spam-backlinkler (1)

Merhabalar bu ay sizlere SEO sözkonusu olduğunda yarardan fazla zarar getiren uygulamalar arasında yer alan spam backlinklerden bahsedeceğim. Bugüne kadar, sosyal medyadan e-posta uygulamaları gibi her platformda karşılaşılan spamlar SEO dünyasının da yakından ilgilendiği bir kavramdır.

Çünkü arama sonuç sayfalarında üstlere tırmanabilmek için yapılabilecek sayısız manipülasyon ve yanıltıcı uygulamalar vardır.

Bu girişimler o kadar çok ki sadece bu işlemleri tanımlayan, arama motoru yönergelerine uymama, arama motorlarını yanıltma anlamına da gelen “Siyah şapka SEO” diye bir tanımı bile vardır.

İşte “Siyah Şapka SEO” söz konusu olduğunda akla ilk gelen çalışmalardan biri de spam backlinklerdir. Spam backlinkler, tüm siyah şapka SEO tekniklerinde olduğu gibi başlangıçta yaşanan hızlı yükselişin kısa süren etkisinden sonra maalesef web sitesine ağır bir fatura olarak geri dönmektedir.

backlink-nedir

Spam backlink konusuna biraz daha girmeden önce isterseniz “Backlink Nedir? Backlinkler Web Siteleri İçin Neden Önemlidir?” makalemi okumak isteyebilirsiniz. (https://www.sektorumdergisi.com/backlink-nedir-web-siteleri-icin-backlink-neden-onemlidir/)

Spam Backlink Nedir?

Backlink (Geri bağlantı) uygulamasının arama motoru optimizasyonlarındaki yeri tartışılmazdır. Farklı sitelerden web sitenize gelen geri bağlantıları size kefil olan insanların sayısı olarak görebilirsiniz.

Ne kadar çok insan size kefil olursa başkalarının gözündeki güven seviyeniz yükseldiği gibi bir web sitesine verilen geri bağlantıların sayılarının çokluğuda o web sitesinin güven seviyesinin yüksek olduğu anlamına gelmektedir. İşte arama motorları konuyu basit olarak böyle görmektedir.

spam-maili

Son zamanlarda özellikle Google’ın backlinklere bakış açısı değişmiş olsada bu SEO uzmaları için backlink hele ki kendiliğinden gelişen doğal backlinklere sahip olmak çok değerlidir. İşte backlink konusu bu şekildeyken tabiki siyah şapka SEO teknikleri ile çalışan uyanıkların backlink konusunda iştahlarının kabarmasıda normal ve doğal bir durumdur.

Genelde SEOnun gerekli bir dijital pazarlama çalışması olduğunu kabul etmeyen, SEOyu küçümseyen ve kişilerin sıklıkla başvurduğu spam backlink alma yolu da oldukça basit işlemektedir.

En çok başvurulan yolların başında paravan web siteleri kurarak kendi web sitelerine link çıkışı yapmalarıdır. Halbuki günümüzde backlink alınan sitenin kalitesi, uzmanlığı ve kategorisi önemli bir kriter haline gelmiştir.

Kısacası 100 tane alakasız sitenden backlink almak yerine sektörünüzde otoriter bir siteden 1 afet backlink almanız çok daha faydalı olabilmektedir.

Paravan sitelerinizden veya kalitesiz sitelerden aldığınız spam backlinkler bir süre sitenizi yükseltiyor gibi gözükse de arama motorları çok sürmeden bu işlemlerin onu kandırmak için yapıldığının farkına varmaktadır. İşte bu süreçten sonra web sitenizin düşüsü hatta link sayısına bağlı olarak daha ciddi cezalar alması kaçınılmaz bir sondur. Özet olarak spam backlinkler her zaman web sitelerine yarardan çok zarara sebep olmaktadır.

Spam Backlinklerden Uzak Durmanız İçin 5 Neden

Siyah şapka SEO teknikleri içinde yer alan en bariz uygulama spam backlinkler zaman içinde büyük cezaları da beraberinde getirebiliyor. Web siteleri ve SEO çalışmaları çevrimiçi dünyada yer alabilmeniz, rakiplerinizin önüne geçebilmeniz, hedef kitlenize uygun daha fazla kişiye erişebilmeniz ve kalıcı olabilmeniz, kısaca bulunabilir olmanız için yapılmaktayken, spam yapmak tüm bu hedeflere kısa yoldan ulaşmanızı sağlıyor gibi gözüksede sonuç her zaman hüsran olmaktadır.

Bu yüzden bu tür spam uygulamalardan uzak durmanızı gösteren 5 neden şöyle sıralayabilirim:

1- Arama motorları, web sitelerinin bağlantı profillerini analiz ederek, düşük kaliteli veya spam tespit ettiğinde, bu sitelerin arama sonuçlarındaki sıralamalarını düşürebiliyor.

2- Arama motorları, web sitelerinin güvenilirliğini ve kredibilitesini, bağlantı profilleri dahil olmak üzere birçok faktöre dayandırarak değerlendirirler. Bu uygulama web sitenizin güvenilirliğini ve kredibilitesini azaltabiliyor.

3- Düşük kaliteli veya spam backlinkler web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamalarını düşürdüğünde, ziyaretçi trafiği de doğal olarak azalıyor.

4– Bu uygulama, markanızın adını kirletip veya zarar verebiliyor. Arama motorları, web sitelerinin kötüye kullanılmasını veya marka adının kötüye kullanılmasını tespit ettiğinde, web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamalarını düşürebiliyor.

5- Uygulama, web sitenizi siber saldırılara açık hale getiriyor. Bu nedenle, web sitenizi potansiyel olarak ciddi bir tehlikeye atabiliyor. Her durumda spam backlinkler uzak durmanız gereken en önemli manipülasyon yöntemidir.

Özet olarak spam backlinkler, hatta tüm spam çalışmalarından uzak durmak her zaman faydalı olacaktır.

Size web sitenizin çok kısa sürede yükseleceği, SEO ve diğer reklam çalışmalarına göre daha ekonomik olacağı söylenebilir. 23 yıldır bu sektörde olan biri olarak size tavsiyem kesinlikle bu tarz sözler sarfeden kişilerin işi bilip bilmediklerini sorgulayın ve onlara asla itibar etmeyin.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Ekrem Karataş
Sektörüm Dergisi dışında vakit buldukça farklı mecralarda SEO ve dijital pazarlama konusundaki yazılarım ile tecrübelerimi paylaşarak Arama motoru optimizasyonu konularında meraklılara yardımcı olmaya çalışıyorum. Seolog SEO firma sahibi Ekrem Karataş'ın verdiği hizmetler; Marka Danışmanlığı · Grafik Tasarımı · Dijital Pazarlama · BT Danışmanlığı · Reklam · Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) · Arama Motoru Pazarlama (SEM) · E-posta Pazarlama · Kurumsal Fotoğrafçılık · Web Tasarımı.