Mete Enerji yılın ilk yarısında satış cirosunu 2021 yılına göre %118,56 oranında arttırarak bir başarıya daha imza attı. Ülkemizde hizmet verdiği ürün grubunun öncüsü olan ve üretimlerini ilk kez gerçekleştiren firma olan Mete Enerji; dikdörtgen tip konnektörler, alüminyum buat, termoplastik buat, kombinasyon, kauçuk fiş ve prizler, nemliyer ve partnerliğini yaptığı ticari bağlantı grubu ürünleriyle Türkiye’nin her bölgesindeki paydaşlarına hizmet vermeye devam ediyor.

Mete Enerji, 2020 yılının ilk çeyreğinde başlayan Covid salgınının satış ve tedarik kısmında yaşattığı olumsuzluklara rağmen sürecin başlangıcında aldığı stratejik kararlar sayesinde 2022 yılının ilk yarısındaki büyümenin de temelini oluşturmuştu.

Bugünlerde de etkileri yoğun bir şekilde devam eden tedarik zinciri krizini fırsata çevirmeyi başararak üretimdeki hacmini arttırmaya yönelik yatırımlara hız kazandıran Mete Enerji, üretim ve ticari alanda yeni ürünler ile ilgili çalışmalarla cirosunu arttırdığını açıkladı.

Mete Enerji’nin 2022 Şubat ayında 21. yılını geride bırakırken yurt içinde yarattığı marka değeri, müşteri memnuniyeti ve kalite algısıyla, güçlü bağlantıların gelişimi son süratle devam ediyor. Uzun yıllardır makineleşmeye ve otomasyona yatırım yapmayı felsefe edinen ve bu konuda yaptığı yatırımlarla iş hacmini büyütmeyi hedefleyen Mete Enerji, bu yatırımların yanı sıra 2020 yılından bu yana gösterdiği %25 oranında istihdam artışı ile üretimdeki insan faktörünü de yukarı taşıyor.

Mete Enerji, Endüstri 4.0’ın etkilerinin dünyadaki birçok ülkeden sonra ülkemizde de hissedilmesi ve buna bağlı olarak gelişimi ve değişimi hedefleyen mevcut müşteri portföyü dışında, bu alanda değişim içerisinde olan yeni müşterilerle güçlü bağlantılarını arttırıyor.

Mevcut fabrikanın bulunduğu İzmir Çiğli A.O.S.B dışında Manisa/Turgutlu’ da firmaya ait 19.000m2 alanın 5.000m2’ sini kapalı alana çevirerek yarı mamul ve mamul deposunu oluşturan Mete Enerji, ayrıca montaj hattını da buraya taşıyarak ana fabrikasında üretim alanını genişletmeye yönelik yatırımlar yapıyor.

Atılan bu adımlar ilk yarıdaki büyümenin zeminini hazırlarken, 2022 yılının ilk yarısında bir önceki yılın ilk yarısına göre satış miktarları beklentilerinin üzerinde devam eden Mete Enerji, bu büyümeyi tek bölge üzerinde, tek ürün grubunda değil faaliyette bulunduğu tüm bölgelerde ve farklı ürün gruplarında gerçekleştirmenin haklı gururu yaşıyor.

Teknolojiye ve bu alandaki değişimlere odaklanan Mete Enerji, 2021 yılının başında verilerini ölçmeye ve yönetmeye verdiği öneme ilişkin yaptığı yatırımla ERP sistemini değiştirmiş ve bu alandan elde ettiği verileri analiz etmeye başlamıştı.

Doğru strateji belirleme noktasında veriye dayalı adımlar atmaya başlayan Mete Enerji, faaliyette bulunduğu ürün grubunda ilk B2B projesini uygulamış ve bu faaliyetiyle tüm paydaşlarına hız ve satış fırsatı kazandırmayı hedeflemişti.

Mete Enerji çalışmalarının olumlu sonuçlarını, projenin devreye alındığı 2021 yılının Ekim ayından bu yana yaşanan ticari süreçte satış hacmindeki artışta gördü.

Üretimde, veri analizinde ve satış alanında teknolojiye yatırımlarını yapmaya devam eden Mete Enerji tüm güçlü bağlantılarıyla birlikte, yurt içindeki pazarı arttırma hedefini yapmış olduğu 5 yıllık projeksiyona göre geride kalan yarı yılda olduğu gibi devam ettirmeyi amaçlıyor.