ELCO, Beş A tarafından geliştirilen yönlendirici (router) ve dokunmatik ekranlı yönetim paneli aracılığıyla, DALI uyumlu acil aydınlatma ürünlerinin anlık olarak durumlarının takip edilmesi ve düzenli testlerinin yapılmasını sağlayan, kablolu acil aydınlatma izleme sistemi çözümüdür. Beş A markalı DALI uyumlu tüm acil aydınlatma kitleri, acil aydınlatma armatürleri ve acil yönlendirme armatürleri ile sorunsuz çalışabilmektedir.

Elco Hangi Avantajları Sunar?

Konu acil aydınlatma sistemleri olunca kontrol, izleme, test ve bakım süreçleri can güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Beş A’nın DALI uyumlu tüm acil aydınlatma ürünleri ile entegre edilebilen ELCO Acil Aydınlatma İzleme Sistemi, sağladığı avantajları ile bu büyük sorumluluğun çoğunu üstlenebiliyor.

ELCO’nun avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • EN 62034: 2012 Batarya ile çalışan acil durum kaçış aydınlatması için otomatik test sistemleri standardına uygunluğu BSI tarafından Kitemark Sertifikası ile kanıtlanmış Acil Aydınlatma İzleme Sistemi,
 • Grafik arayüzü destekli dokunmatik panel üzerinden merkezi izleme,
 • Parola korumalı kullanıcı arayüzü,
 • Ethernet ve wifi ile ağ bağlantısı,
 • Ağ üzerinden uzak masaüstü uygulaması ile panel yönetimi,
 • Planlı periyodik fonksiyon ve süre testleri kurgulama,
 • Planlı test sonunda otomatik rapor gönderme,
 • Yönsüz kolay montajlı ikili DALI veri yolu kablolaması,
 • Otomatik ürün adreslemesi.

Beş A Ve Dalı

DALI yani Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Arayüzü (Digital Addressable Lighting Interface), aydınlatma endüstrisindeki lider üreticiler tarafından geliştirilmiş açık bir iletişim protokolüdür ve uluslararası IEC 62386 teknik standardında tanımlanmıştır.

Başlangıçta kontrol edilebilir aydınlatma balastları için geliştirilen DALI protokolü, günümüzde çok çeşitli akıllı normal aydınlatma ile beraber acil aydınlatma ürünlerinin teknolojik gerekliliklerini de kapsar.  Sistem tasarımcıları, kurulum firmaları ve son kullanıcı için esneklik ve kolaylık sağlamasının yanında, acil aydınlatma ürünlerinin “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” ve TS/EN/IEC 50172 standardına uygun takibi için güvenilir ve kararlı bir iletişim platformu sağlar.

DALI organizasyonunun aktif bir üyesi olan Beş A, DALI uyumlu acil aydınlatma ürünlerini kendi bünyesinde tasarlayıp üretmekte ve test edebilmektedir.

Beş A bünyesindeki Ar-Ge laboratuvarında, DALI uyumlu acil aydınlatma kiti, acil aydınlatma ve acil yönlendirme armatürleri için geliştirilen gömülü yazılımlar ile özgün devre tasarımları yapılıyor.

Seri üretimi Beş A tesislerinde gerçekleştirilen ürün ailesi, yeni teknolojiler kullanılarak zaman içerisinde daha da genişletiliyor. Beş A, DALI standartlarını belirleyen ve yöneten DiiA organizasyonunun bir üyesi olmasının yanı sıra tasarladığı ürünlerinin DALI uyumluluğunu kendi Ar-Ge laboratuvarında yer alan ProbitLab DALI Tester cihazı ile test edip raporlayarak garanti altına alıyor. Ayrıca Beş A, üye kuruluş olarak tüm testlerden başarıyla geçen ürünlerine DALI logosunu uyguluyor.

elco-dali

Elco İzleme ve Kontrol Paneli

elco-izleme-ve-kontrol-paneli-1

Elco Panel

 • RTC (Gerçek Zamanlı Saat) ile zamanı kesintisiz takip edebilme,
 • 7 inch dokunmatik ekran ile kolay yönetim,
 • 1x RJ45 Ethernet ve yerleşik Wi-Fi ile TCP/IP internet bağlantısı,
 • 1x RS485 giriş ile 16 adet DALI Router, bağlantısı (max. 2048 adet DALI uyumlu acil aydınlatma ürününü yönetme) ,
 • DALI uyumlu acil aydınlatma ürünlerinin fonksiyon ve süre testlerinin yapılması, anlık durumlarının izlenmesi,
 • Batarya ve LED lamba durumunun takibi,
 • Test sonuçlarının raporlanması, saklanması ve USB’ye kaydedilmesi.

Elco Router

elco-router-1

 • 2x DALI çıkış ile 128 adet DALI uyumlu acil aydınlatma ürünü bağlantısı,
 • DALI ürünlerin otomatik adreslenmesi ve olası adres çakışmalarının otomatik olarak çözümlenmesi,
 • DALI hattının anlık izlenmesi ve olası değişikliklerin anında panele aktarımı,
 • 2x RS485 bağlantı ile dokunmatik ekranlı kontrol ünitesi ve diğer yönlendiriciler (router) ile bağlantı.
 • Adresleme anahtarı ile kolay adresleme yapısı

Elco Acil Aydınlatma İzleme Sistemi

Rutin Testler

Panel üzerinden tüm ürünler konumlarına göre gruplandırılarak planlı testler otomatik olarak yaptırılabiliyor. Böylece panel, sistemdeki tüm acil ürünlerin planlanan takvime göre fonksiyon ve süre testlerini otomatik olarak tamamlıyor ve kaydediyor.

Raporlama

Yapılan testlerin sonuçları ve olası kaydedilmiş arızaların yazdırılabilir bir kaydı, panele takılacak bir USB belleğe kaydedilebileceği gibi ayrıca panele tanımlanan bir e-posta adresine de otomatik olarak gönderilebiliyor.

Panelin Uzak Masaüstü İle Kullanımı

Panel sahip olduğu Ethernet ya da yerleşik Wi-Fi bağlantı özelliği ile mevcut internet ağına bağlandığı taktirde, VNC Viewer uygulamasıyla aynı ağda bulunan herhangi bir bilgisayardan uzak masaüstü yöntemi ile yönetilebiliyor.

Bağlantı Şeması

elco-baglanti-semasi-1

Aşağıda yer alan bağlantı şeması, tüm bileşenleri ile birlikte ELCO sistemin haberleşme bağlantılarını gösteriyor. Şemada yer alan tüm bileşenlerin, ayrıca şebeke bağlantılarının da yapılması gerekiyor.

Şemada yer alan ELCO sistem uç ürünleri, DALI uyumlu kendinden bataryalı (self-contained) ürünlerdir. Bu ürünlerin şebeke bağlantıları kesintisiz hat üzerinden yapılmalıdır.

Şemadaki gösterimde, Beş A’nın en çok kullanılan DALI uyumlu kendinden bataryalı acil aydınlatma ve yönlendirme armatürleri kullanılmış olup, Beş A’nın tüm DALI uyumlu kendinden bataryalı acil aydınlatma ve yönlendirme armatürleri ELCO sistem ile birlikte kullanılabilir.