oxford-united-birlesik-krallikin-ilk-tamamen-elektrikli-stadyumunu-planliyor

Oxford United, ülkede sadece elektrikle çalışan ilk stadyumu inşa etme planlarını açıkladı. Kulüp, “tamamen elektrikli” 16.000 koltuklu stadyumunu oluşturmak için düşük karbonlu bir enerji kaynağı kullanacak.

Kapsamlı bir site aramasından sonra, şehir merkezinin beş mil kuzeyindeki Kidlington, Oxford United’ın yeni evi için uygun site olarak belirledi. Oxfordshire ilçe konseyi kabinesi, Kidlington’da önerilen bu siteyi kulüp için kiralamaya onay verdi.

Stadyum tek bir kompleks olarak inşa edilecek ve 180 yataklı bir otel, restoran, konferans salonu, sağlık merkezi ve bir toplanma alanı içerecek. Kompleksin enerji talebini hava kaynaklı ısı pompaları ve çatıya takılan 3000 m²’lik güneş panelleri karşılayacak.

oxfor-unitedin-projesi-ilk-tamamen-elektrikli-stadyum

Binanın kuzey kısmındaki yeni meydanında Club shop, spor bar ve restoran da dahil olmak üzere toplanma alanına sahip olacak.

Oxford United Futbol Kulübü CEO’su Tim Williams şunları söyledi;

“Kassam Stadyumu’nu kullanma hakkımız 2026’da sona erdiğinden ve kira sözleşmesini yenileme seçeneğimiz olmadığından yeni bir ev bulmalıyız.

“Kulüp, son derece sürdürülebilir ve topluluk odaklı bir teklif geliştirmeye kararlı. Bugün yayınladığımız ayrıntılar bu ilkeleri ne kadar ciddiye aldığımızı gösteriyor.”  diye konuştu.