seoda-web-hosting-onemi

Web hosting web sitelerinin performansında önemli unsurların başında gelmektedir. Çünkü web sitelerinin genel performansı ve iyileştirmelerinin en kolay yolu öncelikle güçlü bir hosting ile başlamaktadır. Bu ayki yazımda sizlere web sitenizin SEO çalışmalarında web hostingin öneminden bahsedeceğim.

Öncelikle web hosting (Web barındırma) nedir? Bunu basit bir şekilde anlatmakta fayda var. Web hosting hazırlanan web sitelerinin, dosyalarının tutulduğu ve 7/24 kesintisiz hizmet veren sunucular ile sunulan hizmete verilen isimdir. Kullanıcılar girmek istedikleri web sitesinin adresini yazdığında aslında web sitesinin bulunduğu sunucuya bağlanmaktadır. Sunucular kullanıcıdan aldığı bu istek ile kullanıcının erişmek istediği web sitesini göstermektedir.

web-guvenlik

Web sitelerine yatırım yapman, daha fazla ziyaretçi çekmek isteyen, reklam veya SEO çalışmaları ile farklı dijital pazarlama çalışmaları içinde bulunan site sahipleri maalesef web barındırma hizmeti konusuna gerekli özeni göstermeyip genelde web hosting üzerine sonradan düşünmektedir. Halbuki dijital pazarlama çalışmalarının temelinde hedef kitle ve kullanıcı deneyimi vardır.

Yüksek hızlı bir hosting seçimi web sitesinin esnekliği, işlevselliği ve sürekliliğini sağlayarak kullanıcı deneyimine pozitif katkı sağlayarak dönüşüm oranlarını en üst düzeye çıkarmaya yarar.

20 yılı aşkın sektör tecrübemde yönlendirmediğimiz hosting sahibi müşterilerimizde gördüğüm hosting seçimini yaparken öncelikle fiyata bakıldığı, sonrasında markanın tanınırlığı veya arkadaş tavsiyesi gibi bir yol izlendiğini rahatlıkla söyleyebilmekteyim.

Aslında web hosting seçimi yaparken hazırlanacak web sitesinin içeriği ve kodlama diline bağlı olarak güvenilir, yüksek çalışma süresi, veri yönetimi kolaylığına sahip ve size vaat edilen hızı kesintisiz sunabilecek firmalar arasından seçim yapmak çok daha doğru olacaktır.

hizli-calisan-web-siteleri

Web Hosting SEO İçin Neden Önemlidir?

Web hosting hakkındaki bu kısa bilgilerden sonra asıl konumuz olan web hostingin SEO için neden önemli olduğu konusuna geçelim. SEO söz konusu olduğunda asıl hedef Google’da üst sıralarda yer alabilmektedir.

Sadece ülkemizde bile irili ufaklı yüzlerce arama motoru olsa bile her zaman en önemli kriter Google’dır. Yani top ve saha Google’ındır ve oyunu oynatan da Google olduğundan dolayı tüm kuralları da O belirler.

Google kullanıcılarına mümkün olan en iyi sonuçları doğru sıralama ile sunmaya çalışır ki bunu yapamadığı zaman kullanıcı kaybeder.

Yani aslında bu onun marka ve arama motoru pazarındaki liderliğini koruyabilmesi için bir zorunluluktur.

Google arama sonuçlarını sıralarken belli algoritmalar kullanır ve belirlediği kriterlere uyan web sitelerine öncelik verir. Hızlı çalışan web siteleri, kullanıcı deneyimine öncelik vermiş web siteleri ve konum bu kriterlerden bir kaçıdır.

hosting-sunucu-konumu

Hızlı Çalışan Web Siteleri

Tüm SEO uzmanları analiz yaptıkları web sitelerinde site hızı sonuçlarına öncelikli olarak bakmaktadır. Bunun sebebi Google SEO kriterlerinde site hızının öneminin büyük olmasıdır. Bir web sitesinin çok hızlı olması tabi ki tek başına bir anlam ifade etmez veya site çok hızlı diye Google bir web sitesini 1. Sırada listelemez.

Fakat çok iyi içeriklere sahip bir web sitesini yavaş olduğu içinde yükseltmeyebilir. Yavaş bir web hosting yavaş bir web sitesine, kötü sıralama sonuçlarına, düşük organik trafiğe ve bu da düşük geri dönüşüm oranlarına sebep olur. Yani yavaş bir web hosting domino etkisi ile tüm sürece etki eder. Hızlı ve iyi bir web hosting ile ilk domino taşının düşmemesini garanti etmiş olursunuz.

Site hızı konusunda 2022 için Google’ın beklentisi olabildiğince hızlı olmalıdır şeklinde olsa bile ideal site hızı olarak mobil sitelerde 2sn altında açılmasıdır. Fakat yapılan araştırmalara göre mobil sitelerin ortalama yüklenme hızı 4.5 saniye civarındadır. Analiz edilen mobil sitelerin %20’lik bir kısmında görsel içeriklerin yüklenme süresi 6.6 saniyeden uzun çıkmıştır.

Sonuç olarak hızın gelire eşit olduğunu düşünürsek doğru içeriklere sahip hızlı bir web sitesi her zaman daha fazla kullanıcı ve gelir demektir.

Güvenlik

Web siteleri için SSL sertifikasına sahip olmak tek başına güvenli bir web sitesi sahibi olduğunuz anlamına gelmez. Güvenlik söz konusu olduğunda bilgisayar korsanı hackerlar, spam yazılımları, sahte backlinkler gibi çok fazla etken ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde hacklenen sitelerin neredeyse tamamında zaten SSL sertifikası bulunur. Özet olarak SSL sertifikanız olması web sitenizin saldırılara karşı güvenli olduğu anlamına gelmez.

Web sitenizin kodlarına eklenecek hacklinkler Google sıralamalarına ciddi zararlar verebilir. Hatta farkına varılmayan bu hacklinkler bazı web sitelerinin Google sıralama sonuçlarından çıkarılmasına kadar giden süreçler ile karşı karşıya kalınmasını bile sağlar.

Kendi web siteniz kodları ve kullandığınız CRM’e bağlı olarak kendi güvenliğinizi sağlamanız gerekirken diğer yandan kullandığınız web hosting sunucusunun da güvenli olduğundan emin olmalısınız.

Özellikle hackerlar belli web sitelerinin açıklarını aramaktansa belli bir CRM yazılımı veya belli ip aralığındaki data centerları hedef alarak aynı anda binlerce web sitesini hackleme için çalışırlar.

Hacklenen veya hacklink eklenen sitelere genelde yaşanan durum hosting firması taraflı sorunlardan kaynaklanmaktadır. Siz web sitenizin korunması için gereken tüm önlemleri alsanız bile sunucu taraflı güvenlik tedbirlerini alması gereken hosting firmasıdır. Bu sebepler ile çalışacağınız hosting firmanızın güvenli olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız ki teknik destek veya sunucu çökmeleri gibi durumlara karşı yedekleme sistemlerinin bulunup bulunmadığı, yedekten geri dönme süreleri gibi birçok etkeni mutlaka sorgulayın. Bu sizin SEO çalışmalarınızın çöpe gitmesine sebep olabilecek sonuçlar doğurabilir.

Hosting (Sunucu) Konumu

Konum (Lokasyon) web sitelerinin SEO’su söz konusu olduğunda önemli bir faktördür. Google en uygun sonuçları listelerken konum ile birkaç sinyali dikkate alır.

Arama yapan kullanıcı nerede? Aramasında konum girmiş mi? Örn; İstanbul elektrikçi gibi. Web sitesi nerede bulunuyor?

Bu sinyaller dışında Google’ın global internet trafiğini en aza indirme stratejisi de dikkate alındığında arama yapan kullanıcıya yakın web sitelerini tercih ederek verinin ne kadar uzağa gitmesi gerektiğini dikkate alır.

Aslında basit birkaç arama yaparak listelenen sitelere bakarak bu durumu sizde görebilirsiniz. Eğer işletmeniz sadece Türkiye içine hizmet veriyorsa Türkiye lokasyonlu bir web barındırma hizmetiniz olması size her zaman artı puan olarak geri dönecektir.

Diğer yandan uluslararası çapta faaliyet gösteriyor veya farklı ülkelerden de trafik çekmeye çalışıyorsanız CDN dediğimiz dünya çapında farklı lokasyonları aynı anda kullanabilen yapılara geçebilirsiniz.

CDN’i web sitenizi oluşturan dosyalarınızın farklı ülkelerdeki (Çalıştığınız CDN firmasına bağlı olarak) sunucularda aynı anda barındırılması gibi düşünebilirsiniz.

Yani web siteniz aynı anda bir den fazla sunucuda bulunur ve örneğin Almanya’dan bir kullanıcı web sitenize girmek istediğinde Türkiye’deki hosting sunucuna değil Almanya’da bulunan hosting sunucusundaki web sitenize erişir. Bu verilerin kat ettiği yolu kısaltarak web sitesinin daha hızlı açılması ve Google’ın konum kriterlerine uymasını sağlayarak SEO çalışmalarının pozitif yönde ilerlemesine yardımcı olur.

Gördüğümüz gibi aslında web hosting SEO çalışmalarında ilk domino taşıdır. Tüm dijital pazarlama çalışmalarınızda bunları dikkate alarak mutlaka doğru hosting seçimi ile yola çıkmak gelecek planlarınızın ve ayırdığınız bütçenizin geri dönüşümünü kesinlikle pozitif fayda sağlayacaktır.

 

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…