mete-enerji-yurt-ici-satis-muduru-kemal-timurdan-2022-yili-yurt-ici-satis-degerlendirmesi

Mete Enerji 2022 yılında yurt içi satış cirosunu %132.9 oranında büyüterek ticari yılını başarıyla geride bırakmıştı. Mete Enerji’nin firmadaki uzun bir süredir sektörde başarılı işlere imza atan Yurt İçi Satış Müdürü Kemal Timur, 2022 yılında gerçekleşen yurt içi satış oranlarını değerlendirdi. Geçtiğimiz yıl güzel bir ivme yakaladıklarını açıklayan Timur, yılı aşağıdaki gibi özetledi.

“Mete Enerji, 2022 yılında global olarak yaşanan tedarik sorunlarını, 2021 yılı sonunda gerçekleştirdiği değerlendirme toplantısındaki stratejik kararları uygulayarak, adeta firmanın büyümesinde ana faktöre çevirmiştir.

Mamul stok yönetimini satış ve tedarik birimleri Pareto ilkesine göre dizayn  etmiş, bu anlayış doğrultusunda makine parkurunu genişletmiş, otomasyon sistemlerine yatırımlarını arttırmış ve insan gücünü de yukarı taşımıştır.

mete-enerji-ihracat-alaninda-buyuyerek-2022-yilini-geride-birakti

İzmir Çiğli A.O.S.B’de bulunan fabrika dışında Manisa Turgutlu’da bulunan 19.000m2 kapalı alan olarak kullanılabilecek arsasının 5.000m2’sini kapatmış ve montaj hattını yeni açtığı fabrikasına taşıyarak üretim ile montaj hattını birbirinden ayırmış, depolama alanı için gerekli alan yatırımlarını da bu aksiyonla hayata geçirmiştir.

Uzak Doğu’da yaşanan enerji sorunları ve buna bağlı üretim gecikmeleri ile taşıma maliyetlerindeki artışların makine sanayisi güçlü ülkemize fırsatlar yaratmıştır. Bu fırsatları iyi değerlendiren makine sanayimiz 2022 yılını ihracat alanında %9,6 büyüyerek geride bırakmıştır.

Firmamız güçlü stok, çözüm ortağı olma, kaliteli ürün ve müşteri memnuniyeti anlayışıyla hareket ederek büyümenin içerisindeki payını almıştır. Üretici fiyat endeksinin yüksek olduğu yılda fiyat değişkenleri dışında döviz bazında cirosunu %24,6 oranında arttırmış ve reel olarak miktarsal bir büyüme gerçekleştirerek pazardaki payını yükseltmiştir.

Faaliyet gösterdiği ürün grubunda B2B sistemini ilk uygulayan Mete Enerji, sistemin devrede olduğu ilk yılda sipariş performansının %35’ini, stok sorgulamasının %70’ini bu sistem üzerinden paydaşlarına kullandırarak hizmet vermiştir.

Bu sistemin klasik satış süreçlerine göre hız kazandırmış olduğunu analiz etmiş olmamız teknolojiye yapılan yatırımın ne kadar önemli olduğunu göstermiş ve bu alanda yatırımlarımızı arttırarak devam etme kararı almamızı sağlamıştır.

Mete Enerji AR-GE yatırımlarına hız kazandırıp sanayisine daha fazla üründe hizmet vermeyi ve mevcut ürün gruplarında yapacağı veri analizleri ve satış stratejileri ile pazar payını bu aksiyonlarını gerçekleştirmekteki en büyük itici olarak gördüğü güçlü bağlantılarıyla birlikte arttırmayı ve 5 yıllık projeksiyonuna  göre hedefleri doğrultusunda emin adımlarla devam etmeyi amaçlamaktadır.”