akilli-ev-otomasyon-sistemleri-nasil-kontrol-edilir

Peki hayatımıza bu kadar imkanlar sağlayan akıllı ev sistemlerimizi evimizde ya da dışarıda nasıl kontrol edebiliriz? Tıpkı otomasyon sistemlerinin kolaylığı gibi kontrol edilmeleri de bizi düşünerek oluşturulmuştur. Nasıl kontrol edebiliriz:

Akıllı Kumanda;

Akıllı kumanda sayesinde evinizde uzaktan yönetim sağlayabilirsiniz. Sinema keyfini evinizde mi yaşamak istiyorsunuz? Akıllı sistem sayesinde bu keyif mümkün.

Kumandanız ile perdeler ve ışıklar kapanıp, televizyon açılarak DVD moduna geçer. Oturduğunuz yerden odayı kendi isteğinize göre koşullandırabilirsiniz. Tek bir tuş ile istediğiniz sistemi aktif hale getirebilirsiniz.

Televizyondan Kontrol;

Evinizin kontrolü için bilgisayar başında oturmanıza  hiç gerek yok. Evinizdeki herhangi bir televizyonu kullanarak, bilgisayarda gördüğünüz sistemin tamamen aynısını televizyonunuzdan görerek tüm evinizi istediğiniz yerden kontrol edebilirsiniz.

Yatak odanızda DVD keyfi yaşarken, televizyonunuz vasıtası ile salondaki ışıkları açıp kapatabilir, çocuğunuzun odasında hala ışıklar açık mı yoksa kapalı mı takip edebilirsiniz.

Ayrıca bazı sistemler size internette gezinmek, doküman yazmak, müzik dinlemek ve hatta oyun oynamak gibi bilgisayardan yapmaya alışık olduğunuz tüm işlevleri, televizyon ekranından, evdeki herhangi bir odada gerçekleştirmenizi sağlar.

Cep Telefonu İle Kontrol;

Ev dışında iken, sisteme uygun herhangi bir cep telefonu ile evinizdeki tüm sistemi kontrol edebilir ve hatta güvenlik kameralarından elde edilen görüntüleri izleyebilirsiniz.

Kapınızın çalması gibi durumlarda, evde kimse yok ise, misafirinizin görüntüsünü cep telefonunuzun ekranından görebilir veya elektronik
posta ile video kaydını alabilirsiniz. Siz evde yokken cep telefonunuz ile evinizdeki ısıtma soğuma otomasyonunu, perdeler ve ışıkları kontrol ederek eve siz ulaşmadan konforun ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Uzaktan kontrol ile bitkilerinizi sulayabilir evcil hayvanlarınızı besleyebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Kontrol;

İşyerinizden, seyahatteyken adeta evinizdeymiş gibi tüm otomasyon sistemlerinize ulaşabilir, güvenli teknoloji ile evinize dilediğiniz gibi kumanda edebilirsiniz.

Bilgisayar İle Kontrol;

Sistemleri kendi evinizde kendi bilgisayarınızı kullanarak da kontrol edebilir, yönlendirebilirsiniz. Bilgisayar kullanımını daha önce hiç bilmeyenler bile bu kontrol sistemlerini kolayca öğrenip hakim olabilir.

Ses İle Kontrol;

Ses tanıma teknolojisi kullanılarak oluşturulan bu sistem, evinizi ses komutları ile kontrol etmenizi sağlar. Benzer şekilde, eviniz dilediğiniz bilgileri sesli olarak size sunar.

Video Kayıt İle Kontrol;

Dilediğiniz televizyon programlarını, takip etiğiniz dizilerinizi bu sistem ile otomatik olarak kaydedebilerek, daha sonra istediğiniz an izleyebilir,
canlı yayınlar esnasında görüntü dondurma, yavaş gösterim ve reklam atlama gibi olanakları elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak otomasyon sistemlerinin hayatımıza getirdiği kolaylıkların kontrolleri de bir o kadar kolay ve kullanışlıdır. Gelecek yazımızda
görüşmek dileğiyle…

  • Makale:Burçin Gamze MERMİ  / MİMAR
  • Sektörüm Dergisi sayı 12 de yayınlanmıştır.
  • yıl:2011 güncelleme:13/05/2019