untel-kablodan-bir-basari-hikayesi-daha

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleri ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Petrol Endüstrisinde Milli Teknolojiler Toplantısı (PEMTEK) 27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleşti.

Üretim anlayışında durmaksızın ilerleme hedefiyle yürüyen Üntel Kablo, geliştirdiği Elektrikli Dalgıç Pompa (ESP) Kablosu’nun Ar-Ge projesini sunmak üzere etkinlikte yerini aldı.

Üntel Kablo’yu temsil etmek üzere etkinlikte Üntel Kablo İç Satışlar ve Projeler Müdürü Sayın Onur Serhat Günan, Üntel Kablo Ar-Ge Müdürü Sayın Gürcan Gül ve Üntel Kablo Üretim Müdürü Sayın Mehmet Ali Duran hazır bulundular.

petrol-endustrisinde-milli-teknolojiler-toplantisi-gerceklestirildi

Toplantıda projeye dair sunumu Üntel Kablo adına Gürcan Gül gerçekleştirdi.  Ar-Ge Müdürü Gürcan Gül; projenin teknik detaylarını ve tüm geliştirme süreçlerini toplantıda yaptığı sunumla tek tek anlattı. Projenin kabul edilişini, teknik kısımlarını, proje için yapılan akademik görüşmelerin süreçlerini detaylandıran ve önemini vurgulayan Gül, projeye emek veren tüm ekibe teşekkür ederek sunumunu sonlandırdı.

Yerli üretime katkı sağlayan Üntel Kablo; daha önceki Türkiye’nin göz bebeği projelerinde yerini alan markalardan olmayı başarmıştı.

Bu projelerden son dönemlerde en çok öne çıkanlar; Osman Gazi Köprüsü’nün yapımında kullanılan altyapı, inşa ve sualtı kabloları, yeni İstanbul Havalimanı projesinde pist aydınlatma kabloları ve Türkiye’nin ilk yerli üretimi, çok amaçlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu’da yer alan askeri gemi kabloları olmuştu.

Mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji alanında parlayan Üntel Kablo; milli petrol şirketimiz olan Türkiye Petrolleri’nin “ESP Kablo Tasarım ve İmalat Projesi” üreticiliğini de hali hazırda yürütmeyi sürdürüyor. 1972 yılında İstanbul Kağıthane’de üretime başlayan Üntel Kablo, 1983 yılında fabrikasını genişlettiği İstanbul Ümraniye’deki faaliyetlerinden sonra deyim yerindeyse kabuğuna sığamadı ve nihayet 2009 yılı sonunda, Kocaeli Dilovası’nda 43 dönümlük arazi içinde 32.000 m2 kapalı alandaki fabrikasıyla büyümesini sürdürdü.

Dünyanın en modern teknolojisine sahip fabrikasının açılışını kablo sektöründe büyük ilgi uyandıran Üntel Kablo, yükselen trendiyle üretimini sürdürüyor.