alex-seyis-argesys-sektorum-dergisi-roportaj-gorseli-2019-2

ARGESYS Elektronik Alex beyle son söyleşimiz, 2018 Ağustos sayımızda yayınlanmıştı. Ar-Ge konusundaki faaliyetler, ürün bandındaki yenilikler ve kalite/fiyat dengesinde maksimum verimle “mutlu müşteriler” hedeflediklerini, bu strateji için kısa vade hedeflerinin 6 aylık bir periyod ile ölçeceklerini öğrenmiştik. Röportaj Linki

Bu süreçte ALXSYS Terra, ALXSYS Aren, ALXSYS Luke gibi birçok ürünü pazara sunduklarını izledik.

Projeler başlığında ise Benzin İstasyonu uygulamalarında uzmanlık ve pazar paylarının ciddi oranda arttığını söylemek mümkün. Hem de Kosova’dakilere kadar..

Off the record:

Sempatik bulduğum bir magazinsel bilgi;

ALXSYS’nin yeni ürünlerine verilen her isim, çalışanlarının çocuklarına aitmiş.. Keyifli okumalar..

ARGESYS Elektronik Fabrika Ziyaret Sektörüm Dergisi

Nurşah SUNAY: Alex bey, okurlarımıza seslendiğiniz son söyleşide bu dönemlere atıf yapan bir büyüme iddiamız vardı. Haydi dinleyelim ARGESYS neler yaptı, kısa vadedeki hedeflerine ulaştı diyebilir miyiz?

Alex SEYİSDeğerleri  okurlarımız,  bir önceki söyleşimizde dediğim gibi firmamız adına hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Firmamızı 1400m 2’den 2500m 2 üretim tesisi kapasitesine çıkarttık. Bu vesile ile daha hızlı daha kaliteli ürünler çıkarmaya başladık. Bu dönemde elektronik ve aydınlatma sektörü için, firmamız ile ülkemiz adına önemli rol oynayacak güç kaynaklarımızı üretmeye ve driver ailemizi genişletmeye devam ediyoruz.

Sabit akım güç kaynaklarımızın yanı sıra DALİ kontrollü güç kaynaklarımızı da üretmeye ve satışa hazır hale getirdik. Yeni, verimli ve daha modern armatür tasarımlarımızla sizleri mutlu etmeye devam edeceğiz.

argesys-elektronik-uretim-merkezi-gorseli
ARGESYS Üretimhane Kesit

Süratle ürün gamınıza yeni ürünler ilave ettiğinizi görüyoruz. Biz henüz birinin lansmanını okurla buluştururken diğerinin haberi geliyor. Sanki tasarımlar arka cebinizde.. Nasıl oluyor bu; ürünler standart oldukları için mi?

42 yıllık elektronik birikimimiz ve aydınlatma ürünlerindeki tecrübemiz ile her geçen gün yeni özgün tasarımlar ve projelere özel ürünler üretmeye devam ediyoruz.

Sizlerle ilk söyleşimizi yaptığımızda yaklaşık 20 özel tasarım ve estetik ürünlerimiz var iken 6 ay gibi kısa bir dönemde 40 özel tasarım ve estetik ürünler geliştirdik ve geliştirmeye devam devam edeceğiz…

argesys-elektronik-uretim-makina-gorseli

En son piyasaya çıkan ürününüz yanılmıyorsam DALİ driverlar.. Müşteri tarafında aldığınız tepkiler nasıl?

Güncel piyasa şartlarına baktığımız zaman bütün projelerde DALİ kontrollü aydınlatma ürünleri kullanılmaktadır.

Ürünlerimizi DALİ kontrollü hale getirmek istediğimizde Türkiye stoklarında “DALİ kontrollü driverlar” maalesef bulunamadığı veya tedariğinde uzun termin tarihleri olması nedeni ile kendimizi “DALİ driver” üretiminde bulduk.

argesys-elektronik-makina-parkuru-gorseli
Dali Driver İmalat

Ar-Ge ekibimizin yoğun çalışmaları sonucunda Dali driverlarımızı çok kısa bir sürede tasarlayıp, üretip, satışa hazır hale getirdik. ALXPOWERSYS-DALI driverlarımız 1W ile 80W arası güç değerlerinde olup sabit akım ve sabit gerilim seçenekleri ile Nisan 2019 itibariyle satışa sunulmuştur.

Biraz da projelerinizden bahsedelim. Aydınlatma ürünlerinizin süslediği yapılardan birkaç örnek verebilir misiniz?

Yakın zaman içinde tamamlamış olduğumuz birkaç projeyi sizlerle paylaşmak isteriz.

  • Liberty Lykia /  Fethiye Türkiye Petrolleri A.Ş / Türkiye
  • Huber Köşkü / İstanbul
  • Metro İstanbul / İstanbul
  • WINXO / Fas
  • IP KOS / Kosova

En iyi sizin cevaplayabileceğinizi düşünerek, magazinel sayılabilecek negatif bir soruyla devam etmek istiyorum.

Zaman zaman karşılaştığımız ve en son İngiliz ve İspanyol bilim insanlarının yaptığı birtakım araştırmalar sonucunda belirttikleri gibi, LED aydınlatmanın kanser riskini arttırdığına dair iddialar var. Bununla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

argesys-elektronik-fabrika-ici-uretim-gorseli

Böyle bir soru karşısında verilecek cevabımı şu atasözümüzle özdeşleştirebilirim. ‘’Herşeyin azı karar, çoğu zarar’’ LED tabanında mavi ışığa dayalı bir üründür ve bilindiği gibi mavi ışık göze zarar verir.

Bunun yanı sıra, yüksek mavi ışık beyin hücrelerine de zarar verebilir.  Dolayısıyla  mümkün olduğu  kadar mavi  ışık ve ötesinden uzak durmak hem sağlık açısından hem de  ruh sağlığı açısından iyidir.

Fakat kanser riskini taşıyacağına inanmıyorum. Burada bütün detay ürün tasarımında ve ışık tasarımcılarında bitiyor. Doğru ürün, doğru yerde ve doğru güçte kullanılması gerekiyor.

LED aydınlatma ürünleri  üreten yüzlerce firma olduğundan hareketle, bana Argesys ürünlerini onlardan ayıracak hangi özelliklerini söylersiniz..

Ürünlerimizde gerek teknolojik olarak gerekse de dekoratif ve estetik olarak farklılıklar bulunmaktadır.

Ürünlerimiz tasarlarken elektriksel anlamda THD, verimlilik, Cosɸ gibi değerlere dikkat ediyoruz. Işıma anlamında ise insan gözüne en az zarar verecek modeller üretmeye çalışıyoruz.

Ürünlerimizde olması gereken normlar ve standartlar dahilinde tasarımlarımızı yapıp, kimsenin itiraz edemeyeceği kabul edilebilecek birim satış fiyatları ile kullanıcılarımıza sunuyoruz.

Kapanışta yeni hedeflerinize ilişkin ipuçlarını almak isteriz..

LED teknolojileri her geçen gün biraz daha  gelişmekte. Hem kalite hem de teknoloji adına, önümüzdeki günlerde yeni ve eski modellerimize, bu yeni teknolojileri uygulayarak bir üst sınıfa geçmeyi planlıyoruz. Bu teknolojiler Ar-Ge bölümümüzün takibi ile mantığımıza uyan yenilikler olup müşterilerimizi daha memnun edecektir.

Röportaj: Sektörüm Aydınlatma Dergisi Nurşah SUNAY