instagram-reklam-hikaye-okulu-gorsel-1

Facebook, 2012 yılında yaklaşık 1 milyar dolar nakit ile Instagram’ı satın aldığında, Instagram 2 yaşından küçük hiçbir geliri olmayan sadece fotoğraf paylaşımı yapılan bir mobil uygulamaydı.

Bu satın alma bir çok kişi tarafından şüpheyle karşılanıp Mark’ın parası çok nede olsa diye yorumlanırken satın almadan sadece 2 sene sonra Instagram’ın değeri 35 milyar dolara çıkmıştı bile. Sadece 4 yıl sonra Bloomberg , Instagram’ın değerinin 100 milyar dolara yakın olduğunu açıkladı.

Aylık 1 milyar aktif kullanıcısı, 2014 yılından günümüze %357 kullanıcı artışı, tek başına 100 milyar $’ı geçen piyasa değeri ile günümüzün en popüler sosyal medya platformlarının başında gelen Instagram tüm bu popülerliği ile birlikte tüketicilerin alışveriş tercihlerini belirleyen bir platform haline geldi. Öyle ki günümüzde Facebook ve Pinterest bile bu konuda Instagram’ın gerisinde kaldı.

Bu konudaki en mantıklı açıklamayı Adweek ifade etti: “Dünya sosyal medyaya kaydıkça, tüketiciler satın alma kararları için diğer tüketicilere bakıyor. Tüketiciler eskisi gibi şirketlerin söylediklerini değil sosyal çevrelerindeki sevdikleri insanların satın aldıkları ürünleri veya yorumlarını dikkate alıyorlar.”

Instagram kullanıcılarının %72’si, uygulamaya göz atarken gördükleri bir paylaşıma göre satın alma kararlarını belirliyor. Bu büyük oranı göz ardı edip Instagram’ı sosyal medya pazarlamanıza dahil etmiyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz.

Üstelik yapılan başka bir araştırmada tüketicilerin satın alma davranışını etkilemek için büyük bir ünlüye gerek olmadığı ortaya çıktı. Hayranlar ve marka savunucularının satın almayı tetiklemesi % 8 oranındayken, ünlüler sadece % 1.6 kaldı.

Instagram’ın muhtemelen B2B‘den daha fazla B2C olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bunu herkesin kendi markasını veya ürününü / yazılımını / hizmetini tanıtmak ve mevcut müşterilerini etkilemek için kullanabilir.

Peki, Sosyal Medya Pazarlamasında Instagram’dan Nasıl Faydalanacağız?

Benim naçizane tavsiyem Instagram’ın hikaye bölümüne verilebilecek reklamlardır. Bunu söylememin temel nedeni günde yaklaşık 400 milyondan fazla kişinin Instagram hikayelerini izlemesi ve en çok izlenen hikayelerin ise %45’inin işletmelerden gelmesi.

Instagram’da Bu Platformda Hikayeler Hakkında Kullanıcılara Yardımcı Olması İçin Hikaye Okulu (https://business.instagram.com/a/story-school/) ile pazarlamacıların ihtiyaç duyduğu her şeyi öğreten bir platform.

Instagram Hikaye Okulu’nda doğru görselleri kullanmak, ilham almak, hedef kitle seçimi ve etkili reklamlar yapabilmek için gerekli bir çok eğitici materyali bulabilirsiniz.

Instagram Hikaye Okulu (Instagram Story School) Nedir?

Instagram Story School, işletmelerin pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak hikayeleri daha iyi kullanmalarına yardımcı olmak için Instagram tarafından oluşturulan ücretsiz bir eğitim merkezidir.

Instagram Story School, pazarlamacılara yardımcı olmak için aşağıdaki sayfaları sunar:

Hikaye Oluşturma: Instagram Hikaye reklamlarının temellerini öğrenme, hikaye reklamlarını oluşturan öğeler ve hikayenizi yayınlamak için Instagram’dan hangi yaratıcı araçların size sunduğu yararlar.

Hikayeyi Düzenleme: Hikayenizi daha ilgi çekici hale getirmek ve hikayenizi bir sonraki seviyeye taşımak için ne tür çıkartma ve filtreler kullanabileceğiniz.

Hikayelerinizi Nasıl Büyüteceğiniz: Diğer işletmelerin Instagram Hikaye Reklamlarını ve yaşadıkları  başarıları nasıl kullandığını görerek gelişim sağlayabilmek.

Yaratıcı İpuçları: Instagram, reklam öğelerinizi aklınızda bulundurmanızı sağlayacak içerik fikirleri, yaratıcı düşünceler ve uygulamalar da dahil olmak üzere, reklam öğelerinizi akıcı hale getirmek için çok sayıda fikir sunar.

Platformun kendisinin ortaya çıkardığı harika bir reklamı oluşturmak ve başlatmak için başvurabileceğiniz en kapsamlı kılavuzdur.

Instagram Hikayelerinde Verebileceğiniz Reklam Çeşitleri

Instagram’a göre Instagram Hikayeler Reklamları ile şunları yapabilir:

“Potansiyel müşteriler ile etkileşim kurun. Hikâye reklamlarındaki, kaydırma özelliği hikayenizin sonuna eklenir, böylece potansiyel müşterilerinizi web sitenize gönderebilirsiniz.

Basitçe söylemek gerekirse  Instagram Hikaye Reklamları, işletmelerin hedef kitlesinin önüne ürün almaları için benzersiz bir yoldur.

Diğer sosyal platformlardan farklı olarak Instagram, görsel pazarlama için harika bir araçtır; Bu nedenle, bu reklamlar pazarlamacıların yaratıcı olmaları için benzersiz bir yol sağlar.

Bir Instagram kullanıcıysanız muhtemelen bir hikaye reklamıyla karşılaşırsınız. Hikaye reklamları platformda arkadaşlarınızın yüklediği hikaye arasına eklenen 15 saniyelik tam bir video klip veya 5 saniyelik bir görseldir.

Pazarlamacılar olarak, doğru mesajı, doğru kitleye, doğru zamanda ulaştırmak için Instagram Hikaye Reklamları harika bir yoldur.

Instagram Hikayesi Reklamları için oluşturduğunuz içeriği geliştirmenin birkaç yolu vardır:

Çıkartmalar, uygulamalar veya hatta çizimler gibi özelliklerden ve araçlardan yararlandığınızda, içerik daha ilgi çekici ve heyecan verici olur.

Örneğin, Boomerang videoları döngülemek için gerçekten eğlenceli ve izleme oranlarını arttırmak için bir yoldur.

Mümkün olduğunda, Instagram Hikaye Reklamınıza ses ekleyin. Instagram Hikayelerinin video mesajlarının% 60’ı sesle çalınır.

Video kliplerinizi hızlandırmak ya da mesajınızı iletmek için onları yavaşlatmak için ilginç bir yoldur.  Örneğin: Pişirilmiş yemeklerin bir masaya yerleştirilmesi sürecinin hızlandırılması ve bir metin yerleşimi eklenmesi, yemek takımı servisini göstermek için eğlenceli bir yol olabilir.

İzleyicinin anlattığınız şeyler ile ilgilenmesini sağlamak için farklı videoların kısa kliplerini bir araya getirebilirsiniz.

En önemlisi, eğlenirken markanızın çizgisinde kalmayı unutmayın. Çünkü Instagram hikaye reklamları halen şirketinizi temsil etmektedir.

Instagram Hikaye Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Instagram hikaye reklamları için bir Facebook hesabınızın olması, Instagram hesabınızın ticari ve Facebook ile Instagram hesabınızın birbirine bağlı olması gerekmektedir. Facebook Reklam Yöneticisi’ ne girerek bir Instagram Hikaye Reklamı oluşturabilirsiniz.

  • Reklam Yöneticisi’ne gidin
  • Kampanyanız için en uygun olan hedefi seçin
  • Hedef kitlenizi seçin
  • Yerleşim kontrol panelinde Hikayeleri seçin
  • Kampanya için bütçenizi belirleyin
  • Açılır menüden işletmenizin Instagram kullanıcı adını seçin
  • Reklam biçimini seçin (Video veya görsel)
  • Reklamınızı gözden geçirin ve doğrulayın

Tebrikler reklamınızı oluşturdunuz. Bundan sonraki adımda Facebook tarafından kısa süren bir incelemeden sonra size olumlu veya olumsuz cevap gelecektir.

Eğer reklamınız platformun reklam ilkelerine aksi bir durum içermiyorsa onaylanacak, reklam ilkelerini ihlal ediyorsa sebebiyle birlikte onaylanmayacaktır. Onaylanmayan reklamı yeniden düzenleyerek bir kez daha onaya gönderebilirsiniz.

Bol Kazançlı Satışlar Yapmanız Dileğiyle…

Ekrem Karataş
Sektörüm Dergisi dışında vakit buldukça farklı mecralarda SEO ve dijital pazarlama konusundaki yazılarım ile tecrübelerimi paylaşarak Arama motoru optimizasyonu konularında meraklılara yardımcı olmaya çalışıyorum. Seolog SEO firma sahibi Ekrem Karataş'ın verdiği hizmetler; Marka Danışmanlığı · Grafik Tasarımı · Dijital Pazarlama · BT Danışmanlığı · Reklam · Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) · Arama Motoru Pazarlama (SEM) · E-posta Pazarlama · Kurumsal Fotoğrafçılık · Web Tasarımı.