on-boarding-fikirleri

Yapılan araştırmalara göre yeni işe alınan kişilerin %20’si ilk 45 günde işten ayrılıyorlar. %77’si ilk altı ay içerisinde şirkette kalma veya gitme kararı veriyorlar. 2020 yılından itibaren işgücünün %47’si Z kuşağı olmuş durumdadır.

Şirketlerin yetenekli çalışanlar ve harika ürünlerin yanı sıra iyi bir Onboarding süreçlerine ihtiyaçları vardır. Onboarding sürecini kolaylaştırabilirseniz, şirketin büyümesini hızlandırabilirsiniz. Kolay bir Onboarding süreci, yeni işe alınanların daha çabuk üretken olmasını ve mevcut projelere daha çabuk adapte olmalarını sağlayabilir. Peki yeni işe alımlar için ne tür Onboarding fikirleri olabilir?

ise-yeni-baslayanlar-icin-arkadas

Onboarding Fikirleri

  • Hoş Geldiniz Hediyeleri

Yeni işe başlayanlar için harika bir Onboarding fikri, onlara bir hediye sunmaktır. Bu, çörek, kurabiye veya bir kafeye ait hediye kartı gibi basit bir şey olabilir. Hediyeler, onları işe gelmeleri için teşvik edecek, takdir edildiklerini ve hoş karşılandıklarını hissettirmenin bir yolunu sağlayacaktır.

Ayrıca, onlara bir hediye sunmak kişilerin morallerini yükseltecek ve bu da işyerindeki performanslarını olumlu yönde etkileyecektir.

  • Sanal Turlar

Sanal turlar yeni işe başlayanlar için Onboarding uygulamaları olarak kapsamlı ve etkilidir. Yeni işe alınanlara, şirket ve sunduğu hizmetler hakkında bilgi içeren bir çalışan hizmetleri portalı kişileri bilgilendirmek için güzel bir kaynaktır.

Portalin mobil olması kişilerin cep telefonundan erişimi kullanımı daha kolaylaştıracaktır. Bu çalışan portalinde şirketin kültürünü, beklentilerini ve kilit kişilerini yeni işe alınanlara tanıtan videolar da oluşturabilir.

Sanal turlar aracılığıyla yüz yüze tanıtımlar yapmak, yeni işe alınanların ofise adım atmadan önce hoş karşılandıklarını ve ekibin bir parçası olduklarını hissetmelerine yardımcı olabilir. Bu, işverenler için iş gücü devrini azaltma ve yeni işe alınan çalışanlar için daha iyi işe alım deneyimleri sağlama açısından faydalı olabilir.

  • Yeni İşe Alınan Kişiye Bir Arkadaş

Yeni işe başlayan çalışanınız için bir arkadaş ayarlamak, olumlu bir işe alım deneyimi yaratmaya yönelik fikirlerden biridir. Kendilerini daha rahat hissetmelerine ve şirkete kabul edilmelerine yardımcı olur ve soruları olduğunda rahatlıkla bağlantı kurabilecekleri kontak birisi olur.

Arkadaşın şirket, kültür ve iş hakkında bilgili olması gerekir, böylece yeni işe alınan kişinin sistem ve süreçlerde daha hızlı bilgi sahibi olmasında yardımcı olabilir.

  • Etkili Onboarding Fikirlerini Keşfetmek

Yeni işe başlayanlar için Onboarding fikirleri zorlayıcı olabilir, ancak doğru fikirlerle sorunsuz ve etkili olabilir. İşe yeni başlayanların hoş karşılandıklarını hissetmelerini, ekiplerini ve şirket kültürünü tanımalarını sağlamak için zaman ayırmak önemlidir.

İşe alım sürecinin başarılı olduğundan emin olmak için yapılandırılmış eğitim, ayrıntılı iş tanımları ve düzenli kontroller sağlayın.

Şimdi harekete geçin ve yeni işe alımlar için bu işe alım fikirlerini uygulamaya başlayın!

Görüşmek dileğiyle…