uygulama-alanlarina-gore-acil-aydinlatma-armaturleri-1

Bu sayımızda Beş A’nın acil aydınlatma sektörü için hazırladığı Acil Aydınlatma Tasarım Rehberi’nden yola çıkarak uygulama alanlarına göre en uygun acil aydınlatma armatürlerini inceleyeceğiz.

Tüm acil aydınlatma ve acil yönlendirme armatürleri, ürün işlevselliği güvenlik standardı EN 60598-2-22 gerekliliklerine uygun olmalıdır. Acil aydınlatma armatürlerinde beyan edilen acil aydınlatma seviyesi değerinin yüzde 50’si 5 saniye içinde, tamamı ise 60 saniye içinde sağlanmalı ve beyan süresi boyunca bu değerin altına düşmemelidir.

Bu gereklilikler sağlandıktan sonraki aşamada, acil aydınlatma armatürlerinin özellikleri, uygulama alanlarına göre değişkenlik gösterir. Bu armatürleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

1) Kaçış Yolu ve Açık Alanlar İçin Acil Aydınlatma Armatürleri

Kaçış yolları ve açık alanların acil durumlarda aydınlatılması için tasarlanmış, normal lens (açık alanlar için) ve koridor lens (kaçış yolları için) uygulamalı armatürlerdir. Duvara, tavana veya asma tavana monte edilerek kullanılabilirler.

kacis-yolu-acil-alanlar-icin-acil-aydinlatma-armaturleri

2) Geniş Alan ve Yüksek Riskli Çalışma Alanı İçin Acil Aydınlatma Armatürleri

Geniş alanların ve yüksek riskli alanların acil durumlarda ihtiyaç duyduğu yüksek lümen çıkışına sahip armatürlerdir. Duvara, tavana veya asma tavana monte edilerek kullanılabilirler.

genis-calisma-alanlarinda-acil-aydinlatma

Oynar başlıklı lambaları yönlendirilerek istenen doğrultuya ayarlanabilirler. Fabrika, garaj gibi geniş hacimli alanlar ile yüksek seviyede aydınlatma gereken ortamlar için kullanılabilirler.

Acil Aydınlatma Armatürleri İçin Fotometrik Veri (Işık Dağılım Eğrisi) ve Ürün Yerleşim Bilgisi Tabloları

Acil aydınlatma armatürleri kataloglarında, fotometrik veriler ve ürün yerleşim tabloları yer almalıdır. Burada sunulan değerler ayrıca ölçülmüş ve tasarım programlarında uygulanarak elde edilmiş olmalıdır.

Bu bilgiler acil aydınlatma armatürlerinin seçimi, ihtiyaç duyulan ürün sayısının belirlenmesi ve yerleşimi konusunda çok işe yaramaktadır. Ayrıca acil aydınlatma uygulayıcıları, üreticinin sağlayacağı acil aydınlatma armatürlerinin “*.ldt ve *.ies” ışık ölçüm verilerini aydınlatma tasarım programlarında kullanarak da tasarımlarını gerçekleştirebilir.

Ürün yerleşim tabloları, projedeki uygulanacak tavan yüksekliği ve uygulama alanına göre; duvar veya kapıdan ilk armatüre kadar olan mesafeyi ve ardından sonraki armatürler arasındaki boşluk için aşılmaması gereken mesafeyi gösterir. Tablolarda açık alan ve kaçış yolu aydınlatmasının her ikisi için de uygulama bilgileri sunulmuştur.

acil-aydinlatma-urun-dagilim-tablosu

 

Acil Aydınlatma Armatürleri Çalışma Modları

  • Acil Mod

Bu tip armatürlerde lamba, şebeke gerilimi normal durumdayken aydınlatma yapmaz, sadece şebeke arızası durumunda ürün içindeki batarya devresi vasıtasıyla aydınlatma yapar.

  • Sürekli Mod

Bu tip armatürlerde lamba, şebeke gerilimi normal durumdayken aydınlatır, şebeke arızası durumunda ise ürün içindeki batarya devresi vasıtasıyla aydınlatmaya devam eder.