elbi-elektrik-enis-alkan-ile-anahtar-priz-sektoru-roportaj_2

Alkanlar Şirketler Grubu

Yarım asırdan bu yana elektrik aydınlatma, anahtar priz sektöründe faaliyet gösteren Alkanlar, 1974 yılında İsmail Alkan tarafından kuruldu. Büyüyen ve gelişen Türkiye fotoğrafında, daima ilerleme kaydeden firma; sektörde haklı bir saygınlık kazanmış güçlü firmaların da başında geliyor.

Alkanlar Grup; Türk elektrik ve aydınlatma sektörünün gelişmesine; ülke ekonomisine katkı sağlayan ihracat çalışmalarının artmasıyla, dünya çapında birçok ülkede gurur verici işlere imza atarak en yüksek katkıyı sağlayan firmalarımızdan biri olmayı başardı.

Alkanlar Grup şirketleri 

  • Alkanlar Elektrik,
  • Alkanlar Dış Ticaret,
  • Alkan Kablo,
  • Meltem Grup Pazarlama
  • Ledram Aydınlatma,

olarak 5 şirket bulunduran firma, 2019 yılı itibariyle sektörde pek alışık olmadığımız türden bir satın almaya da imza atarak, elektrik anahtarı üretiminde bir dünya markası olan El-Bi elektriği bünyesine kattı.

Hemen her zaman yabancı şirketlere satılan markalarımızın haberini almaya alışık olduğumuz elektrik sektöründe, hepimizin takdirini kazanan Alkanlar’ın bu başarısında, İsmail beyle beraber, 2.jenerasyonun başarılı adaptasyonları ve yetkinliklerini göz ardı etmemek gerekiyor.

Bu isimlerden biri olan EL-Bİ Elektrik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Enis Alkan ile önümüzdeki dönem anahtar sektöründeki planları ve yeni yapılanmaları üzerine konuştuk. Keyifli okumalar..

Nurşah SUNAY: Enis bey, EL-Bİ elektrik anahtarı denince ilk akla gelen markalardan biri.. Evine dönmesini sağladığınız marka, şimdi Alkanlar Grup bünyesinde faaliyetle- rini sürdürecek. Bu süreçte neler değişecek, nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz biraz bahseder misiniz?

Enis ALKAN: EL-Bİ tam otomasyon sistemiyle son teknoloji makine parkuruna sahip son derece donanımlı bir üretim tesisine sahiptir. Geçmişten gelen ciddi başarılarıyla sektörde ve kullanıcılarda iyi iz bırakmış ciddi bir marka değeri var.

enis-alkan-elbi-gorsel

Alkanlar’ın yarım yüzyılı aşan köklü tecrübesiyle bu kapasite bir araya geldiğinde, bayilerimiz ve kullanıcılar nezdinde daha başarılı çalışmalar yürüteceğimize inanıyorum.

Bununla beraber, operasyon bölümünde bir çok alanda yeniden yapılanma sürecindeyiz. Var olan sistemde gördüğümüz eksikleri gidermek amacıyla, marka değeri ve pazarlama stratejilerini önceleyen bir dizi kararı uygulamaya koyduk.

Eski EL-Bİ ekibinden ciddi isimler halen görevinin başında ancak üretimden proje ekibine, satıştan pazarlamaya bir çok birimde yeni arkadaşlar da istihdam ettik. İyi bir marka olmak için üretim kapasiteniz tek başına yeterli değildir. Yanı sıra satış sonrası hizmetlerden, bayi etkileşimini artıracak birçok hizmeti de kusursuz sunmanız gerekiyor.

Bu anlamda bizim için çok değerli olan bayi kanalını aktif tutmak amacıyla; hem mevcutların arasına yeni bayiler ekliyor, hem de onların talep ve ihtiyaçlarını dinleyerek, dinamik bir yapı sağlayıp güven pekiştiriyoruz.

Peki ELBİ bayilerinizden gelen tepkiler nasıl, kabul görme noktasında zorluk yaşıyor musunuz?

Enis ALKAN: Nurşah hanım aslına bakarsanız tam tersini yaşıyoruz diyebilirim. Elektrik aydınlatma sektörünün paydaşları, yerli üretimi ve üreticiyi desteklemek konusuna daima ciddi bir alaka göstermiştir.

Zaten uzun yıllardır dostluk bağımız bulunan birçok paydaşımızdan EL-Bİ bayisi olmak üzere birçok talep alıyoruz. Yanı sıra hiç tanımadığımız adayları, yalnız kapalı alanı 5 kat 2.500 metre² den toplam 13.000 m2 üzerine kurulu, tam otomasyon sitemine sahip olan tesiste gezdirmek bile markaya inanmalarını, güvenmelerini sağlamaya yetiyor.

Röportaj öncesi fabrikanın ciddi bir sessizliğe sahip olduğunu fark ettiğimde şaşırmıştım. Bu sessizliğin sebebninin, teknoloji ve dijital dönüşüm olduğunu mu söylüyorsunuz ?

Evet, sebebi tam olarak, tesisin son teknoloji üretim bandına ship olmasıdır. Enjeksiyon makinalarıda dahil en ufak bir ses duyamazsınız. Burada akredite bir laboratuvara da sahibiz. Eksiksiz bir üretim sürecini sağlayacak ciddi bir donanımla üretim yapıyoruz.

Toptancımız ve son kullanıcılar, eğer dünya standartlarında bir kaliteye sahip olacağına inanırsa önceliği yerli üründen yana kullanıyor. Bu hepimiz için memnuniyet verici bir durum. Bu pozitif fotoğrafa bizim sunmamız gereken katkılar da elbette var.. Bu anlamda ELBİ bayilerimizi korumak amacıyla, yönetim olarak Alkanlar Grup tarafında EL-Bİ ürünleri satmama kararı da aldık.

Anadolu ziyaretlerimiz dolayısıyla da biliyoruz ki; hangi sektör olursa olsun, bir paydaşın kapısından içeri girdiğinizde ilk sorularından biri; “Üretim tesisiniz var mı?” şeklinde olur.

Eğer biz kendimizi doğru anlatabilirsek, zaten karşımızdaki insanlar, EL-Bİ’den alınan her bir ürünle hem ülke ekonomisine, hem de istihdama katkı sağladığının bilincinde olan kişilerdir.

Dolayısıyla bu noktada en önemli şey, kullanıcıları dinlemek, taleplerini yerine getirmek ve bunu sürdürülebilir bir şekle getirmektir. Yeni fiyat listemizi oluştururken bile bayilerimizi önceledik.

Bayilerimiz sadece bu yeniliği gördüklerinde dahi, onları önceleyen, dinleyen bir çalışma yapıldığını görecekler. Hiçbir tereddüt yaşamadan çalışmalarını sürdürebilecekler. Stoklarına, raflarına, pazarlarına sahip çıkacağız. Öncelikle; İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Diyarbakır ve Samsun bölge bayilikleri açılacak.

Burada ilk tercihimiz yaklaşık 20,25 yıldır çalıştığımız eski bayilerimiz olacak. Kendileriyle devam etme şansı bulduğumuz tüm illerde, tercihimizi bu yönde kullanacağız.

Enis bey, tüm bu süreçte memnuniyetle, destekçiniz ve takipçiniz olmaya devam edeceğiz. Eklemek istedikleriniz var mı?

Enis ALKAN : EL-Bİ Elektrik olarak katkılarınız için tüm ekibinize çok teşekkür ediyorum. Yapacağımız çalışmaların hedefine ulaşması bakımından sunduğunuz hizmetleri önemsiyoruz.

Geleneksel medya aracı olan Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dergisi ile masaların üzerinde olmak bizim için çok önemlidir. Aynı zamanda Sektörüm Dergisi dijital hizmetlerinizde yer alarak da pazarlama çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Zaten özellikle sizin gibi ihtisas sahibi sektörel kuruluşlarımızla yürüttüğümüz çalışmalarımız, marka yönetimi tarafında hedeflediğimiz konu başlıkları arasında yer alıyor.

Aynı zamanda kurumsal kimlik çalışmalarından, kalite politikalarına kadar bir profil belirleyerek özel çalışmalar yürüteceğiz. Yürütülen her tür çalışmayı paydaşlarımıza ulaştırmak ve onları EL-Bİ’den haberdar etmek adına, bu faaliyetleri önemsiyoruz.

Çok yakında bir takım sürprizler ve kampanyalarımız olacak. Bu duyuruların yapılması ve tüm paydaşlarımızla dinamik bir ilişki kurup, aktif biçimde yönetmek üzere sürekli bizi takip etmek isteyecekleri bir ortam oluşturmak amacıyla desteklerinizi bekliyor, tüm okurlarınızı selamlıyorum.