mete-enerji-yonetim-kurulu-baskani-murat-mete-ile-ozel-roportaj-1

Murat Bey, markanın hikayesi ve yapılanması hakkında kısa bir giriş bilgisi alabilir miyiz?

Mete Enerji A.Ş. sanayinin değişik alanlarında kullanılan konnektörlerin ve elektromekanik ürünlerin imalatı için 2001 yılında İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu.

Elektrik sektöründe geçen yılların, 1980 yılından günümüze dayanan tecrübenin getirdiği birikim ve sanayide aranan en önemli kriterin kaliteli ürün ve hizmet olduğu bilincinden hareketle, günümüzde Mete Enerji kadrosu müşteri beklentilerini maksimum düzeyde karşılayabilen ürünleri başarıyla üretmektedir.

Ürünlerimizin tüm tasarımları CAD – CAM – CAE destekli olarak gerçekleştiriliyor ve en son teknolojiye sahip tezgahlarda imal ediliyor.

İmal edilen ürünler müşterilerimizin kullanımına, yurt içi ve yurt dışı pazarların şart koştuğu, ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğu akredite kuruluşlar tarafından test edilip, onaylanmış kalite sertifikaları eşliğinde sunuluyor.

Mete Enerji olarak gerek Türkiye genelinde her geçen gün daha yaygın bir hale gelen satış ve pazarlama ağı, gerekse yurt dışındaki bölgesel bayilik sistemiyle faaliyet gösterdiği her yerde kendi markası altında üretilen tüm ürün gamıyla bir pazar lideri olmayı hedefliyoruz.

Bugün, 2001 yılında tekrar giriş yaptığımız yurt içi elektrik malzemeleri sektöründe güvenilir bir marka haline gelmenin ve 2004 yılında başlattığı ihracat hamlesini, geçen kısa süre içinde, 60 ülkeyi içine alan bir portföy haline getirme başarısının haklı mutluluğunu yaşıyoruz.

Hangi sektörlere yönelik çalışıyorsunuz? Ürün gamınızda neler var?

Ağırlıkta çalıştığımız sektörleri; makine, otomasyon, demir-çelik, marin, liman, otomotiv, raylı sistemler olarak sıralayabiliriz.

Ürün gamımızda ise konnektör, bağlantı kutuları, nemliyer prizler, sanayi tipi fiş prizler, kauçuk fiş prizler ve ağır sanayi için ticari proconect ürünleri var. Endüstriyel bağlantı elemanları üzerine sanayi kuruluşlarına hizmet veren ürün gruplarını üretiyor ve tedarik ediyoruz.

Hedef kitleniz hangi gruplardan oluşuyor ve bu müşterilere yönelik satış ağınızı nasıl koordine ediyorsunuz?

Hedef kitlemiz; özellikle endüstri 4.0’dan sonra, makineleşmenin artan etkisi ile birlikte öncelikli olarak makine endüstrisinden oluşuyor. Bu sektörle eşlenik olarak bugün de önemi bulunan, gelecekte de öneminin artacağını düşündüğümüz otomasyon sektörü de hedef sektörlerimiz arasında yer alıyor.

Sonuç olarak, satış öncesinden başlayıp satış sonrasına kadar sürdürülebilir kalite ve hizmeti tedarik etmek, çözüm ortağımız olmak ve sloganımızdaki güçlü bağlantılar felsefemizin varlığını deneyimlemek isteyen her üretici hedef kitlemiz içerisinde yer almaktadır.

Bölgesel olarak İstanbul ve İzmir’de 2’şer personelimiz olmak üzere, Bursa-Eskişehir, Adana-Gaziantep ve İç Anadolu bölgesinde de 2’şer personelimiz ile satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. İzmir AOSB ve Turgutlu OSB’de üretimimizi sağlayıp, ürünleri satış ağımıza kendi araçlarımızla yönlendiriyoruz.

Türkiye’nin tüm noktalarına ise gelişmiş kargo yapısına sahip bir kuruluşla maksimum iki gün içerisinde sevk edilecek şekilde tedarik ediyoruz.

Pazarlama, üretim ve Ar-ge faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dolaylı pazarlama yöntemi ile bölgesel olarak bulunan bayilerimiz üzerinden nihai tüketiciye pazarlamamızı gerçekleştiriyoruz. Bayi kanalımızın ulaşamadığı noktalara ise bölge sorumlularımızın hazırladığı gerekli dokümantasyonlarla, nihai tüketicilere direkt olarak temas ediyoruz.

Onlara çözüm ortağı olup iş geliştirerek markamızın pazarlama faaliyetlerini genişletmeye çalışıyoruz.

Bölgesel olarak yaptığımız raporlar üzerinden ürün gruplarımızın hangi bölgelerde daha yoğun hizmet verebileceği verilerine göre farklı pazarlama aksiyonları uyguluyoruz.

B2C yani nihai tüketiciye online satışlarımızı, bayilerimizin kendi online satış siteleri üzerinden ya da online satış platformları üzerinden onlarla koordineli olarak satıyoruz. Sosyal medya platformlarının tamamını aktif olarak pazarlama faaliyetlerine destek verecek şekilde yönetiyoruz.

Kısa süre önce başladığımız ve bayilerimize sunduğumuz B2B hizmetimizle pazarlama faaliyetlerimizi hızlandırmayı hedefledik. Tüm bu konular dışında belirli periyotlarda kampanyalar düzenleyerek pazarlama faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

İhracat oran ve pazarlarınızdan söz eder misiniz?

İhracat faaliyetlerimizi; Rusya, Avrupa’nın tamamı, Kuzey Amerika, Uzak ve Yakın Doğu, Güney Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarları şeklinde sıralayabiliriz. Üretimimizin yüzde 45’ini dünyada 60 ülkeye ihraç ediyoruz. 2018 ve 2020’deki ekonomik daralma haricinde, ihracatımızda her yıl ortalama yüzde 20 senelik büyüme gerçekleşti.

2018 yılında Almanya’da şirketimizi kurarak lojistik merkezimizi faaliyete geçirdik. Bu sayede Avrupa’nın tamamındaki küçük alıcılara da hizmet verme şansını yakaladık. 5 yıllık stratejik planımız çerçevesinde ihracat pazarlarına yönelik yatırımlarımızı arttırarak devam ettirip, sektörümüzün Avrupa’da bilinen en büyük 5 üreticisinden biri olma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz

Yatırım planlarınıza ilişkin stratejilerinizi öğrenmek isteriz. Bu kapsamda kısa ve orta vade hedefleriniz nelerdir?

Teknoloji, yeni ürünler ve kalifiye kadrolara sürekli yatırımlar yapan; bilgisayar kontrollü makine parkını sürekli geliştirerek müşterilerine çağın isteklerine uygun, esnek çözümler sunmayı amaçlayan Mete Enerji, Ar-Ge bölümü tarafından geliştirilen ürünlerini yurt içi ve yurt dışı pazarlara sunabilmek, kalite ve hizmet anlayışından ödün vermeden faaliyetlerini geliştirmek ve müşteri memnuniyetinin devamını sağlamak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Bu kapsamda makina, teçhizat, yazılım, test laboratuvarı gibi sürekli yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Ürün serimizin dünya devleriyle rekabet edebilecek şekilde geliştirilmesi ve Mete Enerji isminin bir dünya markası haline getirilmesi her zaman ana hedefimizdir.

Firmanızı rakiplerinden farklı kılan yanları nelerdir, markanız hangi özellikleriyle öne çıkıyor?

Sürdürülebilir kalite ve hizmet anlayışımız, hizmet verdiğimiz ürün grubunda ülkemizin ilk üreticisi olmamızın verdiği güvenilirlik, ilk günkü kalite ve hizmet anlayışımızla kendimizi daima geliştirme felsefesiyle faaliyetlerimize devam etmemiz, önceliğimizi tüm paydaşlarımızla birlikte oluşturduğumuz güçlü bağlantılar felsefemize vermemiz, kodlama yapımızın tüketicide yarattığı kolaylık, üretimde 1.sınıf hammadde kullanımı ve hata unsurunu ortadan kaldıracak teknolojiye sahip üretim yapımız bizleri rakiplerimizden farklı kılan yanlarımızdır.

Bizlerle paylaştığınız çok kıymetli bilgiler için teşekkür ederiz.

Rica ederim, her zaman. . Tüm ekibinizi kutluyor, başarılarınızın devamını diliyorum.