z-kusagi-is-dunyasinda

Bir Güç Uyanıyor: Neden Z Kuşağı Alımını Yenilemek Stratejinizin Bir Parçası Olmalı?

Z Kuşağı geldi. Günümüzde, gittikçe daha fazla sayıda Z kuşağı çalışanı iş hayatına girmektedir. Kendilerini ön plana çıkarma eğiliminden dolayı stratejik önem taşımaktadır.

Bu nedenle İ.K ekipleri, Z kuşağı adaylarını nasıl işe aldıklarını, işe almadıklarını ve tuttuklarını yeniden düşünmek zorundalar.

Bu yeni kuşağın tamamının; dijital ve yerli teknolojiyle olan ilişkileri oldukça gelişmiş olup, neredeyse 7/24 teknolojinin içinde yer almaktadırlar.

Sosyal medya ve akıllı telefonların etkisi altında küçük yaşlardan itibaren büyüyen ilk grupturlar.

z-kusagi-is-dunyasi

Z KUŞAĞINI İFADE EDEN KELİMELER

Yapılan araştırmalarda Z kuşağını ifade eden “çalışma ortamı”, “esnek saatler”, “iyi ödeme”, “bedava yemek”, “şirket indirimi” ve “kolay iş” temel kelimeler olarak görülmektedir.

Peki bu hızla gelişen ve oldukça zeki genç nesili iş hayatına nasıl çekeceğiz?

Açıkçası, eski fikirler ve eski stratejiler onlarla çalışmaz. Birçok teknolojiyi, aracı, platformu ve çözümü birlikte kullanmaktadırlar.

İşyerinde cesurca yeni dijital gelişmelerin uygulanması isteniyor ise yapılacak şeylerin tüm faydalarını anlatıp mevcut kaynakları sunup gerekli esnekliğin teklif edilmesi bu kuşak için cazibe yaratacaktır.

Z kuşağını işe alırken en yeni işe alım teknolojilerini kullanmak işe alım sürecini hızlandıracaktır. Onları çekmek için bir “çok kanallı strateji” izlenmesi önerilmektedir. Dijital yerliler oldukları göz önüne alındığında, e-posta gönderme ve arama Z kuşağı için yeterli gelmeyecektir.

Chatbots gibi teknolojileri kullanan yeni yetenek araçları ile testler yapabilir, ayrıca, işe alım ilanlarınızındaki pozisyonları tanıtırken yaratıcı olmayı, YouTube, Snapchat ve Instagram gibi sosyal medya araçlarının kullanımı düşünülmelidir.

Kurumunuzu tanıtan bilgilerin yer aldığı görseller ve vermek istediğiniz mesajlara Facebook, LinkedIn veya Twitter gibi ortamlarda yer verilerek işveren markası oluşturmak üzere çalışmalar yapılmalıdır.

yeni-medya-nedir

Bu kuşak için soğuk ve dostça olmayan bekleme odaları, yorucu mülakatlar artık sona ermiştir. Mümkün olduğunca teknolojinin kullanıldığı mülakat teknikleri olumlu sonuçlar getirecektir.

Z kuşağının potansiyelini kullanabilecek teknolojiye duyarlı bir işe alım programı geliştirmeniz çok önemli olacaktır. İşe alım, ön eleme, eleme, beceri eşleştirme işlemlerini yapabilen yapay zekâ araçlarını kullanmak potansiyeli yüksek doğru adayların istihdamında insan kaynaklarının işe alım süreçleri kolaylaştıracak ve süreci hızlandıracaktır.

Z kuşağı çalışacağı işyerinde güvenilir ve zevkli bir marka hikayesi aramaktadır. Yapay zekâ tasarımları ile markaların adaylarla, çalışanlarla ve müşterilerle daha iyi bağlantı kurması sağlanır.

Tanınan bir marka ile çalışmak, çalışan deneyimi için bariz bir destek olacaktır. Yaptıkları güzel şeylerle tanınan ve bir şeyi temsil eden bir markaya sahip bir şirket için çalışmayı tercih etmiyor musunuz?

Z kuşağının özelliklerini bilerek işe alım süreçlerini adapte eden şirketler, çalışmak için tercih edilecek şirketler arasında üst sırada yer alacaklardır. Bunu bilerek işe alım süreçleri Z kuşağını da kapsayacak şekilde yeniden tasarlanmalıdır.