gnc-genco-electro-ukraynada-savas-sonrasi-olasi-pazar-potansiyelini-arastirdi

GNC Genco Electro Genel Müdürü Genco Uysal, bugünlerde savaşın hüküm sürdüğü, Doğu Avrupa’nın en gelişmiş 2. ülkesi konumundaki Ukrayna’ya, savaş sonrası oluşabilecek pazar potansiyelini araştırmak üzere ziyaret gerçekleştirdi.

24 Şubat 2022’den bu yana Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaş, Dünya ekonomisini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Zaman zaman tansiyonu yükselen savaş için, başta Türkiye olmak üzere kimi ülkeler yoğun gayret sarf ediyor.

Şimdilik savaşın gidişatına yönelik net bir olumlu tablodan söz etmek mümkün olmasa da, yakın zamanda Türkiye’de gerçekleşmesi beklenen Erdoğan-Putin görüşmesi ve diğer barış çabaları meyvesini verirse, 2024 yılında savaşın bitmesi öngörülüyor.

Savaş Sonrası Ukrayna’da Ticari İlişkilerin Şekillenmesinde Türkiye Etkisi

Savaşın sona ermesini takiben Ukrayna sanayisinde ve ticari ilişkilerinde değişimler gözlenecek. Barış sürecinin tamamlanmasından önceki pazar potansiyeli ve ön çalışmalar ise bölge hakimiyeti için son derece önemli olacak. Bu kapsamda yürüttüğü çalışmaları yoğunlaştırmak amacıyla GNC Genco Electro Genel Müdürü Genco Uysal, Ukrayna pazarını gözlemlemek üzere ülkede bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

gnc-genco-electro-ukraynada-pazar-arastirmasi-yapti

İkili görüşmeler şeklinde organize edilen ziyaretle Uysal; özellikle savaşın yoğunlaştığı bölgelerden biri olan Dnipro kentinde oluşabilecek potansiyeli değerlendirmeyi, pazarı gözlemlemeyi ve ülkede ihracat çalışmalarını yoğunlaştıracak stratejilere hazırlanmayı hedefledi.

Yaptığı saha ziyaretlerinde, Ukrayna elektrik sektörünün en güçlü oyuncularıyla bir araya gelen Uysal yaptığı açıklamada seyahatini şöyle değerlendirdi:

“Türk elektrik firmalarının domine ettiği Ukrayna pazarı, savaş sonrasında büyük bir yapılanmaya gidecek. Büyük yıkıma uğrayan ülkede inşaat sektörü ve buna bağlı olarak bir dizi sektörde yüzlerce ürüne hacimli şekilde ihtiyaç duyulacak.

Bu ihtiyaçları öngörerek avantaja çevirmek için savaş sonrasını beklemek doğru değil. Üretim yapan sanayicilerimizin hamlelerini bugün yaparak doğru şekilde aksiyon alması gerekiyor. Bu ülkemiz için ve GNC Genco olarak çalışmalarımız bakımından bizim için son derece önemliydi.

ukrayna-pazar-potansiyeli

Bu amaçlarla planladığımız seyahatle, mevcut müşterilerimizin büyümesini desteklemek, mevcut müşterileri ile ilişkilerini kuvvetlendirmek ve potansiyel müşteri gruplarını analiz ederek yarına hazırlanmak gayesi güttük.

Ayrıca farklı ürün gamlarında yeni müşterileri portföyümüze ekleyerek yolumuza devam etmeyi de çok önemsiyoruz.”