reklam-nedir-satislara-etkisi-nasildir-gorsel-1.jpg

Firmaların, satışları arttırma durumları, reklama başvurma nedenlerinden biridir. Firmalar, pazarla ilgili bütün amaçları için reklama başvurmaktadır.

Üstelik reklama başvurmadan önce toplumsal analizler yapmaktadır. Pek çok firma, toplumsal analizlerin sonucunda, reklam kampanyaları yürütmesi gerektiğine karar vermektedir.

Firmanın ürün ve hizmetlerinin tanınmaması, ürün ve hizmet özelliklerinin bilinmemesi, markalar hakkında tüketicilerin bilgilerinin olmaması, pazarda benzer ürün, hizmet üreten firmaların varlığı ve bunların risk oluşturması gibi nedenler, reklam yapılmasının gerekliliğini ortaya çıkaran nedenler olmaktadır.

Öyleyse, reklamın satışlar üzerinde etkisi vardır. Hatta sadece satış üzerinde değil, firmanın bütün amaçları için etkili olabilmektedir.

Reklam tüketiciler ile firmalar arasında, ayrıca, firmaların ürün ve hizmetleri arasında çeşitli bağlar kurmalarını sağlar.

Bu bağlar tüketicilerin, firmaların ürettikleri ürün ve hizmetleri sahiplenmelerini, onlara güven duymalarını, onları benimsemelerini sağlayarak satın alma davranışlarını etkiler.

Reklam, satışların arttırılması için, birbirinden farklı yollara başvurmakta ve genellikle başarılı olabilmektedir.

Firmalar, reklamın satışları etkileyebilmesi için, tüketicilerin beğendikleri, duygusal yönden bağlılık hissedebilecekleri, özen duydukları, arzu ettikleri pek çok unsuru kullanarak, tüketicilerin, kendi ürün ve hizmetlerini, kullandıkları unsurlarla bağdaştırma, özendirme, kıyaslama, özdeşleştirme yapmalarını ve onları tercih etmelerini ister.

Reklam her şekilde satışların arttırılmasını sağlayabilmektedir. Tüketicilerin isteklerini, tercihlerini, yaşam kültürlerini, gelecekle ilgili beklentilerini, yeme – içme kültürlerini etkileyerek, bunlara yön verebilmekte ve kendi amaçlarına ulaşabilmektedir.

Bilindiği gibi satışlarının artması, firmaların amaçlarından sadece bir tanesi olmaktadır. Bununla birlikte, tüm amaçlarını reklam kampanyalarıyla yönlendirebilmektedir.

Zaten, günümüzde reklamın tek başına bir sektör haline gelmesini sağlayan nedenler de, firmaların hem her türlü amaçlarını gerçekleştirebilmesidir.

Nurşah SUNAY
1983 İstanbul doğumlu olan Nurşah Sunay aslen Of’ludur ? Elektrik Aydınlatma sektöründe reklam satışı, marka danışmanlığı, sektörel fuar hizmetlerine kadar olan tüm Satış-Pazarlama birikimini, 2010 yılında kurduğu Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dijital Dergisi’ne taşıyarak sektöre önemli katkı sunan bir medya organı oluşturmuştur. Farklı disiplinlerde bilgi edinmeyi kişisel ilgi alanı olarak benimsemiş; Ekonomi alanında Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler Borsası, Dinler Tarihi alanında İlahiyat ve Gazetecilik alanında Yeni Medya lisans ve ön lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Evli ve 4 çocuk annesi olan Nurşah Sunay, tüm mesleki faaliyetlerini, Sektörüm Dergisi’nin Dijital Medya Direktörlüğünü de üstlenen eşi Serdar Sunay ile birlikte yönetmektedir.