yapay-zeka-uygulamalari

Belki de yapay zekâ (AI) veya makine öğreniminin (ML) sizi hiç ilgilendirmeyen veya günlük kullanım için çok karmaşık kavramlar olduğunu düşünüyorsunuz? Teoride haklı olabilirsiniz, ancak pratikte, bu kavramlar zaten günlük hayatınızın vazgeçilmez bir parçasıdır, ancak bunların farkında olmayabilirsiniz.

Yapay zekâ uygulamaları son on yılda birçok endüstriyel sektörde büyük adımlar atarak akıllı telefonlar, otonom arabalar, robotik elektrikli süpürgeler şeklinde günlük hayatımıza girdi. Yapay zekâ uygulamalarının hayatımıza etkilerini aşağıdaki başlıklarda bazı örneklerini görebilirsiniz.

  • E-Posta Mesajlaşması

Elektronik mesajlaşma, performansını optimize etmek ve kullanıcı memnuniyetini artırmak için büyük ölçüde yapay zekâ uygulamalarına ihtiyaç duymaktadır.

E-posta kutularınız spam filtreleme gibi gelişmiş algoritmaların yapay zekâ kullanımı ile birlikte zaman içinde öğrenmesi sağlanmaktadır. Böylece büyük miktarda ileti işlenebilmekte ve oldukça güvenilir bir şekilde spam olarak algılanması ve taşınması yerine getirilmektedir.

  • Arama Motorları

Arama motorları, webin devasa boyutu göz önüne alındığında, yapay zekâ olmadan bu zorluklarla başa çıkması zor olurdu. Yapay zekâ, siteleri dizine eklemek, sınıflandırmak ve arama ifadelerine göre görüntüleme sırasını belirlemek için siteleri tarayan robotlarda konuşlandırılır. Böylece kullanıcı davranışlarını daha iyi anlamaya ve internet kullanıcıları için daha iyi sonuçlar elde etmeye yardımcı olmaktadır.

  • Sosyal Ağlar

Yapay zekâ, özellikle sosyal ağlarda bilginin görüntülenme şeklini büyük ölçüde belirler. Hangi sosyal medya platformunu kullanırsanız kullanın, bu uygulamalarda gördükleriniz ve yaptıklarınız öncelikle makine öğreniminden etkilenir. Yapay zekâ bu platformlara göz atarken gördüğünüz kanalları veya aldığınız bildirimleri kontrol eder.

  • E-Ticaret

Geleceği kesin olarak tahmin etmek imkânsız olsa da mükemmel bir veri odaklı strateji, pazarlamacıların yaklaşmakta olan tüketici eğilimleri hakkında daha bütünsel bir görünüm elde etmelerini sağlar.

Tüketiciler satıcılar tarafından yapılan araştırmalara ve şimdiye kadar verdikleri satın alma kararlarına dayanarak daha kişiselleştirilmiş satın alma önerileri alırlar.

  • Bankacılık Uygulamaları

Çevrimiçi alışverişi tartışırken, çevrimiçi bankacılığı göz ardı edemezsiniz. Bankacılık, teknolojik icatları diğer birçok alandan daha önce benimsemiş bir alandır.

Güvenli ödeme, özellikle yapay zekâ sayesinde mümkündür, çünkü sistemler sürekli olarak hileli işlemleri tanımayı öğrenir. Bankalar, müşteri yatırım eğilimlerini analiz etmek, müşteri hizmetleri sunmak ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok alanda yapay zekâ kullanmaktadır.

  • Chatbotlar ve Müşteri Hizmetleri

Çoğu perakendeci için, birden fazla telefon, e-posta ve sosyal medya kanalı aracılığıyla tüketicilerden gelen birçok soru ve yorumla uğraşmak, en deneyimli pazarlama departmanları için bile zor olabilir. Bu nedenle markalar chatbotları giderek daha fazla kullanıyor.

Akıllı öğrenme sayesinde, sohbet robotları her müşteri tarafından kullanılan dili daha iyi anlayabilir, bu da etkileşimleri daha kişisel ve gezinmeyi daha kolay hale getirir. Ayrıca, markaların tüketicilerin belirli ürünleri veya bilgileri aradığını anlayarak müşterilerine hızlı yanıt vermelerinde kolaylık sağlar.

Hiç şüphe yok ki yapay zekâ giderek daha fazla büyüyecek ve bu sayede insanlar daha üretken hale gelecek ve daha yüksek standartlarda daha konforlu bir yaşam süreceklerdir. Yapay zekânın sunduğu olanaklar sonsuz görünüyor. Bu nedenle, onları bir tehdit olarak algılamak yerine onlardan zevk almalı ve günlük hayatımızda kullanmalıyız.

Görüşmek dileğiyle…