bes-a-elektrik-ve-elektronik-arzu-rona-roportaj-2

Acil Aydınlatma Ürünleri Hakkında Kullanıcıları Bilinçlendirmeliyiz.

Nurşah SUNAY: Arzu Hanım söyleşimize başlarken başarılı özgeçmişinizi okurlarımıza gururla sunmak istiyoruz. Türkiye’nin en başarılı kadın girişimcilerinden biri olan Arzu Rona kimdir, aydınlatma sektörüne girişi ve çalışmaları neler oldu, anlatır mısınız?

Arzu RONA: Makina mühendisiyim. Üniversiteyi bitirdikten sonra Sabancı Center, Galeria AVM, Toyota Adapazarı fabrikası gibi ülkenin en önemli projelerine imza atan ve o dönemin en büyük Mekanik Tesisat Proje ve Uygulama şirketlerinden biri olan TOKAR’da 3 yıl proje mühendisi olarak çalışma fırsatım oldu. Sonrasında kendi işini yapma heyecanıyla, 1996 senesinde Beş A’ ya dahil oldum.

Bu dönemde, bir aile şirketi olan “Beş A” sadece elektronik balast ve elektronik trafo üretimi ile yoluna devam ediyordu. Ülkemizde 1999 yılı sonrasında deprem ve yangın sebepli kayıpları en aza indirmek amacıyla yangın ve güvenlik mevzuatı tekrardan düzenlendi.

Biz de ürün gamımıza, bu ürün gruplarını da ekleyerek acil durum aydınlatması ve acil durum çıkış yönlendirme armatürlerinin üretimine başladık.

5es-a-elektronik-arzu-rona-gorsel

Arzu Rona’nın kişisel hikayesini çabuk geçmeyelim… Bir takım özel eğitimler ve başarılarınızı biliyorum. Okurlarımızla da paylaşır mısınız?

Bir işletmeyi idare edebilmek için işletmeye çok yönlü bakabilmek gerekiyor. Bu sebep ile mevcut eğitimimi desteklemek ve geliştirmek amacıyla, bir arayış içindeyken karşıma çok özel bir program çıktı.

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs’ın tüm dünyada 10.000 kadına işletme eğitimi vermek üzere başlattığı, Türkiye’de ise Özyeğin Üniversitesi’yle iş birliği yaparak, 400 kadın işletmeciye alan açtığı 10.000 Kadın Girişimci programına başvuru yaptım ve seçildim. Bu, küçük çaplı bir MBA denilebilecek destekleyici bir eğitim programıydı.

Üretimden, finansa, dış ticaretten, muhasebeye, bir işletmenin ihtiyacı olan birçok konuda verilen bu eğitimde tanıştığım çok değerli hocalarımla eğitimim sonrası Beş A’nın stratejileri doğrultusunda çeşitli projeler yapma fırsatı buldum.

Bu programdan sonra yine uluslararası denetim ve danışmanlık hizmeti veren Ernest & Young firmasının işlerini büyütme hedefi olan kadın girişimcilere desteği olan EY Girişimci Kadın Liderler Programı’na seçildim. Üst düzey mentörluk desteği aldığım bu program ile iş yaşamıma bakış açımı değiştirdim diyebilirim.

Bugün biz Beş A’da beraber çalıştığımız arkadaşlarımıza faydası olabilecek her türlü eğitime destek olmaktayız. Mühendislerimizin yüksek lisans hatta doktora yapmalarından, beyaz mavi yaka ayırımı yapmadan çeşitli eğitim programlarına katılmalarına, hatta kendilerine fayda sağlayacak gelişim kitaplarının teminine kadar eğitim ile ilgili her türlü desteği vermeye gayret ediyoruz.

Bunların sonucunun işimize yansıyacağını düşünmekle beraber, onların özel hayatlarına da olumlu etkileri olacak bir destek olarak görüyorum.

Özellikle çalışanlarımızın hayatına bu şekilde dokunmak, öğrendiklerimi paylaşmanın yanı sıra, değerlerim ve görevlerim konusunda bana kendimi daha iyi hissettiriyor.

Arzu hanım, Beş A Elektronik olarak, güvenlik ürünlerinize ve sektöre ilişkin bir değerlendirme yapar mısınız, ne durumdayız?

Öncelikle acil durum aydınlatmasının çok hassas ve önemli bir konu olduğunu söyleyerek başlamalıyım.

Bu ürünler, kullanıldığı yerde ihtiyaç olduğu anda insanların hayatına mal olabilme sorumluluğu taşıyan güvenlik ürünleridir.

Üstelik sadece ürünü monte etmek ile işiniz bitti gibi bir durum söz konusu olamaz. Düzenli bakımlarının yapılması gerekmektedir. Her biri bataryaları ve ışık kaynakları sebebiyle yaşayan ürünlerdir.

Ürünün takılması kadar, sonrasında yapılacak kontroller, bakımlar ve varsa arızaların giderilmesi veya değişim süreçleri takip edilmelidir.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik de ilgili bölüm aslında çok açık olmasına rağmen, uygulama ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Örneğin; yönetmeliğe göre, acil aydınlatma, yönlendirme; bina sahibinin ve yöneticinin veya bunların yazılı olarak sorumluluklarını devrettiği bina yetkilisinin sorumluluğu altında, ilgili standartlarda belirtilen sistemin gerektirdiği periyodik kontrole, teste ve bakıma tabi tutulmalıdır.

Bir binada yönetici konumdaki kişi bu ürünlerin çalışır vaziyette olması konusunda sorumludur. Buna rağmen, konuya hassasiyet gösteren kullanıcı sayısı maalesef çok fazla değil.

Aslında ülkemizde, yönetmelik ve mevzuatlar da tüm standartların yeterli olmasına rağmen, uygulama ve denetleme konusundaki eksikliklerimiz sebebiyle ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.

Özellikle Avrupa ve Ortadoğu Bölgesinde ki ülkelerde da bu standartların yaptırımları ciddi olarak uygulanmakta. İngiltere’de ilgili sorumluya hapis cezasına kadar uzayan ağır yaptırımlar var.

Ortadoğu Ülkelerinde de  durum  ülkemizdeki uygulamaya göre çok daha iyi. Bu ülkelerde sadece acil aydınlatma değil, yangın ve güvenlikle ilgili tüm ürünlerin denetlendiği birimler oluşturulmuş.

Her ülkeye ait özel belgeler mevcut. Ürününüz AB standartlarında değil ve test raporlarınızda eksiklik varsa, bu kurumlara başvuru bile yapamazsınız.

Tüm raporlarınız uygun bulunup başvurunuz tamamlandığında size özel bir sertifika veriliyor. Ancak bu sertifikayı aldıktan sonra ülkeye ihracat gerçekleştirebiliyorsunuz. Ürünleri ülkede satan veya uygulayan firmalar da bu kurumdan ayrıca onaylı olmak zorunda gibi çok sıkı bir uygulama söz konusu.

AGİD üyesi, aynı zamanda yönetiminde aktif yer alan bir isim olarak, ülkemizde yaşanan bu aksamaların giderilmesi için, bakanlık ya da ilgili kurumlarla bir proje hazırlanıp yürütülemez mi? Bu konuda planlanan, adım atılan çalışmalarınız olacak mı?

Benim de yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığım AGİD, aydınlatma sektöründeki imalatçı firmaları bir araya getiren en önemli kurumdur.

Geçtiğimiz günlerde, sektör paydaşları ve siz değerli basın mensuplarıyla bir arada olduğumuz, AGİD Geleneksel Toplantısı’nda Başkanımız Sn. Fahir Gök’ün de açıklamış olduğu gibi sektörü iyi yerlere taşıyabilmek adına sadece acil aydınlatma değil diğer çeşitli konularda da çalışma grupları oluşturulmasını hedefliyoruz.

Acil aydınlatma çalışma grubu da üzerinde çalışılması istenen başlıklardan biri. Üreticiler, kullanıcılar ve karar vericiler bir araya gelip, neler yapılması gerektiği hususundaki değerlendirmeleri takiben hangi adımların atılacağı netlik kazanacak.

Peki Beş A’ya dönersek… 2018 yılında ürünlerle ilgili ne gibi yenilikler yaptınız, genel bir değerlendirme çerçevesinde anlatır mısınız?

2018 özellikle üçüncü çeyrekten sonra ülkemiz için zor bir yıldı. Birtakım olumsuzluklar yaşamasına rağmen Beş A olarak hedeflerimize ulaşarak, ihracat payımızı arttırmayı başardığımız bir yıl oldu.

Bunun için mutluyuz. İçinde bulunduğumuz coğrafyadan dolayı politik ve ekonomik sıkıntılar yaşama ihtimalimiz her zaman var. Böyle zamanlar zorlayıcı olmak ile birlikte mücadele gücümüzü artırıyor.

Ürün geliştirme ile ilgili sektörümüzün nereye gittiğini takip eden bir firmayız. Sürekli yeni proje ve ürün geliştirmeye gayret ediyoruz.

TÜBİTAK desteği ile yaptığımız projelerimiz ve bunların sonucunda çıkan ürünlerimiz var. Devam eden projelerimiz mevcut. Bu proje çalışmaları bize farklı bir çalışma disiplini kazandırıyor.

Bir TÜBİTAK projemiz ile tamamladığımız DALI uyumlu LED sürücü, acil aydınlatma kiti ve acil yönlendirme armatürleri bunlara örnektir. Ürün gömülü yazılımları ile özgün devre tasarımı yapılmıştır. Seri üretimini tesislerimizde gerçekleştirdiğimiz ürün ailesi yeni teknolojiler kullanılarak daha da genişletilmektedir.

Beş A, DALI standartlarını belirleyen ve yöneten DALI-AG (yeni adı ile DiiA) organizasyonunun bir üyesi olup, tasarladığımız ürünleri DALI uyumluluğunu kendi Ar-Ge Laboratuvarında yer alan özel bir test cihazı ile garanti altına almaktadır. Tüm testlerden başarıyla geçen ürünlerimize DALI Logosunu uygulamaktayız.

Bunun gibi ürünlerin adreslenebilir ve kolay kontrol edilebilir olmasına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Ürünün çalışır vaziyette olup olmadığı ya da bataryasının durumunu bilgisayarınızdan kontrol edebileceğiniz otomasyon sis- temleri diyebiliriz.

Ayrıca ürünlerimizin Ortadoğu ülkeleri pazarına giriş için gerekli olan sertifika ve belgelendirme süreçleriyle ilgili ciddi yatırımlarımız var.

Arzu hanım, bir inşaat grubunun karar vericisi ya da bir proje firması satın alımcısı Beş A ürünlerini neden tercih etmeli?

Beş A, aydınlık bir gelecek için değer üretir amacı ile çalışmaktadır. Beş A insan hayatına değer verir ve üretimin her aşamasında bu başlığa uygun olarak, en güvenli ürünü üretmek için çalışmaktadır.

Aynı zamanda mevcut üretim kapasitemiz bize; stok bulundurma ve hızlı teslim sürelerinde avantaj sağlar. Tüm ürün grupları kendi bünyemizde tasarlanıp üretildiği için müşteriye özel çözüm sunabilme kabiliyetimiz mevcuttur.

Projeleri için özel ürünlere ihtiyaç duyan kurumlar, istedikleri ürünün maliyet/fiyat avantajı en uygun çözümü bulma noktasında bizlerden tatmin edici sonuçlara ulaşmaktadırlar. Ayrıca yedek parça ve teknik servis hizmetleri konusunda da firmamız tam donanımlıdır.

Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Ben teşekkür ederim. Tüm ekibinize ve okurlarınıza sevgiler… Sizi ve bizi takip etmeye devam etsinler.

röportaj: Sektörüm Dergisi Nurşah Sunay 

 


KÜNYE

BEŞ A ELEKTRİK ve ELEKTRONİK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ

 • Firma Adı: Beş A Elektronik
 • Kuruluş Yılı: 1995
 • Faaliyet Alanı: Acil Durum Aydınlatma Ürünleri
 • Faaliyet Şekli: Üretici
 • İletişim Bilgileri: Çengeldere Mah. Çengeldere Cad. No:105 Kat:2 Çavuşbaşı-Beykoz İstanbul
 • Tel: +90 216 479 66 77 (pbx)
 • Ürün Grupları: Acil Aydınlatma Kit Çözümleri, Acil Yönlendirme Armatürleri, Acil Aydınlatma Armatürleri, Led Aydınlatma Çözümleri
 • Yetkili Kişi: Arzu Rona
 • Çıkış Sloganı: Aydınlık bir gelecek için değer üretiyoruz
 • Çalışan Sayısı: 50
 • Belgeleri: TSE, TUV Rheinland, BSI, Kitemark, ISO:9001, CE

Arzu Rona “We should raise awareness of users about emergency lighting products”

Nurşah SUNAY: We would like to proudly present your successful resume to our readers as we begin our interview. Can you give further information about yourself as you are one of the most successful women entrepreneurs in Turkey, is it possible to explain how it happened you to get into the lighting sector and about your works?

Arzu RONA: I’m a mechanical engineer. After graduating from the University, I had the opportunity to work for 3 years as project engineer at TOKAR which is one of the biggest Mechanical Installation Project and Application companies of that period that carried out the most important projects of the country as Sabancı Center, Galeria Shopping Mall, Toyota Adapazarı factory. Then, with the excitement of doing my own work, I joined Beş A in 1996.

In this period, Beş A, as a family company, was only going on its way with the production of electronic ballasts and electronic transformers. In our country, fire and security legislation was rearranged in or- der to minimize earthquake and fire losses after the year of 1999. We have started to produce emergency lighting and emergency exit orientation fixtures by changing our product range in this direction.

I have to skip quickly the personal story of Arzu Rona, I know some of your special trainings and achievements. Can you share with our readers?

In order to manage a business, it is necessary to look at the business versatilely. For this reason,  in order to support and improve my present education I applied the 10,000 Women Entrepreneurs program of the international investment bank Goldman Sachs launched to provide business education to 10,000 women all over the world, in Turkey with the cooperation of Özyeğin University for 400 female entrepreneurs and I was chosen. This pro- gram was a supportive training program that could be called a small-scale MBA.

I have had the opportunity to make various projects in line with the strategies of Beş A after my education with my invaluable teachers I met in this training in which many subjects needed of an enterprise ranging from production, finance, foreign trade to accounting are given.

After this program, I was also elected to the EY Entrepreneur Women Leaders Program, which sup- ports international entrepreneurs and women entrepreneurs with the aim of expanding the business of Ernest & Young. I can say that I changed my point of view in my work life with this program that I received high level mentoring support.

Today, we support all kinds of education that can bring benefit to our friends who we work together in Beş A. We strive to provide all kinds of education- al support of our engineers from their masters and doctoral degrees, to their participation in various training programs without distinction of white blue collar, and even to the provision of books that our friends will benefit for themselves.

I think that the results of these will be reflected on our business, I see them as a support that will have positive impact on their private lives as well. In particular, touching the lives of our employees in this way, as well as sharing what I have learned, relieves me about my values and duties.

Mrs. Arzu, As Beş A Electronics, can you make an assessment of your security products and sector, what is our situation?

First of all, I should start by saying that emergency lighting is a very sensitive issue. These products are the safety products that bear the responsibility for the lives of people where they are used when needed. Moreover, it is not possible you are done just when you install the product. Regular maintenance is required. Each one is a living product due to its batteries and light sources.

In addition to the installation of the product, fol- low-up, maintenance and repair or replacement processes should be followed. The relevant chapter in the Regulation on Fire Protection of Buildings is in fact very open, but we face serious problems with the implementation.

For example; according to the above stated regulation, emergency lighting, directing should be subject to periodic inspection, testing and maintenance required by the system specified in the relevant standards under the responsibility of the building authority to which the building owner and the manager or the authorized person that they have transferred their responsibilities in writing.

The person who is in the manager position in a building is responsible for the operation of these products. Despite this, the number of users who are sensitive to the subject is unfortunately not much.

In fact, in our country, although all of our standards are adequate in regulations and legislations, we are experiencing serious problems due to our shortcomings in application and supervision.

Especially in Europe and the Middle East countries, the sanctions of these standards are being implemented seriously. There are serious sanctions in England that extend to the imprisonment of the relevant responsible person.

In the Middle East countries, the situation is much better than in our country. In these countries, not only emergency lighting, but also fire and safety related inspection units have been constituted. There are specific documents exclusive to each country. If your product is not in EU standards and there is a lack in your test reports, you can’t even apply to these institutions.

When all of your reports are approved and your application is completed, you will receive a special certificate. However, after receiving this certificate, you can export to the country. Also there are very strict practices such as the companies that sell or apply products in the country also have to be approved by this institution.

As a member of the AGID, but also as an active participant in the management, can a project with the ministry or related institutions be prepared and carried out to eliminate these disruptions in our country? Do you have any planned, stepped works on this issue?

AGID, in which I officiated as a management board member, is the most important institution that brings together the manufacturers in the lighting sector.

As our president Mr. Fahir Gök explained at the AGID Traditional Meeting in the recent days where we came together with the stakeholders of the sector and our esteemed members of the media, we are aiming to create working groups not only in emergency lighting but also in various other subjects in order to carry the sector to a good place.

Emergency lighting working group is one of the topics to be studied. After the producers, users and decision-makers come together and assess what should be done, then what steps should be taken will be clarified.

So if we go back to the Beş A … What kind of innovations did you make about the products in 2018, can you explain it within a general evaluation scope?

2018 was a difficult year for our country especially after the third quarter. Although we had a few hitch- es, it has been a year that we achieved our goals and increased our export share. We are happy for that.

There is always the possibility that we will experience political and economic problems due to our geography that we are in. Such times are challenging as well as increasing our struggle power.

We are a company that follows where our product development sector goes. We are constantly trying to develop new projects and products.

With the support of TÜBITAK, we have our projects and the resulting products of these projects. We have on- going projects. These studies on projects give us a different working discipline.

One of them is the DALI compliant LED driver, emergency lighting kit and emergency guidance luminaires that we have completed with one of our TUBITAK projects.

The original circuit design was made with the embedded software. The product family, which we mass produce in our plants, is being expanded by using new technologies

Beş A is a member of DALI-AG (it’s new name is DiiA), which sets and manages the DALI standards. We are applying DALI Logo to our products which have passed all tests successfully.

We conduct studies to ensure products such as these can be addressable and easily controlled. We can say that these are automation systems that can be controlled from your computer whether the system is running or not or the status of the battery.

We also have serious investments in the certification and documentation processes of our products required to enter into the Middle East countries market.

Why should a construction group decision maker or a project company buyer choose Beş A products?

Beş A works with the aim of generating value for a bright future. Beş A values human life and works to produce the safest product in every stage of production in accordance with this title. At the same time, our existing production capacity gives us advantages in stock keeping and fast delivery times. All product groups are designed and manufactured within our own structure, so we have the ability to offer a tailormade solution.

COMPANY ID

 • Company name: Beş A Electronic
 • Foundation Year: 1995
 • Field Of Activity: Emergency Lighting Products
 • Type Of Activity: Manufacturer
 • Contact Information: Çengeldere Mah. Çengel- dere Cad. No: 105 Kat: 2 Çavuşbasi Beykoz Istanbul
 • Tel: +90 216 479 66 77 (pbx)
 • Product Groups: Emergency Lighting Kit Solutions, Emergency Lighting Fixtures, Emergency Lighting Fixtures, LED Lighting Solutions
 • Authorized Person: Arzu Rona
 • Motto: Creating value for a bright future
 • Number Of Employees: 50
 • Certificates: TSE, TÜV Rheinland, BSI, Kitemark, ISO 9001, CE