Yaklaşık 30 yıllık tarihinde pek çok başarıya imza atan Sigma Elektrik, 2022’nin ilk çeyreği itibarıyla pandemi koşullarına rağmen %10 büyüme kaydetti.

Bu başarıda 90 ülkeye yaptıkları kaliteli ürün ihracının yanı sıra müşteri ilişkileri yönetimindeki yaklaşımlarının da etkili olduğunu belirten Sigma Elektrik İhracat Direktörü Genco Uysal 2022 yılı sonuna kadar 100 ülkeye üzerinde Türk Malı damgası olan Sigma Elektrik ürünlerini ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Pandeminin ardından Türkiye ihracatının çeşit sayısını da artırarak yeniden büyümesi, dikkatlerin geleneksel ihracatçı sektörlerin yanı sıra ülkemizin adının pek duyulmadığı sektörlerde başarılı olan firmalara çevrildi.

Bu firmalar arasında müstesna bir yeri bulunan Sigma Elektrik, 2022 yılının ilk çeyreğinde 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 10 artış kaydederek lider konumunu hak ettiğini kanıtladı. Sigma Elektrik İhracat Direktörü Genco Uysal ;

“Ülkemizde çok az sayıda firmanın üretim yapabildiği alçak gerilim sektöründe, dünyanın tanıdığı Avrupa ve Uzak Doğu markalarının yanı sıra ürün kalitemiz ve rekabetçi fiyatlarımızla öne çıkıyoruz.

Bu nedenle de ihracat yaptığımız ülke sayısını halihazırda 90’dan 2022 yılı sonuna kadar 100’e çıkarma hedefimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Ulusal Ve Uluslararası Piyasalarda Aranan Marka Olduk

Alçak gerilim gamının neredeyse tamamını üreten Sigma Elektrik, uluslararası sertifikalar ve bağımsız test kuruluşlarından onaylı test raporlarına sahip ürünleriyle ulusal ve yurt dışı piyasalarda aranan marka olurken yurt dışı ihalelerde yer almayı da başardı. Genco Uysal bu başarıların temelinde yatan stratejiyi şöyle açıkladı:

“İhracat stratejimiz öncelikli olarak hızlı harekete geçme, çözüm odaklı yaklaşım ve mevcut müşterileri kendi pazarlarında ziyaret ederek satışları artırma, yeni müşterileri ise sıcak satış yöntemiyle bulma üzerine odaklı.”

Kalitesi ve rekabetçi fiyatlarıyla rakiplerinin önüne geçen Sigma Elektrik müşteri ilişkileri yönetimi konusunda da fark yarattı. Uysal

 “Konu deniz aşırı ticaret olunca müşteriye verdiğiniz güven, kurduğunuz samimiyet ve her an ulaşılabilir olduğunuzu hissettirmek büyük önem taşır. İşte biz bunu da çok iyi yapıyoruz” dedi.

Meksika ve Brezilya hedef pazarları oluşturuyor 2022 yılında öncelikli hedef pazarları olarak Avustralya, Meksika ve Brezilya’yı belirlediklerini ifade eden Genco Uysal sözlerini,

“Güney Amerika pazarında ürünlerimize yönelik ciddi bir talep var. Bu pazarları ziyaret ederek en uygun satış ağını saptıyoruz. Pandeminin başladığı dönemde Çin’de meydana gelen tedarik zincirindeki aksamalar Avustralyalı firmaları Çin harici tedarikçi ülkelere yönlendirdi.

Bu anlamda Avrupalı markalara göre rekabetçi fiyatlarımız bizim için avantaj oldu. Nitekim neticelerini çok yakın zamanda göreceğiz” diyerek tamamladı.