ic-mekan-aydinlatma-ev-otomasyonu-gorseli

Televizyon izleme keyfinizi optimize etmek için evinizde değişiklik yapıyor olabilirsiniz. Belki de tuttuğunuz takımın maçlarında sanal ön sıradaki yerinizi garantiye almak için hazırlık yapıyorsunuz.

Evinize sonunda ışıldayan ve yeni yüksek çözünürlüklü bir televizyon almak için %100 dijital televizyon yayını dönüşümünü bahane etmeniz son derece mümkün.

El üstünde tuttuğunuz geniş ekran DLP, LCD ya da plazma güzelliği kutusundan çıkardıktan sonra ve kullanım amacınız fark etmeksizin mümkün olan en iyi izleme deneyimini yakalamak için birçok farklı seçenek, özellik ve ayarlar olduğunu göreceksiniz.

Sıklıkla unutulan detaylardan biri de televizyon veya sinema odanızda aydınlatmanın nasıl kullanılacağıdır.

Karanlıkta ne yapacağınızı bilmiyor musunuz?

Çoğu kişi en iyi televizyon izleme deneyiminin tam karanlıkta gerçekleştiğini düşünür. Ne de olsa ticari sinema operatörleri sinema filmlerini karanlıkta izletiyor, öyle değil mi?

Genellikle öyle değil. Sinema salonları genellikle baş üstü aydınlatmalarını tamamen kısarken duvarlar ve orta koridor boyunca ve sıraların sonlarında önemli ölçüde dimmerlenmiş vurgu aydınlatma kullanır.

Bir aydınlatma uzmanı ve Kentucky Üniversitesi İç Tasarım Fakültesinde doçent doktor olan Joseph A. Rey-Barreau’ya göre ticari sinema salonlarında kullanılan aydınlatma tasarımı, sinema keyfini evlerinin konforunda yaşamak isteyen tüketiciler için iyi bir başlangıç noktası.

Rey-Barreau açıklamasında, “Sinemada sadece perdeye odaklandığınızda gözleriniz o belirli ışık düzeyine adapte olacaktır. Evde televizyon izlerken ise genellikle o kadar fazla odaklanmayız.

Gözleriniz etrafa bakar ve genellikle arada sırada yerinizden kalkarsınız. Eğer az da olsa ışık olmazsa göz bebekleriniz çeşitli ışık düzeylerine ayak uydurmak için sürekli olarak büyüyüp küçülecektir. Bu da kafa karıştırıcı olabilir,” dedi.

Cleveland’da yer alan bir müşteri eğitim tesisi olan GE Aydınlatma ve Elektrik Enstitüsü müdürü Mary Beth Gotti, televizyon ve sinema odaları da dahil her odada kurulacak etkin aydınlatma tasarımının görsel konfor ve genel ambiyans ihtiyaçlarını göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

Gotti sözlerine “Çok amaçlı televizyon odasında iyi bir aydınlatma tasarımı daha rahat ve esnek izleme koşulları sağlamak için memnun edici ve çeşitli ışık düzeylerini sunacak birden fazla ışık katmanını içermelidir.

Bu tasarım, mekanın sadece bir amaçla kullanıldığı ticari sinema salonlarından biraz daha farklıdır,” diyerek devam etti.

Lokasyon, Katmanlar ve Dimmerleme Kapasitesi Önemli

Gotti’ye göre dimmerlenebilir, yumuşak ve duvara gömülü baş üstü aydınlatma ideal. Bu aydınlatma, bir gözünüzü patlamış mısırdan ayırmazken ve odaya girip çıkarken etrafınızı görmek için yeterli ışığı sağlarken televizyona odaklanmanıza imkan tanır. Gotti şunları öneriyor:

  • Dimmer kontrollü halojen PAR38 veya PAR30 projektör ampuller;
  • Düşük voltajlı dimmer kontrollü küçük boyutlu Precise MR16 projektör ampuller;
  • Dimmerli 15-watt R30 ve 20-watt R40 GE Energy Smart® CFL projektör ampuller veya
  • Düşük voltajlı GE Vio™ LED’ler ile donatılmış duvara gömülü donatılar verimlilik ve sonuna kadar kısılabilir aydınlatma sağlamaktadır.
  • Diğer bir taktik ise raylı aydınlatma ya da duvar lambaları ile sağlanan aydınlatmadır ve odaya hoş bir ışıltı vermektedir.
  • Taş, eskitme ahşap veya dokulu duvarlar üzerine yansıtılan temiz ve güzel halojen ya da LED duvar aydınlatmaları dinamizm katabilir ve alanı görsel olarak genişleterek görsel konforu artırır.
  • Duvarlardaki sanat eserlerinin halojen PAR projektör ampuller ya da MR16 gömülü armatürler, ayarlanabilir vurgu aydınlatmaları ya da raylı aydınlatmalarla ışıklandırılması görsel etkiyi artırır.
  • Duvar girintileri ya da mimari dikmelerde daha fazla sinema temalı görünüm için beyaz ışık, çeşitli renkler ve hatta renk değiştirme özelliğine sahip halojen ampuller veya LED’ler kullanın.
  • Rey-Barreau, Gotti’nin değerlendirmeleri ve ürün önerileriyle hemfikir. Televizyon ya da sinema odası aydınlatma tasarımı için en az iki aydınlatma konsepti kullanımının son derece önemli olduğunun altını çiziyor: ışık çeşitliliği (ışık katmanları) ve aydınlatma kontrolleri.

Rey-Barreau, “Aydınlatma tasarımınızı ele almaksızın en iyi televizyon izleme deneyimi için hazırlığınızı tamamlamış sayılmazsınız,” diyor.