mete-enerjinin-guclu-baglanti-konnektorleri-metecon (1)

1980 yılından günümüze dayanan tecrübenin getirdiği birikim ve sanayide aranan en önemli kriterin kaliteli ürün ve hizmet olduğu bilincinden hareketle, Mete Enerji kadrosu müşteri beklentilerini maksimum düzeyde karşılayabilen ürünleri başarıyla üretiyor.

Bu bağlamda tasarlanan METECON serisi endüstriyel tip dikdörtgen konnektörler birçok sektörde güvenle kullanılıyor. Tasarımları, global markaların ürünleri ile birlikte kullanılma kabiliyetine sahip.

Makine ve otomasyon sistemlerinin hızla gelişmesi, endüstri 4.0 uygulamalarının ve yenilikler için gereksinimlerin artması, çok işlevsellik, minimal tasarımlar, basit kurulum ve hızlı servis imkânı talepleri, özel bağlantı terminallerine ihtiyaç duyulmasına sebep oluyor.

mete-enerji-is-ve-urun-gelistirme-uzmani-erhan-baskin

Mete Enerji İş ve Ürün Geliştirme Uzmanı Erhan Baskın, METECON serileri için:

“METECON A ve E Serisi çekirdeklere, standart gövdelere uyumlu; D serisi, DD serisi, EE serisi krimp kontaklı ürünlerinde eklenmesi ile ihtiyaca ve gelişime yönelik ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyoruz. Dikdörtgen konnektörlerin çekirdeklerinde kullanılan kontaklar yüksek kalite bakır alaşımlı hammadden gümüş kaplı olarak üretiliyor, bunun dışında projelere özel olarak altın kaplama gibi farklı şekillerde de üretilerek tedarik edebiliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

A Serisi, ince dikdörtgen konnektör olarak tabir edilen, kumanda devrelerinde kullanılan düşük voltaj (250V -16A) ürünler Türkiye de ilk ve tek üretici olan Mete Enerji tarafından sektörün ihtiyaçlarını karşılamak, güvenilir ve ekonomik çözümler sunmak için ürün gamında yerini aldı.

Mete Enerji yakın zamanda, çalışmaları devam eden modüler seri çekirdeklerin ürün gamına eklenmesi ile, Rectangular Connector serisini tamamlamış olacak.

a-b-serisi-sinyal-ve-guc-cekirdekleri

Modüler seri standart bağlantı yapısını bölümleyerek, makine ve ekipmanların kurulumu ve kullanımını kolaylaştırmak için konektörleri optimum şekilde tasarlama ve uygulama şansı veriyor. Farklı iletim yolları için ayrı modüller kullanarak ve bir muhafaza gövdesinde birleştirilerek tek noktadan sinyal, veri, güç ve basınçlı hava iletebilme imkânı sağlıyor.

Ürün standart boyutlu endüstriyel konnektör gövdelerine de uygulanabiliyor. Mete Enerji, modern tasarıma sahip üretimleri aracılığıyla modüler yapı ile az yer kaplayan ve çok yönlü işlevselliğe sahip kullanımı kolay ve tek noktada oldukça esnek çözümler sunmayı hedefliyor.

Mete Enerji Üretilen tüm ürünlere, bünyesinde kurulan (QLAB) laboratuvarda kalite güvence ve ürün doğrulama testlerini gerçekleştirmektedir.

Ürünlere uygulanan testler kısaca;

 • İklimlendirme testleri,
 • IP testleri,
 • Akım taşıma testleri,
 • İzolasyon gerilimi dayanım testleri,
 • Darbe gerilimi dayanım testleri,
 • Plastik malzemelerin yanmazlık testleri,
 • Plastik malzemelerin yüzeysel kaçak (CTI) testleri,
 • Mekanik çalışma (Ömür) testleri.

Avantajları

 • Yerli üretici olarak uygun fiyat ve hızlı teslimat,
 • Modüler yapısı sayesinde, projelere uygun konfigüre edilebilme,
 • Proje değişikliklerinde modül değişikliği veya ilave modül ekleme,
 • Alan tasarrufu, tek bir gövde ile çoklu iletim (sinyal, güç, data ve hava),
 • Güvenilir kontaklar sayesinde devresindeki duruşları ve enerji kesintilerini önler,
 • Sistem kurulumlarını hızlandırır. Klasik açık terminal kablo bağlantılarındaki olası hataları önler ve bağlı olduğu sistemdeki değişiklikler için profesyonel personel gerekliliğini en aza indirir.
 • Bakım sırasında oluşacak zaman ve maliyet kayıplarını önler,
 • Güvenli bağlantılar ile kazaları önler.

METECON Serisi endüstriyel konnektörler, uluslararası (EN61984 – UL1977– EAC) standartlara uygun olarak, elektrik devrelerinin bağlantılarında 250V-830V ve 10A-80A akım taşıyabilen 3-216 kontaklı ürünler, güç ve sinyal aktarımı için tasarlanmıştır.

TS EN 61984: Bu standart, detay özelliği standardının bulunmadığı veya detay özelliği standardının bu standarda güvenlik yönünden atıfta bulunması durumunda beyan gerilimi 50 volttan 1000 volta kadar olan ve kontak başına beyan akımı 125 ampere kadar olan bağlayıcıları kapsar.

Denetçi kurum menşei: Türkiye

UL1977 : Veri, sinyal, kontrol ve güç uygulamalarında kullanım için bileşen konektörleri standardı.

Denetçi kurum menşei: Amerika

EAC : Rusya’da kullanıma uygundur.

Uygulama Alanları

Yerli ve öz sermeye ile kurulan METE ENERJİ A.Ş. sürdürülebilir kalite ve üretim anlayışı ile yatırımlar yaparak otomasyon ve makine parkurunu geliştiriyor. Bu sayede de sıfır hata hedefiyle yoluna emin adımlarla devam ediyor.

mete-enerjinin-guclu-baglanti-konnektorleri-metecon-kullanim-alanlari

Mete Enerji Yurt içinde 110 Bayi ve Yurt dışında 60 ülkeye yaptığı ihracat ile global bir marka olma yolunda hızla ilerlemekte.

Güçlü stoklarıyla ve endüstriyel konnektör yelpazesiyle, kısa teslim süreleri, yüksek kalite ve bulunabilirlik ile birçok pano ve makina uygulamalarında öncelikli olarak tercih edilen bir marka haline geliyor.