evde-led-aydinlatma-gorsel

Yatak odası evimizin rahatlama ve dinlenme mekanı olarak kabul edilmekle birlikte en önemli görevi dilendirici uyku ve daha fazlasıdır. Uyku ve dinlenme için gözde kamaşma yapmayan sıcak loş bir ışık gereklidir.

Bunun dışında okuma, çalışma, televizyon seyretme gibi aktivitelerde özel alanları aydınlatan ışık kaynaklarına ihtiyaç duyulur. Her yatak odası farklı ve benzersiz bir aydınlatma planlaması gerektirir. Burada önemli olan sizin yatak odanıza ait aydınlatma ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Ortam Aydınlatması

Ortam aydınlatması basit olarak tavandan yapılan aydınlatma biçimidir. Genellikle tavana asılan avizeler, armatürler ile yapılan aydınlatma yöntemidir. Evin eşyalarına uygun armatür veya avize seçimi önemlidir. Alternatif olarak modern tasarımlı evlerde tavana gömme aydınlatma markaları aygıtları da kullanabilirsiniz. Bir başka seçeneğiniz tavan kenarlarına uygulanan gizli aydınlatmalar olabilir.

Armatürlerle birlikte ışık kalitesine de dikkat etmek gerekiyor. Yatak odalarında rahat, gevşetici bir atmosfer için 2700 Kelvin renk sıcaklığı en ideal beyaz ışık rengidir. DIM edilebilen (ışığın kısılması) bir düzenek ile desteklenmesi daha da konforlu olur. Tabi seçilecek lambanın tasarruf için LED ışık kaynağı olması kaçınılmaz.

Görev Aydınlatma

Görev aydınlatması yatak odalarında belirli bir alan üzerine ışık yönlendirilerek görevler ve aktiviteler için aydınlatma sağlar.

Yatak odalarındaki görev aydınlatma uygulamalarının en yaygınları, lambaderler, oturma elemanına bakan okuma lambaları, komidin üzerine konmuş masa lambaları diyebiliriz. Eğer yazı yazmak veya bilgisayar konacak bir masanız varsa bu alana odaklanmış bir masa lambası çok faydalı olacaktır. Yine yatağın iki tarafına konulan aplikler farklı bir görev aydınlatma apartıdır.

Vurgu Aydınlatma

Vurgu aydınlatma tamamen dekoratif bir aydınlatma biçimidir. Genellikle bir mekanda sanatsal ögeleri, nesneleri vurgulayarak ortam oluşturmak ve öne çıkarmak için kullanılır. Yatak odalarında birkaç vurgu aydınlatma örneği şunlar olabilir; yılbaşı ışıkları, pencerelerin aydınlatılması, yatak çevresinin aydınlatılması ve çocuk odalarında gece lambaları gibi.

Odanızda sanat veya mimari özelliklere sahip objeler varsa bunları spot lambalarla vurgulayabilmeniz mümkün. Yine TV arkasında LED şerit ışıkların kullanılması çok yaygın bir kullanım. Renk ve ışık kontrast farkı yaratmak odanıza farklı bir görünüm kazandıracaktır.

Konfor için yatak odasındaki ışıkların DIM ediliyor olması çok faydalıdır. Yine yatağın başına konmuş yataktan kolayca ulaşabileceğiniz açma kapatma anahtarları büyük kolaylık sığlayacaktır. Aslında yatak odanızda LED şık kaynakları ile aydınlatmaları planlarken çok eğleneceksiniz.