Şirketinizin kuruluşundan bu yana geçirdiği süreçlerden söz eder misiniz?

Başak Elektrik Mühendislik, 1987 yılında, İmes Sanayi Sitesi’nde kurulmuş olup, kurulduğu ilk yıllardan itibaren AG/OG elektrik tesisleri, endüstriyel makine, elektrik sistemleri otomasyonu ve elektrik malzemeleri tedarikçiliği konusunda deneyim kazanmıştır.

Firmamız, 1998 yılından itibaren edindiği tecrübe ve bilgi birikimi doğrultusunda, tescilli Başak Terra marka ürünleri ve her geçen gün gelişmekte olan ürün yelpazesiyle değerli müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

Firmanızın ürün yelpazesinde ne tür ürünler var?

Endüstriyel elektrik konusunda tüm malzemeleri, uzak doğudan ithal ettiğimiz, kendi markamız olan Başak Terra ve iç pazardan tedarik ettiğimiz diğer markalar olmak üzere Türkiye pazarına sunuyoruz.

Ürünlerimizin temel grupları; otomatik sigortalar, kontaktörler, termik röleler, motor koruma şalterleri, endüstriyel röleler, siviçler, butonlar ve sinyal lambaları şeklinde sıralanabilir. Müşterilerimizden gelen istekler ve sektörel pazarın ihtiyacı doğrultsunda ürün yelpazemizi kalite ve uygun fiyat politikamızı her zaman göz önünde bulundurarak arttırmaya devam ediyoruz.

WIN Fuarında sektörü yeni bir ürün bekliyor mu? Bu ürünlerin özellikleri, kullanım alanları ve kullanıcısına sağladığı avantajlar konusunda bilgi verir misiniz?

Bu yılki WIN Fuarı’nda müşterilerimizi, ürün yelpazemize eklemiş olduğumuz, jeneratör devrelerinde yaygın olarak kullanılan 4 kutuplu kontaktörler, 4 kutuplu termik magnetik şalterler ve panel havalandırmasında kullanılan 220 V’lık fanlarla buluşturacağız.

Kendi sektörünüzle ilgili olarak yaşadığınız sorunlar nelerdir? Bizim çalıştığımız sektör az sermayeyle yürüyebilen, dağınık bir sektör. Dolayısıyla adil bir rekabet ortamı yok ve kar marjı çok düşük.

Başak Elektrik olarak amacımız bu bozuk rekabet ortamında dahi müşterilerimize kaliteyi uygun fiyata sunmak. Diğer bir sorun ise kalifiye eleman yetersizliği ki burada kobi-üniversite işbirliğinin önemi öne çıkıyor.

Teorinin yanı sıra işin pratik kısmını bilen genç elemanların sayısı çok az. Elektrik sektöründe çalışan firmalar olarak bizim üzerimize düşen görev, üniversitelerle işbirliği içinde olup, sektörümüzün canlılığını anlatıp bir nevi pazarlamasını yaparak genç arkadaşlarımızı öğrenciyken yetiştirmeye, yani işi hem de mutfağında öğrenmeye teşvik etmeliyiz.

Firmanızın kalite politikası ile ilgili ne söylemek istersiniz?

25 yıllık bir tecrübeyle söyleyebilirim ki, ithalatçı ve üretici bir firma olarak her zaman müşterilerimizin memnuniyetini ve kaliteli hizmeti kendimizi ölçmede esas olarak aldık. Bu misyon doğrultusunda, en önemli amacımız müşterilerimize hatasız ürün sağlamaktır.

Ancak, ürünlerimizle ilgili olası problemlere karşı, bizden kaynaklı hataların tespiti durumunda da daima birebir ürün değiştirme garantili hizmet sunuyoruz. Müşteri kaynaklı arızalarda ise konusunda profesyonel ve kendini sürekli geliştiren ekibimizin teknik desteği her zaman vardır.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleri nelerdir?

Başak Elektrik olarak amacımız, deneyimli kadromuzla kendi segmentimizde daima yenilikçi, gelişmeye açık ve kaliteli hizmet sunmaktır. Hedefimiz, ürün yelpazemizi geliştirirken, özellikle iç pazardaki müşterilerimizin bize daha kolay ulaşabilmesini sağlayacak ulaşım ağımızı geliştirmek ve onları müşteri memnuniyeti politikamız kapsamında mutlu etmektir.


 

Can you tell us about the processes your company has undergone since its foundation?

Başak Electric Engineering was established in 1987 at İmes Industrial Site, and has gained experience in the fields of HV/MV al facilities, industrial machinery, al systems automation and al material supply since the very first years of its foundation.

Through its accumulated experience and knowledge, our firm, has been serving its valuable customers since 1998 with its registered Başak Terra brand products and its product range, which is developing day by day.

What kind of products are there on your product range? We offer all Industrial materials to Turkish market with materials we import from China under our own brand BAŞAK TERRA and other brands that we acquire within the domestic market.

The basic groups of our products can be listed as: automated circuit breakers, contactors, thermal relays, motor safety switches, industrial relays, switches, buttons and signal lamps. We continue to widen our product range in accordance with the demands from our customers and the requirements of the sector while taking our policy of quality and reasonable prices in to consideration.

Will there be new products for the sector in WIN Fair? Could you give us some information about their specifications, areas of usage and the advantages they will provide to their users?

In this year’s WIN Fair we will introduce our customers with 4 pole conductors, which are commonly used on generator circuits, 4 pole thermal magnetic circuit breakers and 220 V fans, which are used in panel ventilation, all of which we have added to our product range.

What are the hardships you encounter about your sector?

The sector we work in is an unorganized one that can operate on minor capital. That’s why there is no atmosphere for fair competition and the profit margin is low.

As Başal Elektrik, our aim is to offer high quality at reasonable prices to our customers even in this deranged competitive environment. Another trouble is the insufficiency of qualifiedstaff, which highlights the importance of sme(small medium enterprises)- university cooperation. The number of young employees that know the practical side of the job beside the theoretical side is very low.

As the firms working in the ity sector, it is our duty to be in cooperation with the universities, tell them about the dynamism of our sector, in other words to market our sector and encourage the youth to train as a student and to learn the job on the factory floor.

What would you like to say about your company’s quality policy?

With a 25-year experience I can say that, as a importing and manufacturing firm, we have always taken our customers’ satisfaction and high-quality service as fundamental measures to scale ourselves. In parallel to this mission, it’s our most important purpose to provide faultless products for our customers.

However, in cases of possible problems about our products, we offer full replacement guarantee when errors, which stem from, are detected.

On customer originated malfunctions there is always technical support from professional crew that constantly develop themselves.

What are the short and long term goals of your company?

As Başak Electric our aim is to offer innovative, open-to-development and high-quality service in our segment with our experienced team. Our goal is to expand our product range and to improve our transportation network that will enable our customers, especially in the domestic market, to reach us easier and satisfy them within the scope of our customer satisfaction policy.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.