30 yılı aşkın süredir uluslararası standartlara uygun maden ve tünel kabloları üretmekte olan Üntel Kablo saygın kurumlar tarafından onaylanan kalitesi sayesinde dünya çapındaki madencilik firmalarının öncelikli tercih listesinde yer alıyor ve güvenle kullanılıyor.

Maden sahaları ve tünel şantiyeleri çalışma şartlarının insan ve ekipmanlar için en zorlu olduğu alanlardır. Bu alanlarda güvenlik açısından risk faktörlerini en aza indirmek için yüksek standartlar uygulanır.

Çeşitli ülkeler bu alanlarda güvenlik sorunlarının yaşanmaması ve operasyonel mükemmellik adına bilgi ve uzmanlıklarını birleştirmeye odaklanmış, doğru kullanımı büyük önem taşıyan maden ve tünel kablolarının; üretimi, tedariki ve kurulumu için son derece ayrıntılı güvenlik ve kalite standartları oluşturmuşlardır.

Maden ve tünel kabloları her türlü zorlu çalışma koşullarına maruz kalmaktadır.  Madencilik operasyonlarında ağır şartlarda çalışan araç ve ekipmanlarda; güç, kumanda ve veri takip görevi ile kullanılan bu özel ve mukavim yapıya sahip olan kablolar, en yüksek güvenliği sağlamak için yetkin kalite standartlarına uygun olmalıdır.

Bu şartlara uygun kalitede kabloların üretimi ise yıllara dayanan üretim tecrübesinin yanı sıra maden sektörü hakkında da bilgi ve deneyim gerektirmektedir.

Üntel Kablo ürettiği maden ve tünel kablolarını uluslararası standart ve spesifikasyonlara göre tasarlıyor, üretiyor ve sertifikalandırıyor. Marka üretim süreçlerinde dikkate aldığı standartları;

 • Alman Standardı: DIN VDE 0250-812&813
 • İngiliz Standardı BS6708
 • Avustralya ve Yeni Zelanda Standardı;

AS/NZS 1802 & AS/NZS 2802

 • Güney Afrika Standardı; SANS 1520-1&2
 • Türkiye – TTK standartları; MGM-101, MGM-109, MGM-110, MGM-111, MGM-112, MGM-115 ve MGM-118 olarak belirtiyor. 

Maden Ve Tünel Şartlarında Üntel Kablo’yu Tercih Etmeniz İçin 7 Sebep

 1. Standart veya şartnamelere uygunlardır.
 2. En zorlu koşullarda kullanım için tasarlanmışlardır.
 3. Kurulumu kolaydır ve esnek yapıya sahiplerdir. Alev geciktirici özelliğe sahiplerdir.
 4. Yağa, suya ve güneş ışınlarına dayanıklılardır.
 5. Yırtılma, ezilme ve aşınmaya karşı dayanıklılardır.
 6. Maden kabloları -40°C ile +80°C ortam sıcaklığında ve +90°C çalışma sıcaklığında çalışabilmektedir.

Marka, kabloların mümkün olan en uzun kullanım ömrünü korumak için tüketicilerine; çalışma voltajı, akım taşıma kapasitesi, çekme gerilimi, sıcaklık sınırları vb. gibi önerilen tasarım sınırlarının aşılmamasını öneriyor.

Peki her alanda Üntel Kablo’yu tercih etmeniz için sebepler nelerdir? Üntel Kablo, talebe özel ve müşteri ihtiyaçlarına yönelik maden ve tünel kablolarının yanı sıra her türlü özel kabloyu üretebilecek yetenek ve bilgi birikimine sahip olması ile tanınıyor.

Yüzey ve yer altı maden sahaları, ekipmanları, makineleri ve madencilik altyapısı dahil olmak üzere her türlü madencilik operasyonu uygulaması için kablo çözümlerini uzun yıllara dayalı tecrübesi ile tüketicisine sunuyor.

Bugünlerde üretiminin %60’ını 6 kıtada 70’den fazla ülkeye ihraç eden Üntel Kablo, 15.000’den fazla kablo çeşidi üretebiliyor ve sahip olduğu 250’den fazla uluslararası kalite sertifikası ile profesyonel hizmet anlayışını sürdürüyor.