elbi-elektrik-satis-ve-pazarlama-muduru-murat-cinlar-once-insan-mottosu-ile-uretmeye-devam-edeceğiz

Elbi Elektrik yaptığı yatırımları, çeşitlendirdiği ürün gamı ve günden güne geliştirdiği yurt içi operasyon becerisi ile 2022 yılında adından sıkça bahsettiren markalardan biri oldu. Son zamanlarda dikkat çekici bir yükselişe geçen Elbi Elektrik’in 2022 değerlendirmesini bir de firmanın Satış ve Pazarlama Müdürü Murat Çınlar’dan dinleyelim.

Bu Yıl İnsanların Sağlık Sendromunu Aşıp Ekonomik Sendrom İle Tanıştığı Bir Yıl Oldu

Konuşmasına genel olarak 2022 yılını değerlendirerek başlayan Murat Çınlar:

“2022’de ilk sırada diğer birçok sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de kuşkusuz enflasyon yer aldı. Pandemiye kadar adından çok da söz edilmeyen ve varlığı ticari projeksiyonlarımızda çok majör olarak yer bulmayan enflasyonist ekonomi ile çalışma modeli pandemi sonrası her iş modelinin etkileyici ve belirleyici unsuru olarak karşımıza çıktı. Sosyal hayatımızda pandeminin yarattığı defoyu iyileştirmeye çalışırken; enflasyon, alım gücü, TÜFE, ÜFE, asgari ücret gibi daha çok ekonomistlerin kullandığı terimlerin insanlarımızın günlük konuşmalarında işitir olduk.

elbi-elektrik-satis-ve-pazarlama-muduru-murat-cinlar

2022 global anlamda insanların sağlık sendromunu aşıp, ekonomik sendrom ile tanıştığı bir yıl oldu diyebiliriz. Tabi bu yıl her kaotik süreçte olduğu gibi beraberinde fırsatları da getirdi.”

Önceliğimiz Her Zaman Müşteri Memnuniyeti Oldu

Elbi Elektrik A.Ş. olarak 2022’deki önceliğimiz yine değişmedi. Anahtar ve priz pazarının önemli üretici markalarından biri olarak önceliğimiz her zaman olduğu gibi müşteri memnuniyeti odaklı bir yönetim anlayışı oldu.

Direkt ve endirekt müşterilerimizin en önemli memnuniyet unsurları olan; kalite, proaktif çözüm oluşturma, zamanında teslimat, fiyat istikrarı, rekabetçi bir satış pazarlama organizasyonu ve saha desteği gibi unsurları hassasiyetle yönettik ve karşılığını da bir önceki yıla göre 2 katın üzerinde ciddi bir büyüme oranı ile aldık.

elbi-vox

Elbi olarak anahtar ve priz ürün ailemize VOX ve JAZZ serilerini dahil ettik. Grup priz ve aksesuar ürün gruplarında yurt içi pazar payımızı önemli bir oranda artırdık. Türkiye’nin her bölgesinde sektörün önemli kırk distribütör firması ile temsil ediliyoruz. Bu yıl Elbi markamızın yaygın satış gücüne güç katan üç yüz satış noktasına ulaştık.

elbi-jazz

İş ortaklarımız ve ekibimizle birlikte iyi bir çalışma frekansı yakaladık. Siyasi ve ekonomik tarafta yıl içerisinde çok sık değişen parametrelere rağmen hızlı ve doğru aksiyonlar ortaya koyduk. Üretim planlama ve maliyet oluşturma adına objektif verileri elde etmenin zorluğuna rağmen fiyat istikrarımızı koruduk.”

Önce İnsan Mottosu İle Üretmeye Devam Edeceğiz

Son tahlilde 2022’de; arzın ciddi olarak talebin karşısında zaman zaman yetersiz kaldığı, ÜFE ve TÜFE arasındaki makro farkın üreticilere maliyet yapmada sorunlar yaşattığı, likit finansal varlıklardan ziyade tercihin ürün olduğu, ticaret erbabı birçok aktörün çok cesur bir şekilde stoklarını güçlendirdiği bu yılda yerli üretim ve üreticinin öneminin daha da arttığını gözlemledik.

Elbi Elektrik olarak 2023 yılını her şeyden evvel Cumhuriyetimizin 100. yaşı olması nedeniyle çok özel bir yıl olarak niteliyor ve büyük bir onur, gurur ile idrak edeceğimiz bir yıl olarak görüyoruz.

Bu özel yılda üretim ve sanayileşmeye olan ilginin ve desteğin artarak devam edeceğini değerlendirmekteyiz. Bu hedef ve bütün enerjimiz ile yine “Önce insan” mottosu ile üretmeye devam edeceğiz.

Ülkemiz genç ve dinamik bir nüfusa sahip, karamsar senaryoları konuşarak söylem dolu bir yıl geçirmek niyetinde değiliz.

2023 Yılı İçin Yeni Yatırımlar Yolda

“Ar-Ge çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz. Dijitalleşme adına yapacağımız çok iş var. Maalesef deprem ülkemizin bir gerçeği bu sebeple sağlam yapılar üretmeliyiz.

İnşaat sektörünün özellikle konut tarafında (hem yenileme hem de yeni konut imalatı) mevcut potansiyeli kullanacağı bir yıl olacağını öngörmekteyiz.

Lakin ülkemizde özellikle konutlarda bu yıl yaşanan makro fiyat ve kira artışları ile ciddi bir konut açığı olduğunu hep birlikte gözlemledik. Devletin ve özel sektörün konut yatırımlarına hız vereceği bir yıl olacaktır.

Ülke olarak enflasyon ile mücadelede bağışıklığımız daha da güçlendi. Enflasyonun olumsuz efektinin 2022 yılına göre az olacağını değerlendiriyoruz.

2023‘de hedeflerimizi büyüterek; mütemadiyen müşterilerimizin yanında ve aktif olarak sahada olan Elbi ekibi ön plana çıkacak çalışmalarımızın en önemli parçası olacaktır.

Yerli ve milli bir marka olmanın rekabetçi yanımıza sağladığı katma değeri sektörümüze hissettirmeye devam edeceğiz. Konsantrasyonu sadece ve sadece anahtar ve priz olan bir marka olarak sektörün ve iş ortaklarımızın önerilerini ve tavsiyelerini ortak bir payda da buluşturarak pazarlama planlamalarımızı ve kampanyalarımızı birlikte yöneteceğiz.

Son olarak; aslında iş modeliniz ve sektörünüz ne olursa olsun. Temelinde güven olmalı kanaatindeyim. Ülkemizi terk ederek, bardağın boş tarafından bakarak ve tabi çalışmadan sadece söylem ile fark yaratmak mümkün değil.  Ülkeme, sektörümüze, iş ortaklarımıza ve en önemlisi ekibime güveniyorum. “ELBİrliği” ile büyümeye ve gelişmeye devam edeceğiz.