evden-calisam-home-ofis-calisma

Bu ayki yazımda; bugünlerde pek çok firmanın biraz da zorunlu olarak uygulamaya koyduğu uzaktan evden çalışmayı sizlerle paylaşmak istedim.Uzaktan veya evden çalışma,çalışanın mesai saatleri içerisinde yapacağı çalışmayı evden yerine getirmesidir.

İşyerinin tatil edilerek işin ihtiyaçlarına göre kişiye evden ulaşılması anlamına gelmemelidir. Uzaktan çalışmanın en büyük avantajlarından biri, çalışmak için belirli bir yerde olma veya fiziksel bir ofise gidip gelme zorunluluğunun olmamasıdır. Bilgisayarınızın ve internetin olduğu her yerde çalışabilirsiniz.

Tam zamanlı evden çalışmak yerine işin yapılış şekline göre çalışanlarla yapılacak anlaşmaya göre esnek çalışma tercih edilebilir.

Bu durumda kimileri sabah erken çalışmayı, kimileri ise daha geç saatlerde çalışmaya başlamayı tercih edebilirler. Ancak çalışmalar başka kişilerin işlerini de etkiliyorsa onların işlerine sekte vurmayacak zaman aralığında çalışıp beklenen işi zamanında bitirmek gerekecektir.

Her gün bir işe gidip gelmek gerekmeyeceğinden kalabalık şehirlerde trafikte geçirilen en az 1-2 saatlik zaman dilimi de evden çalışan kişiye kalacaktır. Uzaktan çalışma her iki taraf için de daha az maliyetlidir. Şirketler de ofis kiraları, yol masrafları ve diğer ofis giderlerinden büyük ölçüde kar sağlarlar.

Çalışanlar çalışma ortamlarını istedikleri gibi dizayn edebilirler. Kimileri sessiz ortamda çalışmayı yeğlerken, kimleri müzik dinleyerek çalışmak ister.

Uzaktan çalışmanın iş disiplini ya da iş yaşam dengesi bakımından bir takım dezavantajları olabilir. Kimileri günlük ev yaşamı, dinlenme ya da eğlenceye daha fazla vakit ayırma eğiliminde olurken, kimileri de bilgisayar başında çok fazla vakit geçirebilirler.

Diğer yandan sosyalleşme isteği uzaktan çalışan bir çok kişide görülen bir sendromdur. Sürekli evde kalarak çalışılacaksa bu bir de fiziksel aktivite eksikliğine de yol açar.

Evden çalışıldığında fiziksel aktivite az olur ve bilgisayar karşısında ve masa başında geçirilen vakitler artar. Bu da karpal tünel, bel ağrısı, boyun ağrısı gibi sektörel hastalıklara yol açabilir.

Bu konuda yapılacak en etkili çözüm, çalışma saatlerinin esnekliğinden faydalanarak spor salonuna gitmek ya da en basiti ise evde günde 15-20 dk ayırarak egzersiz yapmaktır.

Eğer o gün çalışamayacaksanız bunun önceden yöneticinize ve çalışma arkadaşlarınıza haber vermek gerekir. Her şeyde olduğu gibi burada da “güven” asıl meseledir.

Hangi iş üzerinde çalıştığınızı, o an ne durumda olduğunuzu, ne zaman biteceğini ve yardıma ihtiyacınız olup olmadığını sürekli paylaşmak faydalıdır.

Birlikte çalıştığınız takım ile iletişimde kalmak, ihtiyaçları olduğunda onlara yardım etmek, size sorulan sorulara zamanında cevaplamak, sosyal kanallarda var olmak, takımla iş dışında sosyal paylaşımlarda bulunmak ve yaptığınız işi insanlara göstermek önemlidir.

Teknolojik imkanların her geçen gün arttığı dünyamızda önümüzdeki dönemde ofis alanlarına çok daha az ihtiyaç duyulacağını ve uzaktan çalışmanın çok daha fazla yaygınlaşacağını görebiliriz.

Görüşmek dileğiyle..