almera-elektrik-roportaj-1

Elektrik anahtarı, grup priz, sigorta kutuları, elektrik priz çerçeveleri, priz aksesuarları ürün gruplarına sahip olan Almera Elektrik, 2002 yılında grup priz imalatıyla sektöre adım atmıştır, 16 yıllık faaliyetleri sonucu bugün, Hayrabolu – Tekirdağ’daki 20.000 m² açık, 10.000 m² kapalı alana sahip fabrikasında üretimine devam ediyor.

Kablo ve fişini kendi bünyesinde üreten firma, TSE, CE ve ISO 9001 kalite belgeleriyle, dünya pazarlarında “ben de varım” diyen önemli sanayicilerimiz arasında.

Almera Elektrik bu başarısını belki biraz da ülkemizde ve dünyada yaşanan konjonktürel değişim ve ticari gelişmeleri iyi izleyip doğru pozisyon almasına borçlu.

Bugün yine benzer bir yaklaşımla sektörün diğer temsilcilerine de birlikte hareket etme çağrısı yapan Almera Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ramazan Çiçek ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz. Keyifli okumalar..

Sektör üreticileriyle birlikte hareket ederek, doğru adımları beraber atmak zorundayız

Nurşah Sunay: Ramazan bey Almera Elektrik grup priz ve anahtar ürün grubunda ciddi bir başarı yakaladı. Pazardaki diğer aktörler düşünülürse çok da kolay değildi yeni alan açmak. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Ramazan Çiçek: Almera Elektrik iç piyasada Anadolu’yu çok iyi tanıyor. Sektörün talepleri, ihtiyaçları, değişkenlerinin daima farkında olduk.

elektrik priz anahtar imalat video

Günümüzün hızlı değişen rekabet ortamına uyum sağlayabilmek için ürün hizmet ve üretim yöntemlerini sürekli olarak geliştirdik ve daima işleyen bir sistemin değerine yatırım yaptık.

Kendi bünyemizdeki Ar-Ge ve kalıp çalışmalarıyla, estetik ve kendine özgü ürünlerini profesyonel şekilde dizayn ettik.

Tüm bunlar bize bugün; üretiminin %60’ını yurt dışına ihraç edip, ülkenin dış pazardaki bayrağını gururla temsil ederek 15’e yakın ülkeyle çalışan bir sanayici olma başarısını sağlayan etkenler oldu sanırım.

Nurşah Sunay: Almera Elektrik’te yapılanma değişikliği yaşadığınızı biliyoruz.

Saraç Kablo ile Almera yollarına ayrı devam etme kararı aldı.

Çeşitli spekülasyonların da yapıldığı  bu süreçten esas muhatap olarak biraz bahseder misiniz?

Algı sihirli bir olgudur. Tersten konuşup sizi batırmaya çalışabilir hatta batırabilirler. Negatif söylentilerin hepsini, aslında biraz da bu algıyı sağlamaya çalışanlar tarafından ortaya atıldığını düşünüyorum ama pek dert ettiğim de söylenemez.

Küçük bir örnek vereyim.. Siz şu an karşımda ve gayet sağlıklısınız. Ama hemen şimdi “sizde sarılık var sanırım. Bence böbreklerinize bir baktırın. İyi görünmüyorsunuz..” diyerek, söyleşimizin sonunda kalkıp aynada gözlerinizi inceleyecek kadar hasta olduğunuza inandırıp, kuşkuya düşürebilirim.

İşin aslı, Almera Elektrik için bu tarz söylentileri yayanlar olanı değil, olmasını istediklerini konuşuyorlar belki de..

Saraçla olan ayrılığımıza gelince.. Biz ortaklığımız döneminde, günlük ortalama 13-15.000 grup priz yapıyorduk. Mevcut koşullar nedeniyle, grup priz satışlarımız azalınca doğal olarak daha az alışveriş yapmaya başladık.

Bu sürece kurumsallaşma planlarımızdaki farklı stratejilerimiz de eklenince, profesyonel olduğumuz alanlarda ayrı yürüme kararı aldık ki; Mehmet beyle olan ikili ilişkimizde saygı sevgimizde hiçbir eksilme olmadan en sağlıklı biçimde yaşadık.

Nurşah Sunay: Ramazan bey 2008 krizi döneminde sizi izlerken, bir benzetme yapmak gerekirse, saldırıdan savunmaya geçen bir komutan izliyor hissine kapılırdım.

Genel olarak ekonomide ve sektörde yaşanan sorunları düşünürsek Almera bu dönemde nasıl pozisyon alıyor?

Yatırım planları var mı yoksa daha önce yaptığı gibi bir süre beklemede mi kalacak?

Aslında tam da söylediğiniz gibi korunmacı belki biraz da içe kapanma süreci yaşayacağız. Çalışarak batan firmalara da şahit olmuş biri olarak bu dönemde yeni yatırımları pek makul bulmadığımı söylemeliyim. Bildiğiniz gibi emlak sektörü doygun, durmuş vaziyette.

Bununla beraber dünyayı da okumak zorundayız. Meşhur bir tabir vardır: “Ormanda olan biteni anlamak için büyük ayının ayak izlerini takip et” Bu pencereden bakınca kısa vadede bir düzelme bekliyorum diyemem.

Dolayısıyla öngörüm; bu dönemde kendini korumaya alan firmaların ayakta ve hayatta kalabileceğini düşünüyorum. Hatta bence piyasamızdan çekilmek zorunda kalan firmalar bile olabilir.

Öyleyse piyasada daralma bekliyorsunuz..

Elbette..Hatta şu anda çok ciddi anlamda yaşıyoruz. Bakın bugün hammadde olarak plastik almaya kalktığınızda nakit olarak doları önden göndermek zorundasınız.

Peki biz Anadolu müşterisine bu şartlar altında vadeli satışı nasıl sağlayacağız?

Böyle bir manzarada stoklarınız erimeye başlayacak. Üretici firma bu duruma ne kadar dayanabilir, iyi hesaplamak lazım.

Peki ne yapmalı üreticilerimiz, Ramazan bey’in sektöre önerileri nelerdir?

Her yağmurlu günün ardından güneş açar, bu muhakkak. Ama bizim ve tüm ülkenin şu an yapması gereken şemsiyesini açıp korunmaktır. Elimizdeki sağlam firmaları tutup, mevcudu koruyarak ilerlememiz lazım.

Daha düne kadar sektörümüzün ihracat noktaları olan Tunus, Cezayir, Fas, Suriye, Irak, Mısır’dı. Bugün bu ülkelerin durumu ortada. Bırakın eski ticareti ülkeden para çıkartamıyorlar. Her yerde bir yangın var. E hal böyleyken pazar daralıyorsa, sende daralacaksın.

Diğer sektör temsilcilerine tavsiye ve önerim, her firma sermayesine göre çalışan sayısı belirleyip sağlam firmalarla çalışmalı ve piyasaya 2019 malını vermemeliyiz. Yarın maliyetlerimiz arttığında müşteriden “bende mal var” cevabını duymayalım..

Eğer böyle bir manzara yaşanırsa, o gün geldiğinde eleman çıkarmak zorunda kalmadan, bugün yapalım hesaplarımızı. Birlik olmaya ihtiyacımız var. Yaklaşık 40 yıllık Çok büyük firmalar gitti sektörden. Bu süreci yeni örnekleri yaşanmadan atlatmalıyız.

Ramazan bey sektör değerlendirmeniz ve paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum. Bitirirken dergimize yönelik görüşlerinizi de alabilir miyiz..

Almera Elektrik olarak biz hep, belli bir çizgisi olan iş ortakları tercih ederiz. Bu, tedarikçimiz konumunda olan firmalar için de geçerlidir müşterilerimiz için de..

Sektörüm Dergisi de bu anlamda zaten çizgisini beğendiğimiz, takip ettiğimiz değerli bir yayın organı. Tüm ekibinize emeğiniz için teşekkür ediyor, okurlarınıza sevgilerimi sunuyorum.

Almera Elektrik için hazırladığımız dijital tanıtım sayfası ilginizi çekebilir.

Elektrik Anahtarı, Çerçevesi, Grup Priz ve Sigorta Kutuları Yerli Üretim