Philips’in Hollanda’da kurduğu yeni GrowWise Kentsel Tarım Araştırma Merkezi, sebze meyve gibi tarım ürünlerinin yüksek kalite ve verimlilikte yetiştirilmesi için “LED aydınlatmalı ürün yetiştirme yöntemleri” geliştiriyor.

Eindhoven/Hollanda – Aydınlatmada dünya lideri Royal Philips, bünyesinde en son teknolojileri barındıran GrowWise Kentsel Tarım Araştırma Merkezi’nin kapılarını Hollanda, Eindhoven’da bulunan Yüksek Teknoloji Kampüsü’nde açtı.

Philips tarafından yürütülecek araştırmalarla üreticiler, LED aydınlatma ile yılın her ayında, kapalı mekânlarda lezzetli ve sağlıklı gıdalar yetiştirebilecek. 234 metrekarelik alanda kurulan ve dünyanın en büyük tesislerinden biri olan yeni merkezde yapılacak araştırmalar; yapraklı sebzeler, taneli meyveler ve şifalı bitkiler için yetiştirme yöntemleri geliştirecek. Araştırmalar kapsamında buğday ve patates gibi karbonhidrat açısından daha zengin ürünleri kapalı alanlarda yetiştirebilmenin yolları da aranacak.

Philips Türkiye CEO’su Göktuğ Gür, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hem beslenme ve işgücüne katkısı hem de sanayimize hammadde üretmesi sebebiyle Türkiye’de tarımın geliştirilmesi bir hayli önemli.

LED aydınlatmalı ürün yetiştirme yöntemi, Türkiye’de daha önce Taksim’de bulunan Ek Biç Ye İç Restoranı ve Yaban Mersini yetiştirilmesi gibi projelerde kullanıldı. Yerel gıda üretimine imkân tanıyan, gıda kilometresini ve atıkları azaltan bu yöntemle Türkiye’de kentsel tarımın daha da geliştirilmesi için Philips Türkiye olarak projelere açığız.”

LED Tarım

Araştırma merkezi temiz ve steril olmanın yanı sıra günışığından ve dışarıdaki havadan tamamen arındırılıyor ve böylece ürün yetiştirme koşulları kontrol altına alınabiliyor. Tesiste kullanılan ve istenilen şekilde ayarlanabilen bağlantılı LED sistemleri, her bir ürün çeşidine veya üretici talebine uygun olarak özelleştirilmiş “yetiştirme yöntemleri” geliştirilmesine olanak tanıyor. Bu sayede ilaçlamaya ihtiyaç duymadan, daha sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilen ve daha lezzetli ürünler elde ediliyor.

Philips GrowWise Kentsel Tarım Araştırma Merkezi, tarım sektöründe yer bulan bir dizi eğilim ve kaygıyı da ele alıyor. Yediklerimizin nasıl yetiştirildiğine, gezegenimize olan etkisine ve tarladan tabağımıza gelene kadar kat ettiği mesafeye yönelik farkındalık artıyor. Bunun yanında, küresel gıda tedariğinde yaşanan ve giderek artan güçlüklerin üstesinden gelebilmek için de yeni gıda üretim yöntemlerine ihtiyaç duyulacağı ifade ediliyor.

Philips will Grow Vegetables Using LED Lighting

New GrowWise City Farming Research Center established by Philips in Holland will develop tailored ‘LED light growth recipes’ to ensure that each crop variety gets the best kind of light it requires to generate a high quality and yield.

Eindhoven/Holland – Royal Philips, the global leader in lighting, has opened its state-of-the-art GrowWise Center at the High Tech Campus in Eindhoven, Holland. Research being conducted by Philips will provide tailor-made LED light growth recipes making it possible for producers to increase their yields and grow tasty and healthy food indoors, all year round.

The new 234m² facility, one of the world’s largest, will concentrate its research to optimize growth recipes for leafy vegetables, strawberries and herbs. Other areas of research will find ways to grow more carbohydrate-rich crops, like wheat and potatoes indoors.

“Agricultural development is utterly important for Turkey both for its contribution to nourishment and manpower and for producing raw materials for the industry. Cultivation using LED lighting was used before in Turkey in Ek Biç Ye İç Restaurant located in Taksim and in projects such as blueberry cultivation. With this method allowing for local food production while reducing the transportation needs and waste, as Philips Turkey we are open to new projects in order to improve agricultural applications.”

Agriculture Is Possible Without Daylight

The research center is a clean and sterile environment totally closed to natural light and air that enables fully controlled growing conditions. The facility uses connected LED systems that are fully customizable, allowing for the development of ‘growth recipes’ tailored to each crop variety or producers’ requirements. The end result is better tasting products, grown in a more sustainable way and without the need for pesticides.

The Philips GrowWise City Farming research center addresses a number of trends and concerns in society. There is increasing awareness of how the food we eat is grown, the effect it has on our planet and the distance it travels from farm to fork. In addition, it is anticipated that new ways of food production are needed to meet the increasing pressure on worlds’ food supply.

Increasing Urban Population Brings With It The Indoors Agriculture

UN research predicts that by 2050, the world’s population will have grown by another 2.3 billion and 66% of the world’s population will inhabit cities. Meanwhile, 80% of the world’s agriculture appropriate land is already in use. Philips believes that the time is right for the innovation of new farming technologies that allow plants and crops to grow without sunlight in indoor environments close to or within cities. Philips has equipped a number of city farms such as the GreenSense in Chicago.

The Philips GrowWise City Farming research center will be a scientific testing ground that could fulfill the need of the customers in having healthy, locally produced and safe fresh produce available. The research center will unearth the lighting and technological innovations to bring farm and fork to within a few miles of each other. In addition, it will enable high quality vegetables to be harvested year round, using a fraction of the water, energy and land required for conventional farming.

How The Produce Is Cultivated?

The Philips GrowWise City Farming research center features four-layered mechanized planting racks in each of its eight climate rooms resulting in a total growing surface of 234 m2. Each plantation layer at the facility has Philips GreenPower LEDs installed, that contain blue, red and far red LEDs and are designed and formulated specifically for growing crops, and allow for the fine tuning for tailor-made light treatment.

LEDs are highly energy efficient and produce less heat. Thus, with cooler temperatures, LED lights can be placed closer to plants and be optimally positioned to ensure a complete and uniform illumination of the plant.

The new research facility, which will feature demonstration rooms for customers is located at Eindhoven’s High Tech Campus, a technology hub, houses more than 135 companies and some 10,000 researchers, developers and entrepreneurs.

Philips has been active in horticultural lighting since 1936 and is now using its leadership in LED lighting to develop sustainable food production for the future, which will benefit the planet and improves people’s lives.