Kraus Naimer markasının Türkiye pazarındaki lisanslı üreticisi KARDEŞ ELEKTRİK Arnavutköy’de bulunan fabrikasında %100 yerli kesici ve ayrıcı discrepancy şalterlerini üretmeye devam ediyor.

Discrepancy Şalterleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Discrepancy şalterler; kesici, ayırıcı ve topraklama ayırıcısı sistemlerinin kumanda edilmesi ve sürekli kontrol altında tutulması amacıyla şalt sektöründe sıklıkla kullanılan cihazlardır.

Orta ve yüksek gerilim hatlarında bulunan kesicilerin ve ayırıcıların sağlıklı çalışma düzeneği ve doğru sıralama ile çalışması can ve mal güvenliğinin sağlanması için çok önemlidir. Kesiciler gerilim hattındaki akımı ve kısa devre akımını kesmeye yararken ayırıcılar da yüksüz durumdaki hattın izole edilmesine ve tam güvenliğin sağlanmasına yarar.

Kesici aracılığı ile sistem yüksüz konuma getirildikten sonra ayırıcının devreye girmesiyle hat ayrılır. Enerjili sistemlerde bu sıralamanın ardından enerjisi kesilmiş devre veya hatların üzerinde kalan birikmiş enerjinin toprağa aktarılması için de topraklama ayırıcıları devreye girer.

Enerjiyi kesmek için izlenmesi gereken sıralama kesici, ayırıcı ve topraklama ayırıcısı olarak devam eder. Enerjiyi yeniden vermek için ise işlemler sıralama tersten izlenerek uygulanır.

Can ve mal güvenliği açısından en büyük riski de bu sıralamanın bozulması ortaya çıkarır. Riskin sıfıra indirgenmesi içinse kesici ve ayırıcılar arasında düzeni sağlayan farklı kilitleme düzenekleri bulunmaktadır.

Bu düzenekleri kumanda eden discrepancy şalterler çoğu zaman Metal Clad adı verilen orta gerilim hücrelerinde adetli olarak görülür.

Türkiye Pazarında İlgi Görmeye Devam Ediyor

2021 yılında Türkiye’nin farklı bölgelerinden yoğun talep gören Kardeş Elektrik, bu yıl discrepancy şalter pazarında çok önemli bir paya sahip oldu.

Özellikle döviz kurlarındaki dalgalanmaların ardından sanayi sektörü, mecburen ithal edilen yurt dışı menşeili pahalı şalterler yerine daha ekonomik olan yerli şalterleri tercih etti.

Ürünlerin akredite sahibi laboratuvarlar tarafından verilen uygunluk sertifikası tüketiciye güven verirken; Kardeş Elektrik tarafından yürütülen özenli teslim süresi, uzmanlar tarafından verilen satış sonrası destek uygulaması ve tüm talep ve ihtiyaçlara yönelik üretim yelpazesi çalışmaları tüketici tarafında ayrıca tercih sebepleri doğurdu.

Bu girişim ile fabrikasının üretim kapasitesini ve istihdamını arttıran marka, hak ettiği ilgiyi görerek hem Türkiye ekonomisine hem de marka değerine güzel gelişmeler kazandırdı.

Sektördeki firmalara yerli ve ekonomik discrepancy şalterler üreten Kardeş Elektrik, pazara ciddi bir alternatif sunarak beğeni ve tebrikleri toplamaya devam ediyor.

Kardeş Elektrik’in Discrepancy Şalteri Yolculuğu

Çalışma hayatına başarı ile devam ederken 2020 yılının başında “Doğru ürünü, doğru zamanda, doğru fiyatla.” mottosu ile discrepancy pazarına girmek için harekete geçen Kardeş Elektrik, pazarda yerli üretim discrepancy şalter olmadığını ve ürünün yalnızca döviz bazlı olarak ithal edildiğini saptamıştı.

Kraus Naimer’ın lisanslı üreticisi unvanını kazanarak bu üretim atağına geçmelerindeki en önemli sebebin dışa bağımlılığı azaltmak olduğunu belirten marka, pazarın ihtiyaçları doğrultusunda kesici, ayırıcı ve topraklama ayırıcısından oluşan 3 tip discrepancy şalterlerini TEİAŞ standartlarına uygun olarak üretmeye başlamıştı.

Kardeş Elektrik tarafından Arnavutköy’de bulunan fabrikada %100 yerli olarak üretilen discrepancy şalterler yapılan değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda uygunluk alarak şartnamelerde yer almıştı.

Ayrıca discrepancy şalterler Ankara’da bulunan akredite olmuş LVT Test Laboratuvarı’nda, TEİAŞ yetkililerinin de katıldığı 110 VDC gerilim kademesinde, standartlar tarafından istenen ve TEİAŞ yetkililerinin de talep ettiği testlerden geçirilmişti.

Özellikle talep edilen 110 VDC endüktif yük akımında 12 Amperi kesme testini de başarı ile geçen şalterler onaylı test belgesini almıştı. Bazı pilot projelerde kullanılan şalterler performans ve kalite açısından resmi olarak da test edildi ve kullanıcısı tarafından onay aldı.