liva-grup-faruk-ugurlu-roportaj-gorseli

Özet Bölümü

Sektörüm Dergisi: Faruk bey Liva Grup hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Faruk UĞURLU: Liva Grup, 2003 senesinde İzmir’de kurulmuş bir şirket olup elektrik sektöründe faaliyet göstermektedir. Yıldırımdan korunma sistemlerine ait ürünlerin üretimini yapmakta, sektöre yönelik mühendislik, proje, taahhüt ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Firmanızın müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetler nelerdir?

Liva Grup yıldırımdan korunma sistemleri ile ilgili; Aktif Paratoner başlıkları ve montaj donanımlarının, Franklin Çubuğu ve montaj donanımlarının, Faraday Kafesi ve bağlantı elemanlarının, Eş Potansiyel Paratoner Sistemi ve bağlantı elemanlarının üretimini yapmakta, ayrıca sektöre yönelik YG-AG elektrik sistemleri ile söz konusu tüm bu sistemlerin mühendislik, proje, taahhüt ve danışmanlık hizmetlerini vermekte, saha uygulamalarına yönelik olarak da çözümler sunmaktadır.

liva-grup-faruk-ugurlu-gorseli

Pazardaki talebe yönelik çözümleriniz ve bu paralelde piyasaya sunacağınız yenilikler olacak mı?

Firmamız ilk kurulduğunda hedeflerimizi “yurt içi ve yurt dışında sektörümüzün lider firması olmak ve her zaman daha iyisi için çalışmak” olarak belirlemiştik. Şu an baktığımızda hedefimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğimizi görüyoruz.

Eğer hedefiniz en iyisi olmaksa, bunun için yapılması gereken eğitimli ve aidiyet duygusu gelişmiş personel topluluğu ile çalışmak ve çok iyi bir Ar-Ge departmanı kurarak daima yenilikleri aramak olmalıdır.

Bu kapsamda firmamız, bir ilke imza atarak Piezo Kristalli hem rüzgar enerjisi hem de ESE (Elektro Atmosferik Alan) prensibine göre çalışan Aktif Paratoner Başlığı üretimi yapmış, testlerini başarı ile tamamlayarak seri üretimine başlamış, yine dünyada ilk kez tarafımızdan üretilen yıldırım düştüğünde cep telefonuna SMS ile bilgi veren ya da bilgisayara e-posta gönderen yıldırım sayıcılar üretmiş, söz konusu ürünlerin patent işlemleri tamamlanarak seri üretimine başlanmıştır.

Firmanız ürünlerinin kalite standartlarını yükseltmek için neler yapıyor?

Kalite standartlarımızı yükseltmek ve yüksekte tutmak için mutlaka iyi bir organizasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun içinde hep sizi daha iyiye itecek dinamik bir yapı oluşturulmalı bence. Biz bunu sağlamak adına ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi (KYS) kurduk.

Bu sayede hem kendi yapımızı hem de çözüm ortaklarımız ile olan ilişkilerimizi geliştiren, takip eden ve denetleyen bir yapıya sahibiz.

Bu gün firmamız müşteri ve bayi taleplerini bayilerimiz üzerinden ya da doğrudan alarak daima kalitemizi yukarı taşımaya çalışıyoruz. Ayrıca az önce belirttiğim gibi Ar-Ge bölümümüz en iyisini üretmek için sürekli bir çalışma içerisinde.

Buna göre, tespit ettiğimiz aksaklıkların giderilmesine, ürün kalitesinin iyileştirilmesine ve üretim hızının/kapasitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Firmanızın iç ve dış pazardaki yeri ve konumu nedir?

Liva Grup, iç ve dış pazarda her geçen gün rekabet gücünü arttıran ve sürekli büyüyen ve gelişen bir firmadır.

Liva Grup, gerek ürün kalitesi ve çeşitliliği, gerekse piyasaya sunduğu yeni ürünleriyle bu gün iç pazarda sektörün önde gelen firmalarından birisidir.

Dış pazara yönelik çalışmalarımızda her geçen yıl gelişerek devam etmektedir.

Şu an 16 farklı ülkeye firmamızın üretimini yaptığı ürünlerin % 54’ü ihraç edilmektedir.

Geriye dönüp baktığımızda 2000’li yılların başında yurt dışından ithal ettiğimiz ürünleri bu gün ihraç edebilecek düzeye geldik.

Bu tabi ki kolay olmadı. Ben bu durumu zorluklardan yılmadan çalışmanın, daima iyisini aramanın ve kaliteden ödün vermeden uygun ekonomik üretim yapmanın eseri diye değerlendiriyorum.

İhracat sayesinde ülkemize döviz de kazandırıyoruz. Bu durum hem bizim, hem çalışanlarımızın, hem de firmamızın gurur vesilesi oluyor.

Sektörde yenilikçi ve inovatif ürünlerin pazara sağladığı katkılar nedir? Sizin bu paralelde pazara sunduğunuz yeni ürünleriniz var mı?

Firmamızın pazara sunduğu yeni ürünler tabii ki var. Yıldırımdan korunma sistemleri ve elektrik sektörünün diğer ihtiyaçlarına yönelik yeni üretimlerimiz var.

Bunlardan patent aldıklarımızı az önce belirtmiştim. Şu an için yeni ürün çalışmalarımız da var ancak patent çalışmaları tamamlanmadan bu konu hakkında bir şey söylemek yanlış olur. Bu sebeple ürünlerimizin yasal işlemlerini tamamladıkça sektörümüzle paylaşacağız.

2015 yılının son çeyreğine girdik. 2015 yılı bu döneme kadar sizin için nasıl geçti?

Bu yıl artan ürün çeşidi ile birlikte yurt içi ve yurt dışında gelişen bayi ağı nedeniyle artan talebi karşılamaya yönelik makine parkımızı geliştirerek üretim kapasitemizi arttırdık.

Yine aynı yıl içerisinde Ar-Ge çalışmaları tamamlanarak Türk Patent Enstitüsü’ne başvurusu yapılan iki farklı ürünün seri üretimine başlandı.

Firmamızın ve ürünlerimizin tanıtımı ile marka değerimizin arttırılmasına yönelik fuarlara ve seminerlere katılım gösterdik. Ayrıca sosyal katılım projelerine destek vermek için çalışmalar yaptık ve eğitimler verdik.

Firmanızın önümüzdeki dönem ile ilgili hedef ve projeleri nelerdir?

Firmamızın kısa vadeli hedefi üretim kapasitemizi arttırmak. Bunun için daha önce belirttiğim gibi makine parkımızı geliştirdik.

Bu bize hem üretim kapasitemizin hem de kalitesinin artması konusunda yardım ediyor. Üretici firma iseniz sürekli olarak bu değişimi ve gelişimi yapmak zorundasınız. Bizde buna göre planladığımız doğrultuda yatırımlarımız devam ettiriyoruz.

Makine parkımızı geliştirdiğimiz için şu an kullandığımız fabrika alanımızın yetersiz kalacağını düşünüyoruz.

Bu nedenle fabrika binamızın yanındaki arazide yeni binamızın çalışmalarını başlattık. İnşaatın kabasında %60 seviyelerine ulaştık. Orta vadede bu binamızı da tamamlayarak mevcut kapalı alanımızı 6000 m²’ye çıkartarak yatırımlarımızı devam ettirmek istiyoruz.

Uzun vadeli hedefimiz ise daha öncede belirttiğimiz gibi dünyada sektörümüzün lider firması olmak istiyoruz.

Şu an yurt içi ve yurt dışında birçok ülkede bilinen bir markamız var. Ülkemizde şu an lider birkaç firmadan biriyiz.

Pazara girdiğimiz bazı ülkelerde de lider durumdayız. Umarım her şey planladığımız gibi sürer ve dünyada da lider bir firma olarak bunun gururunu hep beraber yaşarız.

İçinde bulunduğunuz sektörle ilgili genel bir değerlendirme yapacak olsanız neler söylersiniz?

Sektörümüz rekabetin çok sert çok olduğu bir sektör. O yüzden hamleleri hatasız yapmak gerekiyor.

Ayrıca, hiçbir yatırımı olmayan, vergisini vermeyen, sigortasız işçi çalıştıran “merdiven altı” diye tabir ettiğimiz firmalar bizim gibi uzun süre çalışarak maddi manevi büyük emek verdiğimiz projeleri kopyalıyorlar. Bu da bizim gibi sektöre yatırım yapan, yenilikler getiren firmaları yıpratıyor. Biz kaliteden taviz vermeden sektöre yönelik imalatlarımıza devam etmek istiyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tüm sektörlerde olduğu gibi firma olarak “kaliteli müşterinin kaliteli ürün imal ettireceğine” inanıyorum. Liva Grup’ta var olduğu müddetçe bu amaçla daima en iyisini arayacaktır. Bunun için bize düşen ne ise özveri ile bunu gerçekleştirmek için çalışacağımızı söylemek istiyorum.


Eng. version:

Sektörüm Dergisi: Faruk, can you please let us know about Liva Group?

Faruk UĞURLU: Liva Group was found in 2003 in Izmir and since have been operating in the electricity industry. Liva Group manufactures lightning protection systems and it provide engineering, project development, contracting and consultancy services for its industry.

What are the products and services your firm is offering?

Liva Group manufactures active lightning conductor heads and its installation equipment, Franklin Rod and its installation equipment, Faraday Cage and connectors, and offers YG-AG electricity systems and their engineering, project development, contracting and consultancy services along with solutions for field applications.

Are you planning any solutions for the current market demand and are there any innovations to be launched accordingly?

When our firm was first established we set our goal “to be the leader of our industry both domestically and internationally and always to work for more.” Thinking retrospectively, now we can say that we are taking steps towards our goal.

If you want to be the best you need to employ well-educated and dedicated personnel and to establish an improved R&D department in the search for innovation. In this context, our firm started to manufacture active lightning rod heads with Piezo crystals using both wind energy and ESE (Early Streamer Emission) principle, conducted tests for this system successfully, along with lightning counters with a computer integrated system to send text messages to mobile phones or e-mails and patenting process for the products mention was completed.

What does your firm do in order to improve the quality standards of your products?

A good organization is a must for improving quality standards and for keeping them at a high level. I believe a dynamic structure which drives the company needs to be fashioned in order to achieve this goal.

We have established the lightning Quality Management System (KMS) for this purpose. Thus, we now have a structure which improves, tracks and controls our communication with our solution partners, Today we are trying to keep our quality at a high level directly receiving demands of our customers and distributors through our distributors.

Nevertheless, our aforementioned R&D department is always working in order to produce the best. We are continually looking at efforts to eliminate defects, to improve our product quality and to increase the manufacture rate/capacity.

Where does your company stand in both domestic and international market?

Liva Group is continually reinforcing its competitive advantage and growing and developing ceaselessly in both domestic and international market.

Liva Group is one of the leading firms of the industry with its product quality and product range not to mention its innovative products. We are also steadily furthering our efforts for the international market. We are now exporting 54% our own manufacture to 16 countries.

From a retrospective approach, we are now exporting the products once we have imported in 2000s. Of course, it was not easy to do this. I see this as an outcome of fearlessly working in the face of hardships, always looking for the best and manufacturing in an economic manner without compromising on the quality.

We are contributing to our country’s growth with our export. It is a matter of proud both for us, our personnel and our company.

What are the benefits of innovative products to the industry? Do you have any recently launched products in this respect?

We of course have launched new products. We are offering lightning protection systems and new products to meet the needs of the industry. I have mentioned some of them which we have the patents for. We are currently working on new products yet I do not want to disclose any information before we finalize the patenting process. However, we will be announcing our new products as this process is completed.

We are already in the last quarter of 2015. How did 2015 treat your company so far?

We have improved our equipment pool and therefore our manufacturing capacity in the light of the increased demand as a result of improved distributor network both domestic and international along with our increasedproduct range.

We have also started the mass production of two different products which were developed by our R&D department and then patented by Turkish Patent Institute.

We have took part in fairs and seminars in order to improve our brand value through publicity efforts for both our firm and our products. Nevertheless, we have made our best to support social participation projects and held training events.

What are your goals and projects for the close future?

Our short-term goal is to increase our manufacturing capacity. For this purpose, we have improved our equipment pool as I have mentioned before.

Doing this was beneficial for both improving our manufacturing capacity and quality. Manufacturers need to conduct such improvements and modifications. Thus, we are furthering our investments with this in mind.

We believe our available facility space will be insufficient as we are improving our equipment pool. Therefore, we have started the construction of our new manufacturing plant at a close location to our current facility.

The basic structure of this building is completed by 60%. In the medium term, we are looking forward to further our investments increasing our indoors manufacturing area to 6,000m2 when this building ins constructed.

As I mentioned before, our long-term goal is to be the global leader of our industry. At this moment, our brand is commonly known in both domestic and international markets. We are one of the leading firms in our country. We are also leading in some of the countries we have entered. I hope everything goes as planned and we can be proud to be the global leader.

What would you tell us about your industry if you were to evaluate it in general terms?

Our industry is one with great competition. Therefore, we need to take our steps without making a mistake. In addition, some “shady” firms which do not invest, do not pay taxes and employ workers without insurance are pirating our projects which we dedicated our time and money. This situation is a great drawback for firms which invest in the industry and bring innovations, like our firm. We are looking forward to continue our manufacturing processes without compromising on the quality.

Do you have anything to add?

As it is the case for all the other industries, I believe “quality customers have quality products manufactured.” Liva Group will look for the best with this objective in mind. I would like to assure our stakeholders that we are willing to do anything with devotion in order to make this possible.