liva-grup-faruk-ugurlu-roportaj-

Sektörüm Dergisi: Faruk bey Liva Grup hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Faruk UĞURLU: Liva Grup, 2003 senesinde İzmir’de kurulmuş bir şirket olup elektrik sektöründe faaliyet göstermektedir. Yıldırımdan korunma sistemlerine ait ürünlerin üretimini yapmakta, sektöre yönelik mühendislik, proje, taahhüt ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Firmanızın müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetler nelerdir?

Liva Grup yıldırımdan korunma sistemleri ile ilgili; Aktif Paratoner başlıkları ve montaj donanımlarının, Franklin Çubuğu ve montaj donanımlarının, Faraday Kafesi ve bağlantı elemanlarının, Eş Potansiyel Paratoner Sistemi ve bağlantı elemanlarının üretimini yapmakta, ayrıca sektöre yönelik YG-AG elektrik sistemleri ile söz konusu tüm bu sistemlerin mühendislik, proje, taahhüt ve danışmanlık hizmetlerini vermekte, saha uygulamalarına yönelik olarak da çözümler sunmaktadır.

 

Pazardaki talebe yönelik çözümleriniz ve bu paralelde piyasaya sunacağınız yenilikler olacak mı?

Firmamız ilk kurulduğunda hedeflerimizi “yurt içi ve yurt dışında sektörümüzün lider firması olmak ve her zaman daha iyisi için çalışmak” olarak belirlemiştik. Şu an baktığımızda hedefimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğimizi görüyoruz.

Eğer hedefiniz en iyisi olmaksa, bunun için yapılması gereken eğitimli ve aidiyet duygusu gelişmiş personel topluluğu ile çalışmak ve çok iyi bir Ar-Ge departmanı kurarak daima yenilikleri aramak olmalıdır.

Bu kapsamda firmamız, bir ilke imza atarak Piezo Kristalli hem rüzgar enerjisi hem de ESE (Elektro Atmosferik Alan) prensibine göre çalışan Aktif Paratoner Başlığı üretimi yapmış, testlerini başarı ile tamamlayarak seri üretimine başlamış, yine dünyada ilk kez tarafımızdan üretilen yıldırım düştüğünde cep telefonuna SMS ile bilgi veren ya da bilgisayara e-posta gönderen yıldırım sayıcılar üretmiş, söz konusu ürünlerin patent işlemleri tamamlanarak seri üretimine başlanmıştır.

Firmanız ürünlerinin kalite standartlarını yükseltmek için neler yapıyor?

Kalite standartlarımızı yükseltmek ve yüksekte tutmak için mutlaka iyi bir organizasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun içinde hep sizi daha iyiye itecek dinamik bir yapı oluşturulmalı bence. Biz bunu sağlamak adına ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi (KYS) kurduk.

Bu sayede hem kendi yapımızı hem de çözüm ortaklarımız ile olan ilişkilerimizi geliştiren, takip eden ve denetleyen bir yapıya sahibiz.

Bu gün firmamız müşteri ve bayi taleplerini bayilerimiz üzerinden ya da doğrudan alarak daima kalitemizi yukarı taşımaya çalışıyoruz. Ayrıca az önce belirttiğim gibi Ar-Ge bölümümüz en iyisini üretmek için sürekli bir çalışma içerisinde.

Buna göre, tespit ettiğimiz aksaklıkların giderilmesine, ürün kalitesinin iyileştirilmesine ve üretim hızının/kapasitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Firmanızın iç ve dış pazardaki yeri ve konumu nedir?

Liva Grup, iç ve dış pazarda her geçen gün rekabet gücünü arttıran ve sürekli büyüyen ve gelişen bir firmadır.

Liva Grup, gerek ürün kalitesi ve çeşitliliği, gerekse piyasaya sunduğu yeni ürünleriyle bu gün iç pazarda sektörün önde gelen firmalarından birisidir.

Dış pazara yönelik çalışmalarımızda her geçen yıl gelişerek devam etmektedir.

Şu an 16 farklı ülkeye firmamızın üretimini yaptığı ürünlerin % 54’ü ihraç edilmektedir.

Geriye dönüp baktığımızda 2000’li yılların başında yurt dışından ithal ettiğimiz ürünleri bu gün ihraç edebilecek düzeye geldik.

Bu tabi ki kolay olmadı. Ben bu durumu zorluklardan yılmadan çalışmanın, daima iyisini aramanın ve kaliteden ödün vermeden uygun ekonomik üretim yapmanın eseri diye değerlendiriyorum.

İhracat sayesinde ülkemize döviz de kazandırıyoruz. Bu durum hem bizim, hem çalışanlarımızın, hem de firmamızın gurur vesilesi oluyor.

Sektörde yenilikçi ve inovatif ürünlerin pazara sağladığı katkılar nedir? Sizin bu paralelde pazara sunduğunuz yeni ürünleriniz var mı?

Firmamızın pazara sunduğu yeni ürünler tabii ki var. Yıldırımdan korunma sistemleri ve elektrik sektörünün diğer ihtiyaçlarına yönelik yeni üretimlerimiz var.

Bunlardan patent aldıklarımızı az önce belirtmiştim. Şu an için yeni ürün çalışmalarımız da var ancak patent çalışmaları tamamlanmadan bu konu hakkında bir şey söylemek yanlış olur. Bu sebeple ürünlerimizin yasal işlemlerini tamamladıkça sektörümüzle paylaşacağız.

2015 yılının son çeyreğine girdik. 2015 yılı bu döneme kadar sizin için nasıl geçti?

Bu yıl artan ürün çeşidi ile birlikte yurt içi ve yurt dışında gelişen bayi ağı nedeniyle artan talebi karşılamaya yönelik makine parkımızı geliştirerek üretim kapasitemizi arttırdık.

Yine aynı yıl içerisinde Ar-Ge çalışmaları tamamlanarak Türk Patent Enstitüsü’ne başvurusu yapılan iki farklı ürünün seri üretimine başlandı.

Firmamızın ve ürünlerimizin tanıtımı ile marka değerimizin arttırılmasına yönelik fuarlara ve seminerlere katılım gösterdik. Ayrıca sosyal katılım projelerine destek vermek için çalışmalar yaptık ve eğitimler verdik.

Firmanızın önümüzdeki dönem ile ilgili hedef ve projeleri nelerdir?

Firmamızın kısa vadeli hedefi üretim kapasitemizi arttırmak. Bunun için daha önce belirttiğim gibi makine parkımızı geliştirdik.

Bu bize hem üretim kapasitemizin hem de kalitesinin artması konusunda yardım ediyor. Üretici firma iseniz sürekli olarak bu değişimi ve gelişimi yapmak zorundasınız. Bizde buna göre planladığımız doğrultuda yatırımlarımız devam ettiriyoruz.

Makine parkımızı geliştirdiğimiz için şu an kullandığımız fabrika alanımızın yetersiz kalacağını düşünüyoruz.

Bu nedenle fabrika binamızın yanındaki arazide yeni binamızın çalışmalarını başlattık. İnşaatın kabasında %60 seviyelerine ulaştık. Orta vadede bu binamızı da tamamlayarak mevcut kapalı alanımızı 6000 m²’ye çıkartarak yatırımlarımızı devam ettirmek istiyoruz.

Uzun vadeli hedefimiz ise daha öncede belirttiğimiz gibi dünyada sektörümüzün lider firması olmak istiyoruz.

Şu an yurt içi ve yurt dışında birçok ülkede bilinen bir markamız var. Ülkemizde şu an lider birkaç firmadan biriyiz.

Pazara girdiğimiz bazı ülkelerde de lider durumdayız. Umarım her şey planladığımız gibi sürer ve dünyada da lider bir firma olarak bunun gururunu hep beraber yaşarız.

İçinde bulunduğunuz sektörle ilgili genel bir değerlendirme yapacak olsanız neler söylersiniz?

Sektörümüz rekabetin çok sert çok olduğu bir sektör. O yüzden hamleleri hatasız yapmak gerekiyor.

Ayrıca, hiçbir yatırımı olmayan, vergisini vermeyen, sigortasız işçi çalıştıran “merdiven altı” diye tabir ettiğimiz firmalar bizim gibi uzun süre çalışarak maddi manevi büyük emek verdiğimiz projeleri kopyalıyorlar. Bu da bizim gibi sektöre yatırım yapan, yenilikler getiren firmaları yıpratıyor. Biz kaliteden taviz vermeden sektöre yönelik imalatlarımıza devam etmek istiyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tüm sektörlerde olduğu gibi firma olarak “kaliteli müşterinin kaliteli ürün imal ettireceğine” inanıyorum. Liva Grup’ta var olduğu müddetçe bu amaçla daima en iyisini arayacaktır. Bunun için bize düşen ne ise özveri ile bunu gerçekleştirmek için çalışacağımızı söylemek istiyorum.