gnc-genco-electro-pazar-genisletiyor

Pazar araştırmalarına son hız devam eden GNC Genco Electro Genel Müdürü Sn. Genco Uysal, son seyahatini Kuzey Afrika’nın önemli ülkeleri Fas’a gerçekleştirdi.

Seyahati sırasında Fas’ın birçok şehrinde, özellikle elektrik, aydınlatma ve şalt sektörlerinde faaliyet gösteren irili ufaklı çok sayıda firmayı ziyaret eden Genco Uysal, ülke potansiyelini ve yaptığı görüşmeler neticesindeki çıkarımlarını şöyle değerlendirdi;

“Elektrik sektörünün yıldızı haline gelen Fas pazarı Türk üreticileri için büyük bir fırsat sunuyor. Faslı firmaların bu alanda yaptığı alımlar tüm zamanların en yüksek alımları haline geldi. Bu fırsatı kullanmak sanayicilerimiz ve ülkemiz için çok önemli.

gnc-genco-electro-fas-ta-bircok-aydinlatma-firmasini-ziyaret-etti

Fas’la olan ılımlı ilişkilerimiz, ödeme konusundaki güven veren istikrarlı kurallar ve kaliteli ürünün pazarda hızlıca tutulması göz önünde bulundurulduğunda, elektrik sektöründeki firmaların, Fas pazarı için hızlı ve ciddi bir çalışma yapması son derece önem arz ediyor.

Dahası, Fas’ın Afrika pazarına açılan bir kapı olarak stratejik konumu, daha büyük yatırım fırsatları da sunuyor. Fas, Afrika’nın hemen hemen bütün ülkeleriyle güçlü ekonomik ve diplomatik bağlara sahip.

Bu gelişmiş network; güneş enerjisi teknolojilerinin, uzmanlığının ve proje geliştirme hizmetlerinin, Fas’la beraber komşu ülkelere ihracatını da mümkün kılıyor. Afrika, artan enerji talebi ve bol güneş enerjisi kaynakları nedeniyle genişleme ve iş birliği için oldukça cazip ve yükselişini sürdüren bir pazar. Dolayısıyla Fas aynı zamanda Afrika’ya açılan dolaylı bir kapı olma niteliği de taşıyor.

gnc-genco-elektro-fas-ta-aydinlatma-sektorlerini-ziyaret-ederek-ulke-potansiyelini-degerlerdirdi

GNC Genco Electro adına yaptığım bu seyahatim vesilesiyle, halihazırda çalıştığımız ve zaten çok güçlü ilişkilere sahip olduğumuz partnerlerimize ziyaretler yaparak satış hacmimizi arttırdık.

Farklı alanlarda yeni partnerlerle de anlaşarak pazardaki ürün yelpazemizi genişletme imkanı bulduk. Bunların bir örneği; Fas’ın önemli elektrik kurumu ONEE ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, teklif verdiğimiz ihalenin olumlu haberini almak oldu. Yeni partnerlerimizle ve yeni ürün gamlarında yaptığımız tüm bu anlaşmalarla yolumuza büyüyerek ve hızla devam edeceğiz.”

Fas 1956’da bağımsızlığını kazanmasına rağmen, ülkenin enerji sektörü fosil yakıtlara ve özel sektöre bağımlı kaldı. 2017-2020 döneminde fosil yakıt ithalatı, toplam birincil enerji arzının yaklaşık % 90’ını ve elektrik arzının % 80’ini oluştururken, şu anda % 84 ile elektrik üretiminin çoğunluğunu ve enerji dağıtımının neredeyse tamamını özel sektör kontrol ediyor.

Bu anlamda Fas, enerji sektöründe yeni projelerle bu dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor. Ülkenin bu konumu, ithal ürün ve projelerin pazar hakimiyetinde artış sinyali olurken, Türkiye güçlü siyasal ilişkileri ve bölgede artan nüfuzu ile ciddi bir avantajı da elinde bulunduruyor.

Dünya çapında ekonomik verilerde görülen daralmanın, Türkiye açısından etkilerini azaltacak ilk başlıklardan biri olarak ihracatın yükselmesi, Türkiye sanayi ürünlerinin Fas ve tüm Afrika ülkelerine ulaşması hem endüstrimiz hem de tüm yurttaşlarımız için önemli bir başlık olarak karşımıza çıkıyor.