akilli-evlerde-panjur-ve-hirsiz-alarm-sistemleri

Panjur Sistemleri;

Mekanda bulunan panjur ve perdeler tek tek kontrol edilebildiği gibi gruplama sistemiyle tek bir konulan mekan panjur ve perdelerini de kontrol edebilmek mümkündür.

Panjur ve perdelerin hergün komut vermeden otomatik açılıp kapanması sağlanabileceği gibi mevsimsel hareketlere de duyarlı hale getirebilir.

Güvenlikle ilgili bir uyarı aldığında panjurların kapanması yada akşam hava kararmaya başladığında perdelerin kapalıysa açılmaları veya aydınlatmalar açılırsa perdelerin kapanmaları sağlanabilir.

Ev sineması aktif hale getirilmek istendiğinde tek bir komutla tüm panjur ve perdeler kapanabilir. Yağmur yağması yada fırtınalı bir hava oluşması
durumunda, algılayıcılar sayesinde panjurların kısa süre içerisinde kapanmaları ve yapıyı korumaya alması mümkün olabilir.

Dış ortam aydınlık durumuna göre aydınlatma ve panjurların açılıp kapatılması elektrik tasarrufuna yardımcı olabilmektedir. Perde ve stor sistemleri de güneş ışığını kontrol ederek, mekanın soğutma veya ısıtma sistemlerinin çalışma sürelerinde etkin rol oynarlar.

Hırsız Alarm Sistemleri;

Bina içinde kullanılan güvenlik sistemleri incelendiğinde, en etkili şöyle sıralayabiliriz. Kapı ve pencerelere monte edilecek manyetik kontakların izinsiz kapı veya pencere açılması halinde devreye girmesi sağlanmaktadır.

Konutun iç durumuna göre belirli noktalara yerleştirilecek harekete duyarlı dedektörleri vasıtasıyla ihlalin belirlenip alarmın devreye girmesi sağlanmaktadır. Algılayıcılar sistemin çalışabilmesi için gerekli verileri toplayan birimlerdir.

Sisteme bağlı bulunan cihazları kontrol etmek için gerekli verileri toplayarak, kontrol panelinin anlayacağı türden bir formata çevirir ve kontrol paneline gönderir. Bina dışına konumlandırılacak hareket sensörlü projektörler ile caydırıcılık sağlanmaktadır.

Alarm sisteminin devreye alınması veya iptali için farklı sayıda şifre ve komutlarla çalışan keypadler kullanılmaktadır. Ana kontrol ünitesi mikro işlemcili bir kontrol ünitesi içerir.

Tüm algılayıcılardan gelen sinyaller burada işlenerek, iş elemanlarına gönderilir. Ana kontrol ünitesi bu sinyalleri işlerken daha önceden yüklenmiş bir program çerçevesinde çalışır.

Kullanıcı sistemi, keypadler, uzaktan kumanda, tv ekranı, bilgisayar, telefon ve hatta sesi ile kontrol edebilir.

Sensörler evin herhangi bir noktasından hareket algıladığı zaman, istenmeyen yabancının bulunduğu yeri belirterek uyarı yapabilir, açık olan pencere ve kapıyı belirleyebilir.

Böylece ev sahibi bulunduğu oda veya bölümden hareketliliğin olduğu yer hakkında bilgi sahibi olur. Sadece güvenlik ve alarm sistemi olarak kurulan, ışıklandırmayı ve elektrikli aletleri kontrol edemeyen sistemler aslında pasif sistemlerdir.

Çoğu kullanıcı tarafından ölü yatırım olarak bile değerlendirilebilen bu tür sistemler yalnızca bir saldırı anında devreye girmek ve ortalığı ayaklandırmak üzere tasarlanmışlardır.

Oysa evi bütünüyle kontrol altına almış sistemler evde yaşarlar. Her an aktiflerdir. Bir saldırıyı beklemezler. Kötü olayları eve uzak tutmaya çalışırlar. Bu amaçla sürekli olarak bir aktivasyon gösterirler.

Sadece güvenlik ve alarm sistemleri olarak kurulan sistemlerin belli bir miktar caydırıcılığı olmakla birlikte sınırlıdır. Evin dışında görülebilen
birtakım alarm ekipmanının korkutuculuğu ya da evde alarm sistemi kurulu olduğunun bilinmesi sonucunda kötü birtakım olayları uzak tutabilirler.

Ancak, hiçbir zaman olası kötü olaylara karşı gerçek caydırıcılığı sağlayan ‘evde yaşanmakta olduğu izlenimi’ni yaratamazlar. Oysa bilinmektedir ki, hırsızlığa karşı en büyük caydırıcılık, evde yaşayan insanlar olmasıdır.

Akıllı Ev Sistemleri’nin Aktif Caydırıcı Etki ye sahip olmaları, dolayısıyla tehlikeyi uzakta tutmaya çalışmaları, tehlike yaklaştığında diğer alarm sistemlerinden eksik kalacakları anlamına kesinlikle gelmez.

Tüm önlemlere karşı yaklaşan tehlikede yine en sağlam sistemler, bu sistemlerdir. Herhangi bir alarm sisteminin yapacağı siren çalma, alarm
servis merkezlerini arama, telefonları arayarak durumu haber verme gibi temel işlevlerin yanında, evdeki tüm ışıkları yakma yetisi gibi önemli bir güce sahiptirler.

Hırsızlık suçlarının aydınlık ortamlarda gerçekleşemediği herkesçe bilinmektedir.

Makale: Burçin Gamze MERMİ  / MİMAR

Sektörüm Dergisi sayı 12 de yayınlanmıştır. yıl:2011 güncelleme:13/05/2019