Güçlü bir Türkiye için yerli üretimi destekleyen, ürünlerini 80 ülkeye ihraç eden Üntel Kablo, ülkemizde alanında lider konumda yer alan milli bir petrol şirketi tarafından geliştirilen “ESP Kablo Tasarım ve İmalat Projesi”nin üreticisi olarak seçildi.

Üntel Kablo, ülkemizin değerli kurumlarından olan bir petrol şirketinin, elektrikli dalgıç pompa kabloları üretmek ve tedarik etmek için geliştirdiği “Yerli Ürün” projesinin üreticisi olmaya hak kazandı. 5 yıl sürecek projenin kapsamında, Üntel Kablo’nun ESP kablolarını da dahil ederek ürün yelpazesi ve ihraç grubunu daha da genişletmesi öngörülüyor.

Türkiye’nin İlk ESP Kablo Tasarım ve İmalat Projesi

Üntel Kablo ve petrol üreticisi firmanın ortak Ar-Ge çalışması olarak geliştirilen “ESP Kablo Tasarım ve İmalat Projesi”, ile kablo üretiminde kullanılan yeni makineler, bileşikler, kimyasallar ve yeni üretim tekniklerine yatırım yapılması sonucu ortaya tamamen yeni bir ürün grubu çıkmış olacak.

Daha önceleri “Elektrikli Dalgıç Pompa Kabloları” alanında yerli bir üretici olmadığı için petrol ve gaz şirketleri bu kabloları dış pazarlardan tedarik etmek zorunda kalıyordu. Bu proje ile Üntel Kablo, petrol sondaj işlerinde kullanılmakta olan bu kabloların yerli ve ana tedarikçisi haline gelecek. Yakın zamanda tamamlanması beklenen projenin büyük bir kısmı hayata geçirildi ve prototip ürünün ise saha denemeleri aşamasına gelindi.

Pazarda ESP Kablolarına Neden İhtiyaç Duyuluyor?

Üntel Kablo tarafından üretilecek olan; projelendirme aşamasında kullanım yerinde uzun incelemeler ve teknik değerlendirmeler yapılması sonucu tasarlanan ESP kabloları,  yüksek ısı, petrol gibi çok kuvvetli kimyasalların yanı sıra çeşitli yağlara da maruz kalmakta.

En zorlu çalışma koşullarında, uzun ömürlü kullanımı garanti edecek yapıya sahip olan bu kablolar mukavemeti sağlamak adına konstrüksiyonlarında, 300°C sıcaklığa kadar dayanıklı özel tabakalar, yüksek mukavemetli sentetik örgüler ve çok özel kompoundlar kullanılarak hazırlanmış, sızdırmazlık özelliği olan bir izolasyon yapısına sahip.

Tamamen petrol üretim sanayiinin ihtiyaçlarına yönelik tasarlanarak Üntel Kablo tarafından üretilecek olan ESP kabloları, sektörde yabancı tedarikçilere duyulan mecburiyeti ortadan kaldırır nitelikte olmasıyla petrol sanayiinde kullanılan ürünlerin yerlilik oranına önemli bir katkıda bulunuyor.

AWG ölçülü özel bakır yapısı, sızdırmazlık ve yüksek mukavamet sağlaması adına özel kaynak ekipmanları ile galvanizli çelik kullanılarak üretilen “interlocked” adı verilen zırhı ve yapısındaki diğer tüm hammaddeleri ile Üntel Kablo’nun tecrübeli Ar-Ge ekibi tarafından özenle dizayn edilen ESP kabloları proje kapsamında yapılan yatırımlar ile üretilerek, uluslararası sertifikalandırması da yapılacak.

Üntel Kablo Ar-Ge Müdürü, Gürcan Gül konuyla ilgili “ESP Kabloları’nın petrol sondaj kuyularında kullanımı sırasında yüksek performans gösterebilmesi için yaklaşık 2.200 metreyi eksiz, tek parça halinde üretmek hayati önem taşıyor. Bu da demek oluyor ki, Üntel’in güçlü üretim kapasitesi ve altyapısı ile, yaklaşık 5.200 kg kabloyu tek parça halinde üretebiliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Dünyanın önde gelen birçok şirketinin imtiyazlı ve onaylı tedarikçisi olan Üntel Kablo, 6 kıtada 80’den fazla ülkeye kablo ihraç etmektedir.

Üretiminin %60’ından fazlasını ihraç eden Üntel Kablo, 15.000’den fazla farklı kablolardan oluşan geniş ürün yelpazesi için 250’den fazla uluslararası sertifikaya sahiptir.