buyuk-camlica-camii-aydinlatma-gorseli

Toplam 63 bin kişilik kapasitesiyle camiiye adını veren Çamlıca Tepesi’nde konumlanan Büyük Çamlıca Camii’nin iç aydınlatma ürünlerinin büyük çoğunluğu  ve aydınlatma kontrol sisteminin tamamı, Osram tarafından sağlandı.

Cami, İstanbul’daki 6 minareli en yeni cami olma özelliğini taşıyor. Cami içerisinde istenilen ambiansın yaratılması için toplam 4000 metre uzunluğunda Osram fleksible LED gizli aydınlatma ürünü kullanıldı, ayrıca 500 adedin üzerinde kontrol modülü 2 adet ana server ile toplam 3000 adet aydınlatma armatürü senkron olarak kontrol edebiliyor.

Sunduğu son teknoloji aydınlatma çözümleriyle özgün ve estetik aydınlatma stilleri yaratma fırsatı sunan Osram, Büyük Çamlıca Camii’nde kurduğu aydınlatma sistemiyle fark yarattı.

Özellikle büyük ve halka açık mekanlarda LED sisteminin yönetimini sağlayan yeni Sympholight teknolojisiyle Büyük Çamlıca Camii’ne ayarlanabilir farklı aydınlatma senaryoları tasarlandı.

camlica-camii-aydinlatma

Birbirine bağlı, kontrol edilebilir ve genişletilebilir bir sistem kuran Osram, caminin eskiyi ve yeniyi buluşturan özel mimarisine ve atmosferine uygun çözümler sağladı. Aydınlatma ve kontrol sistemi için 1196 adet yaklaşık 4000 metre uzunluğunda fleksible LED gizli aydınlatma ürünü, 963 adet Osram OT CV güç kaynağı, 529 adet e: cue Sympholight kontrol modülü ve bilgisayarı ile 720 adet Osram LED Engin LuxiTune aydınlatma modülü gibi farklı ürünleri kullanıldı.

Bir camiden çok daha fazlası

Toplam 63 bin kişilik kapasitesiyle ünlü Sultanahmet Camii ve Süleymaniye gibi İstanbul’u çevreleyen büyük Osmanlı dönemi camilerine komşu olan Büyük Çamlıca Camii, İstanbul’un Asya yakasında, camiye adını veren Çamlıca Tepesi’ndeki konumu ile şehrin büyük bir bölümünden görülebiliyor.

Genel mimari yapısında eski ve yeniyi birleştiren Çamlıca Camii’nin dış mimarisi geleneksele uygun olarak tasarlandı. İbadet alanının yanı sıra 11 bin metrekarelik müzesi, 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi, bir kütüphanesi, bin kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi ve 3 bin 500 araçlık kapalı otoparkı ile bir camiden daha fazlasını sunan Büyük Çamlıca Camii, Türkiye’nin en büyük camisi olarak da bir ilke imza atıyor.

Aydınlatma Haberleri kategorimiz ilginizi çekebilir..