led-goz-bozarmi-haber-gorseli

Signify Türkiye operasyonundan sorumlu Genel Müdürü Eran Görgen: “Kalitesiz LED lambalar göz sağlığını tehdit ediyor”

Eski adıyla Philips Aydınlatma, yeni adıyla ise Signify’ın Türkiye Operasyonundan sorumlu Genel Müdürü Eran Görgen son dönemde piyasada yer alan güvensiz aydınlatma ürünlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

88 yıldır Türkiye’ye üst düzey standart ve kalitede lamba ve armatürleri ithal eden Signify’ın, özellikle kaliteli LED konusunda çok hassas olduğuna dikkat çeken Eran Görgen şu yorumlarda bulundu: “Aydınlatma pazarında dünya ve ülke lideri olarak hem Türkiye ekonomisine hem de kullanıcıların sağlığına zarar veren kalitesiz ve güvenilir olmayan ürünlere büyük ölçüde dikkat gösterilmesi gerekiyor.

Bu bakımdan Ticaret Bakanlığı’nın kurduğu Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS)’nin çalışmalarını çok olumlu buluyoruz.

Her türlü ürünün belirli bir standardı yakalamış olması pek çok şeyin yanı sıra başta insan sağlığı için önemlidir.

Buna ek olarak kalite konusunda çalışmalar yapan TSE’nin de denetim ve kontrolleri en az aynı öneme sahiptir.

Signify olarak sektör liderliğimiz ve kalitenin savunucusu olmamız üzerimize önemli bir misyon yüklüyor.

Bu konuda bilinçlendirme ve eğitim anlamında da ne gerekiyorsa yapıyor olduğumuz ve seve seve de yapacağımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.”

Görgen, şöyle devam etti: “Usulen ithalat yapılarak ülkeye gelen tüm ürünlerin, optimum fiyatla tüketiciye sunulması bir zorunluluk olmalıdır.

Oysa pazarda ülke ve tüketici dinamiklerine uymayan, tüketicinin harcadığı paranın karşılığında verim alamadığı, göz sağlığını tehdit edebilen ve hatta kullanılan alanda maalesef yangın gibi insan can ve sağlığını tehlikeye atan durumlara sebebiyet verebilecek ürünlerin varlığı hem ekonomimizi hem de sağlığımızı ciddi boyutta tehdit ediyor.

Signify olarak devletimizin, Ticaret Bakanlığımızın bu konudaki çalışmalarını takdir ediyoruz.”

Görgen sözlerini söyle sürdürdü: “Tabii burada tüketiciye de büyük rol düşüyor. Kişiler kaliteli LED aydınlatma seçimleri ile hem gözlerini hem de ev ekonomilerini korumalı.

Tüketiciler göz konforları için gözleri yormayan, yüksek kalitede LED tercihleri yapmalı.

Aksi halde titrek ışığa sahip olan kalitesiz LED’ler gözü yoruyor, konsantrasyonu azaltıyor ve kişiye yorgunluk veriyor.

Bu yüzden LED seçimleri yapılırken bilinen iyi markalar arasından seçmelerinin göz konforu açısından önemli olduğu kanaatindeyim. Doğru LED seçiminde ise; Her şeyden önce bilinenin aksine ışığın parlaklığını ayarlamak için watt (W) yerine, lümen (lm) değerine bakmak gerekiyor.

Lümen değeri daha büyük olan ampul her zaman daha parlak ışık veriyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ihtiyaca göre ışık rengi seçimidir.

Okuma ya da konsantrasyon gerektiren işlerin yapıldığı alanlarda 4000-6500 K değerleri arasındaki soğuk beyaz LED ampul tercih edilmesi daha doğru iken, dinlenme ve rahatlığın ön planda olduğu alanlarda 2700-3000 K değerleri arasındaki sıcak beyaz (sarı) ışık kullanılmalıdır.

Ayrıca çevre ve enerji verimliliği için mutlaka A+ ve üzeri enerji etikete sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü A+ sembolü, ampullerin çok verimli olduğunu anlatmaktadır. LED ampuller A+ veya A++ enerji sınıfı etiketine sahiptir.

Yani, bir LED ampul, yüzde 90’a varan enerji verimliliği ile satın alındığı andan itibaren elektrik faturasını azaltmaya ve dolayısıyla para biriktirmeye yardımcı olur.’’

Philips Aydınlatma, yeni adıyla Signify 127 yıllık tarihinin 88 yılında Türkiye pazarında varlık gösteriyor. Eran Görgen, Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana Türkiye’nin potansiyeline hep inanan ve güvenen bir şirket olduklarını, Türkiye’nin doğru aydınlatılması için büyük bir titizlik ve özveri ile çalışmaya devam edeceklerinin altını çiziyor.

Eran Görgen, devreye sokulan ithal aydınlatma ürünlerin kaliteli ve belirli bir standarda sahip olması için yapılan çalışmalar devam ettiği sürece, genel elektrik tüketiminin azaldığı, çevreye daha duyarlı, daha tasarruflu, daha verimli, sürdürülebilir ve daha sağlıklı bir dünyanın çok da uzak olmadığını savunuyor.

Signify, 16 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Philips Lighting şirketinin yeni adı olmuştur. Şirket, Ocak 2019’a kadar Philips Lighting Aydınlatma Tic. A.Ş. ticari unvanını taşımaya devam edecektir.