kolonya vb gibi hayatımızın vazgeçilmezi olan bir zorundalık olarak hayatımıza girmiştir. UV-C ‘de etkili ve doğru çözümlerin başında gelen bir yöntem olarak bizler için vazgeçilmezdir.

Bu sonuçlara paralel olarak, Dünya’da ve ülkemizde, Covid-19 ile mücade kapsamında,  UV-C ışık kaynaklı çözümlere müthiş bir talep  patlaması yaşandı.

Bilinçli ve konuya vakıf olan kişi ve kuruluşlar, UV-C çözümlerine iş ve yaşam alanlarında  hızla yer verdiler, veriyorlar. İlaç sektörü kadar dominant bir sektör olmasa da, UV-C ışık kaynakları ile çözümlere, bilgi sahibi insanlarımızca ilgi ve talep çok fazla. Bunlar yerinde ve doğru ilgidir, taleplerdir.

Tabii hal böyle olunca, ülkemizde, UV-C’ de  maalesef, istismara uğradı. Şöyle ki;

Mavi renk floresanı, UV-C diye satanlar var. Aslında UV-C mavi renk yaymaz. Direk teması halinde insan sağlığına olumsuz etkisi dolayısıyla, farkedilmesi için mavi ile renklendirilmiştir. Mavi renk floresan ise dekoratif basit bir lambadır.

 • UV-C ışınımının (200-280 nm) Covid-19 için en etkili ve en pik sonuç verdiği aralık 253,7 nanometre olmasına rağmen, 200-280 nm aralığında hiç bir sonuç vermeyen ürünler piyasada.
 • Ozon free olması gereken ürünlerin nerede ise hiç biri öyle değil.
 • İnsan sağlığına direk zarar verebileceğini bildiğimiz ürünler, normal birer masa lambası kıvamında bilinçsizce alınıp, satılıyor.

Bu ve benzeri sorunları yaşadığımız ancak gerçek bir çözüm olan UV-C ışık kaynaklarını, iyi araştırıp, doğru marka ve  çözümlerini tercih etmenizi salık veririm.:

Dezenfektan Olarak Neden Uv-C Kullanmalıyız?

 • Çalışan, kullanıcı ve misafirlerin mikro-organizmalara maruz kalma riskini azaltır.
 • Çalışan, kullanıcı ve misafirlerin güvende hissetmelerini sağlar.
 • Dezenfeksiyon süresini azaltarak maliyet tasarrufu sağlar.
 • Kimyasal dezenfektan harcamalarını azaltır.
 • Kimyasal atıkları azaltan bir çevre dostudur.
 • Çözüm olarak, çok kolay, Pratik uygulanabilir.
 • Gelecektede benzer durumlarda kullanacağınız bir çözüm ortağınız olmuş, olacaktır.
 • Etkinliği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Evimizde, iş yerimizde, asansörlerde, lavabolarda, okulda, fabrikalarda, marketlerde, otellerde, kurum kuruluşlarda, uçaklarda, trenlerde, gemilerde, otobüslerde, AVM’lerde, giyinme kabinlerinde vb..

Aklınıza gelebilecek binlerce noktaya çözüm olarak hem havayı, hem yüzeyi ayrı ayrı dezenfekte eden veya ikisini bir arada dezenfekte eden doğru çözümler ülkemizde var.

Biraz araştırırsanız bulmanız kolay olacaktır. Bu pandemi bize gelecekte olması olası benzeri salgınlarda nasıl  mücadele edip, nasıl sağlıklı kalabileceğimizi kısmende olsa öğretti.

UV-C bunun en net ve somut örneğidir.

Sağlıcakla kalın.

Kaynaklar:

 •  Fluence (UV Dose) Required to Achieve Incremental Log Inactivation of Bacteria, Protozoa, Viruses and Algae Revised, updated and expanded by Adel Haji Malayeri, Madjid Mohseni, Bill Cairns and James R. Bolton. With earlier contributions by Gabriel Chevrefils (2006) and Eric Caron (2006) With peer review by Benoit Barbeau, Harold Wright (1999) and Karl G. Linden
 • EPA Report, “Building Retrofits for Increased Protection Against Airborne Chemical and Biological Releases” Pg. 56
 • NEIDL, Biyogüvenlik Seviyesi 2, 3 ve 4 olan önemli korumalılaboratuvarları kapsayan son teknoloji donanıma sahip bir araştırma tesisidir.
 • Dr. Griffiths’in ekibi, insanlarda ciddi veya ölümcül hastalıklara neden olma potansiyeline sahip organizmalar dahil olmak üzere 3. ve 4. Risk Grubundaki virüsler için aşılar ve tedaviler geliştiriyor. Araştırma değişkenleri talep üzerine temin edilebilir