yazlikcilara-dis-mekan-aydinlatma-onerileri

Sonunda yaz geldi! Okulların kapanmasıyla birlikte tatiller de başladı. Sezonun açılmasıyla birlikte yazlıkçıların dönemi başladı. Bu uzun bir tatil ve dış mekanlarda geçirilecek uzun akşamlar anlamına geliyor. Hava kararmaya başladıktan sonra şenlenen bahçelerde sıcak sohbetlerin ve keyifli ortamların vazgeçilmez mekan unsurlarından en önemlisi de elbette aydınlatma olacak.

merdivenlerde-fenerle-aydinlatma

Doğru bir dış mekan aydınlatması ile yazlıkların ve bahçelerin güzelliğini, konforunu, verimini sağlamak mümkün. Doğru ambiyansı yaratmakla işlevsel bir aydınlatma elde etmek arasında dengeyi bulacağınız ışıklandırma en önemli başlığımız olacak.

duvar-aplik-aydinlatmasi

Hangi Aydınlatma Ürününü Nerede Kullanmalıyım?

Doğru ürün seçimini yapmak isterken karşılaştığınız ürün çeşidi ve sayısı gerçekten kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü çok fazla dış mekan aydınlatma ürünü bulunuyor.

dis-mekan-spot-aydinlatma

Duvar aplikleri, asılabilen ışıklar, aydınlatma direkleri, saksı ışıkları ve peyzaj aydınlatmalarının her birinin kendine özgü avantajları bulunuyor. İşte bu ürünler arasında kaybolmadan seçim yapmanızı sağlayacak birkaç öneri;

Duvar Aplikleri: Dekoratif bir görünüm amaçlıyor ve özellikle kapı-pencere çevresini hedefliyorsanız mükemmel seçim olacaktır.

agacta-fener-aydinlatma

Asılabilen Işıklar: Verandalar, teraslar ya da bahçedeki ağaçlarla çalılar.. Sıra dışı fikirlerinizi ve sanatsal yönünüzü konuşturabileceğiniz birçok seçenek bulunuyor. Belki son dokunuş olarak kullanabileceğiniz bu ürünlerin portatif özellikleri sıkıldığınızda farklılık yaratmak isterseniz kolaylık sağlayacaktır.

agaca-asili-aydinlatma-cesitleri

Aydınlatma Direkleri: Araba ve yürüyüş yolları için biçilmiş kaftan diyebileceğimiz aydınlatma direkleri, dış mekanlarınıza görkemli bir atmosfer de sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de küçük bahçeler için bu direklerin uygun olmayabileceğinin akılda tutulmasıdır.

Spotlar: Genellikle iç mekanlarda tercih ediliyor olsa da spotlar sadece dış mekanlar için değildir. Mimari özellikleri veya bahçe unsurlarını vurgulamak için de spotları kullanabilirsiniz. Dış cephenizin görkemini arttıracak birçok spot çeşidi bulunuyor.

Dış Mekan Aydınlatma Ürünlerimi Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyim?

İhtiyacınız olan dış mekan aydınlatması için ürün seçerken renk veya tasarım gibi evinizin dış cephesini istediğiniz atmosferi sağalayacak şekilde belirlemek kadar, ışığın bina cephesi, oturma alanı, gibi alanlarda ayrı ayrı mı yoksa birbirini tamamlayan mekanlarda entegre şekilde mi yerleştirileceği de önemlidir.

Dikkate almanız gereken bir diğer başlık da, dış mekan aydınlatmanızın boyutu ve yüksekliği, evinizin boyutuna ve aydınlatmanın nereye kurulacağına bağlı olacaktır.

Garaj ve ön kapı ışıkları aydınlattıkları alanla orantılı şekilde uygulanmalıdır. Optimum etki için ışık kaynağının merkezi tipik olarak yerden 165 cm ila 185 cm yüksekte olabilir. Veranda aydınlatması (projektörler, dış mekan LED’ledi, fenerler..) dış mekanlarınızın kullanılabilirliğini ve ambiyansını artıracaktır.

Şenlikli bir atmosfer yaratmak için pergolaların veya çitlerin üzerine ipli ışıklar kullanmak harika tercih olacaktır. Davetkar bir mekan için rahat bir his arıyorsanız fenerleri de mutlaka hatırlayın. Çünkü bu ürünler mekandaki tüm duyguları istediğiniz yönde değiştirebilecek etkilere sahiptir.

Sıcak ortam yerine daha modern ve mesafeli bir duygu hedefliyorsanız, spotlar serpiştirmek ve projektörleri odak noktalara yerleştirmek hedefinize ulaştıracaktır.

Bahçe ve Yürüyüş Yollarında Işıklandırma

Bahçeler, teraslar ve diğer tüm dış mekan aydınlatmalarında genellikle ihmal edilen konular arasında yürüyüş yollarının aydınlatılması geliyor. Uzun vakit geçirilen alanların yanında genellikle göz ardı edilen yürüyüş yollarında doğru bir ışıklandırma uygulamak, hem ev sakinleri hem de misafirleriniz için önemli bir güvenlik anlamına geliyor.

merdivenlerde-fenerle-aydinlatma

Ev ve bahçe kazaları ile yaralanma sayılarına bakılacak olursa, yürüyüş alanlarında kullanılacak aydınlatma ürün ve sistemlerinin önemi ortaya çıkıyor. Bu alanlar için çeşitli bahçe aydınlatma armatürleri, projektörler ve eğer ortama biraz daha ambiyans katılmak isteniyorsa dekoratif aydınlatma ürünlerini kullanmak mümkün.

Elbette bu ürünlerin seçiminde enerji tasarrufu için LED ürünleri, maliyet için sensörlü ürünleri tercih etmek önemli kazanımlar sağlayacaktır. Böylece misafirlerinize güvenli bir ortam sunarken, kendilerini, kırmızı halıda yürüyor gibi hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Yol ve basamak ışıkları yürüyüş yollarına ve merdivenlere net bir görüş sağlar ve takılıp düşme riskini azaltır; hareket sensörlü ışıklar ise davetsiz misafirleri caydırmak ve ihtiyaç duyduğunuzda uygun aydınlatma sağlamak için giriş noktalarının etrafına yerleştirilebilir.

Dış mekan aydınlatmasının uygun olması hem estetik hem de işlevsellik açısından önemlidir. Ruh halinize, işleve ve çevreye göre doğru armatürleri dikkatlice seçmek, evinizin çekiciliğini artıran ve aileniz için bir güvenlik unsuru ekleyen, güzelce aydınlatılmış bir dış mekan alanı yaratabilir. Tüm ürünlerin yerleşiminden sonra doğru bir dış mekan aydınlatması ile harika bir tatil ve güzel yaz akşamları için hazırsınız.