seo-ve-sosyal-medyanin-gucu.jpg -1

Pek çok işletme, pazarlama kanallarını dijitale yönlendirdi. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan pazarlama son dönemde önem kazandı. Marka ve işletmeler sosyal medya hesaplarından sadece satış yapmıyor.

Aynı zamanda müşteri ve kullanıcıları için içerikler üretiyor, paylaşımlar yapıyor. Bu aşamada takipçi sayısı hayli önem kazanıyor. Bazen fazla sayı için bot takipçiler satın alınabiliyor.

Ancak bu marka imajına destekten çok, köstek oluyor. Çünkü orijinal sosyal medya sayfaları ayırt edilebiliyor. Kullanıcıların gerçek mi yoksa bot mu olduğu anlaşılabiliyor.

 • Sosyal Medya Sayfaları ve Arama Motorları Bağlantılı Mı?

Sosyal medya, arama motoru optimizasyonları ile bağlantısı önemli bir konudur. Google dahil, bütün arama motorları sosyal medya üzerindeki paylaşımları da arama sonuçlarında gösteriyor.

Ancak bu sonuçlar birçok kriterden geçtikten sonra sonuçlar ekranına gelebiliyor. Çünkü arama motorları hem kullanıcıları hem de paylaşımları denetliyor.

Bu aynı zamanda markanın taklit edilmesinin de önüne geçiyor. Çünkü kötü niyetli kullanıcılar, sosyal medyada taklitçiliğin sınırlarını zorluyor. Bu kandırmacayı ortadan kaldırmak da arama motorlarına düşüyor.

Bu araçlar, orijinal sosyal medya sayfaları ayırt edebiliyor. Bu durum dolandırıcılığı önlüyor ama işletmelere de sorumluluk yüklüyor. Çünkü sosyal medya hesapları kadar takipçilerin de gerçek olması gerekiyor.

Botların tespit edildiği hesaplar arama kriterlerinden geçemiyor. Bulunmanın çok önemli olduğu internet dünyasında bu da dezavantajlı konuma düşürüyor. Bu nedenle, iyi bir SEO çalışması yapılırken, sosyal medya hesaplarının da çalışmaya dahil edilmesi son derece önemlidir.

 • Facebook Sayfası

Arama motoru optimizasyonu çok geniş bir kavramdır. Bu ifade geçtiğinde akıllara Google gelse de Facebook da arama motoru optimizasyonuna dahil bir sistemdir. Her ne kadar şirketler farklı olsa da SEO’ya uyumlu Facebook paylaşımları Google sonuçlarında görünebilmektedir. Özellikle işletmeler için gerekli olan Facebook sayfası bunun için ilk adımdır.

Facebook çok farklı seçeneklerin sunulduğu bir sosyal medya platformudur. Burada kişisel hesap oluşturulabiliyor. Aynı zamanda grup kurulabiliyor. Ancak işletmeler için en önemlisi ise sayfa oluşturmaktır.

İnsanların gönüllü olarak beğen butonuna bastığı bu sayfalar çok önemlidir. Takipçi sayısının artması, pazarlama açısından son derece önemlidir. Etkileşimin de sağlanmasıyla, Facebook verimli kullanılabilen bir mecradır.

 • Facebook Sayfası Paylaşımı Google Aramalarında Çıkar Mı?

Facebook milyarlarca insanın her gün etkileşime girdiği önemli bir kanaldır. Burada bulunabilir olmak ve çok takipçi sahibi olmak önemlidir. Ama daha önemlisi Google gibi arama motorlarında da bulunabilmektir.

Hem Facebook hem de Google’da bulunabilir olmanın yolu optimizasyondan geçer. Yani SEO çalışması ile Facebook sayfası aracılığıyla yapılan paylaşımlar arama motorları ile daha geniş kitlelere ulaşabiliyor. Ancak doğru adımları atmak önemlidir.

 • Facebook Sayfası ve SEO Çalışmaları

Pek çok sosyal medya platformunda hiçbir karşılığı olmayan robotların işlettiği hesaplar bulunuyor. Bu hesaplar, takipçi satın almak isteyenlere paket halinde satılıyor. Bir sosyal medya sayfası bir anda binlerce insan tarafından takip edilmeye başlıyor.

Ancak bu kişilerin gerçekliği ve etkileşime geçmesi önem taşıyor. Bu gerçekliği arama motorları kolaylıkla anlayabiliyor. Bir sayfa ya da profilin sahte takipçileri arama motorlarından eksi puan almaya neden oluyor.

Dolayısıyla sahte hesaplar, arama sonuçlarında gösterilmiyor. Facebook’ta yapılan paylaşımların daha geniş kitlelere yayılmasının önünü sahte hesaplar kesiyor. Bu nedenle arama motoru optimizasyonlarında sadece web sayfasının içeriği değil, sosyal medya hesapları da önem taşıyor.

İyi bir SEO çalışmasında kavrama bir bütün olarak bakmak gerekiyor. Hem internet sayfasının optimizasyonu hem de sosyal medya hesaplarının optimizasyonu hayati önem taşıyor. Özellikle Facebook sayfası aracılığıyla yapılan paylaşımların Google aramalarında gözükmesi ancak bu yolla mümkün oluyor.

 • Twitter Profili

Sosyal medya kavramı, aslında herkesin kişisel olarak bir medya kanalına sahip olmasını sağladı. Özellikle Twitter, önemli yönetici ve sanatçıların da aktif kullandığı bir mecraya dönüştü. Diğerlerinden farklı olarak, fikre ve bilgiye dayalı paylaşımların yapıldığı sistemin kullanıcısı milyarlara ulaştı.

Hal böyle olunca da neredeyse tüm marka ve işletmeler Twitter profili ile takipçilerine seslenme fırsatı buldu. Elbette Twitter sadece eğlence ve bilgi paylaşımı amacıyla kullanılmıyor. Aynı zamanda içerik pazarlamasının en hareketli olduğu yerlerden biridir de.

Twitter; Instagram ya da Facebook gibi mağazalar oluşturmaya izin vermiyor. Ancak geniş kitlelere ulaşmak aynı zamanda da mecrayı pazarlamanın bir parçası olarak kullanılıyor. Bu bağlamda Twitter, SEO çalışmalarında da önemli bir yer tutuyor.

Çünkü Google, bu mecra üzerinden yapılan paylaşımları arama sonuçlarına dahil ediyor. Böylelikle arama motorlarından yapılan bir arama ile Twitter profili bulunabiliyor. Bu da bu mecranın önemini bir kez daha gösteriyor.

Her işletme ya da marka; günlük kullanıcı sayısı 250 milyonu bulan Twitter üzerinden müşteri ya da takipçilerine ulaşıyor. Marka ve işletmeler için bu mecra üzerinden yapılan paylaşımlarda arama motoru optimizasyon kurallarına uymak hayati önem taşıyor. Çünkü neredeyse dünyanın her dilinde yayını bulunan bu sistem, bilgiye ve ürüne ulaşmak için de kullanılıyor.

 • Twitter Profili, İçerik Pazarlamasında Nasıl Kullanılır?

Dijital pazarlamanın içinde yer almak istiyorsanız, tüm sosyal mecralar gibi Twitter’a da önem vermelisiniz. Kullanıcılara ulaşmak için arama sonuçlarında bulunmak kadar, popüler hesaplarla yapılan sponsorlu iş birlikleri de gösterim ve tıklanma oranlarına ciddi katkılar ekliyor. Bu nedenle SEO çalışmaları planlanırken içine sosyal mecralar da dahil edilmelidir.

Hatta Twitter için özel bir başlık açıp buradaki çalışmalar değerlendirilmelidir. Çünkü burada yapılan paylaşımlar doğru planlandığında hedef kitleye doğrudan ulaşmak mümkündür.

Twitter, eskiden 155 karaktere kadar paylaşım imkânı veriyordu. Fakat şu an durum öyle değil. Kişilerin kendilerini daha rahat ifade etmesi için karakter sayısı arttı. Bununla beraber, görsel ve videonun da eklenmesine olanak sağlanan paylaşımlar doğru planlanırsa başarı mutlaka geliyor. Bir işletmenin Twitter profili olması, SEO çalışmalarının da en önemli basamaklarından biridir.

 • Linkedin Sayfası

İnsanların tanımasa bile birbirini bulabildiği sosyal ağların sayısı hayli fazla. En popüler olanları milyarlarca kullanıcı ile farklı içeriklerden oluşuyor. Bazıları video, bazıları içerik ve metin ağırlıklı olsa da çoğunluğu eğlence amaçlı kullanılıyor. Ancak spesifik sosyal medya ağları da mevcut.

Bunların başında da LinkedIn geliyor. Çünkü bu mecra profesyonellerin bir arada bulunabildiği bir ortam sağlıyor. LinkedIn sayfası ile milyonlar birbiri ile buluşuyor.

Burada iş ve eleman ilanları bulunuyor, iş bağlantıları yapılabiliyor. Tüm dünyada özellikle hizmet sektöründe çalışanların büyük bölümü burada portfolyolarını ve becerilerini sergiliyor. Burası, profesyoneller için adeta dev bir görüşme ve buluşma salonuna dönüşüyor.

Ülkemizde de yaygın şekilde kullanılan LinkedIn, işletmelere de özel sayfalar oluşturmaya olanak sağlıyor. Çünkü dijital pazarlama, insanların bulunduğu yerde olmayı zorunlu kılıyor. Bu nedenle her işletmenin Instagram, Twitter, Facebook hesapları mutlaka bulunuyor. Hatta bazı marka ve işletmeler, Tiktok ya da Twich gibi kullanıcı profili farklı mecralarda da mutlaka boy gösteriyor. Ancak işletmeler LinkedIn sayfası ile hem hizmet ve personel ihtiyacını görüyor hem de prestij kazanıyor.

 • Neden Bir Linkedin Sayfası İhtiyacınız Var?

Günümüzde internette yer almaya, sadece bir web sayfası oluşturulması yetmiyor. İnsanlarla temas kurulabilen tüm mecralarda bulunmak gerekiyor. Bu bağlamda kurallara uyarak internette var olmak isteyen işletmeler mutlaka LinkedIn sayfası oluşturuyor.

Sayfayı oluşturmak için LinkedIn yönergelerine uymak gerekiyor. Ayrıca işletme için işletme hesabı oluşturuluyor. Ardından iş birliği, yeni açılan kadrolara takviyeler ve pek çok bağlantı için kullanılabiliyor.

İnternette pazarlama yapmak ya da bilinmek için tüm kurallara uyulmalıdır. Bu kurallardan biri de sosyal medya mecralarının doğru ve verimli kullanılmasıdır. Sosyal mecralar, doğrudan SEO ile bağlantılı olmasa da ilintilidir.

İyi bir arama motoru optimizasyonu için tüm sosyal medya hesaplarının planlaması da doğru yapılmalıdır. Günümüzde her ilgi alanına farklı sosyal medya vardır. Bunların her birine yetişmek bir işletmeci için ek mesai anlamı taşıyor. Bu nedenle bu tür çalışmalar için profesyonellerden yardım almak en doğrusudur. LinkedIn sayfası oluşturmak da işletmek de profesyonellerin yardımıyla çok kolaydır.

 • İşletme Sayfaları

İnternet, dünyamıza hız getirdi. İstenilen bir şeyin anında bulunabilmesi internet sayesinde mümkün oldu. Ancak bulunabilme için sadece internet değil arama motorları da gerekiyor.

Çünkü bu motorlar, sizin görmediğiniz yerlerde gerçekten durmayan bir motor gibi çalışıyor. Öyle kriterlerle aramalar yapıyorlar ki orada bulunabilmek büyük önem taşıyor. Elbette bu zor değil. Çünkü arama motorları işletme sayfaları ile büyük kolaylık sağlıyor. Bu sayede bir işletmenin bulunabilmesi tam anlamıyla nokta atışı ile oluyor.

 • İşletme Sayfaları Nedir?

Dünyada birçok arama motoru kullanılıyor. Ancak  tüm aramaların yüzde 90’ı Google’dan yapılıyor. Tüm insanların arama ihtiyacını karşılayan Google, işletme sayfaları ile de ön plana çıkıyor.

Yandex ve Bing gibi arama motorlarının da hizmet verdiği işletmelere özel bu uygulama pek çok avantajı beraberinde getiriyor. Örneğin, işletmenizi kayıt ettiğinizde doğrudan harita üzerinde işaretleniyor. Arama sonuçlarının üzerinde doğrudan telefonla ulaşma imkânı sunuluyor. Üstelik kullanıcı, tüm bilgileri ek bir tıklamaya ihtiyaç duymadan görüyor. Arama sonuçları sayfasında tüm detaylar yer alabiliyor. Şüphesiz ki bu pek çok işletme için büyük bir potansiyel demektir.

 • İşletme Sayfaları Kaydı Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmasında ilk yapılması gereken şeylerden biri işletme sayfaları kaydı oluşturmaktır. Bunun için Google başta olmak üzere birçok arama motorunun bazı kriterleri vardır. Çoğunluğu dijital olarak gerçekleşen kayıt sonrası işletme arama sonuçlarında görülebiliyor.

Ancak bu tek başına SEO çalışmasını ifade etmez. Bu daha başlangıçtır. SEO, uzun soluklu bir çalışmadır. Web sayfasından sosyal medya hesaplarına kadar pek çok kapsamı vardır. Nakış gibi ince ince işlenerek SEO ile başarıya ulaşılabiliyor. Ancak iyi bir SEO uzmanının ilk yapması gereken; işletmeyi kaydettirmektir.

Ancak bu dakikadan sonra işletmeniz yorumlara da açık hale gelir. İşletme ve ürünler hakkında müşteri deneyimlerinin aktarılması bir işletme için çok önemlidir. Kayıt işlemi bir aşamadır. Buradan sonra müşterinin sizden duyacağı memnuniyet puanlamaya ve yorumlara yansır. İşletme sayfaları kaydında olumsuzluklarla karşılaşmamak için bir profesyonelden yardım almak en doğrusudur. Çünkü doğru adım sizi zirveye taşır.

Görüşmek dileğiyle..

Ekrem Karataş
Sektörüm Dergisi dışında vakit buldukça farklı mecralarda SEO ve dijital pazarlama konusundaki yazılarım ile tecrübelerimi paylaşarak Arama motoru optimizasyonu konularında meraklılara yardımcı olmaya çalışıyorum. Seolog SEO firma sahibi Ekrem Karataş'ın verdiği hizmetler; Marka Danışmanlığı · Grafik Tasarımı · Dijital Pazarlama · BT Danışmanlığı · Reklam · Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) · Arama Motoru Pazarlama (SEM) · E-posta Pazarlama · Kurumsal Fotoğrafçılık · Web Tasarımı.